Miasto

25 maja 2020, 8:6:19

Żłobek miejski oraz większość przedszkoli publicznych w Tychach są już otwarte. Chęć posłania dzieci do przedszkoli zgłosiło ok. 10 % rodziców. Jeśli nic się nie zmieni, do przedszkoli publicznych rodzice zaprowadzą dziś ok. 350 dzieci.

Sala dla przedszkolaków - zabawki. Autor: Michał Janusiński

Wszystkie otwarte placówki muszą spełniać standardy sanitarne Głównego Inspektora Sanitarnego.


Żłobki

Prowadzony przez tyski samorząd żłobek zostanie otwarty dla najmłodszych mieszkańców miasta 25 maja. - Jesteśmy już przygotowali na przyjęcie dzieci. Mamy przyłbice, specjalne fartuchy, maseczki, rękawice i płyny dezynfekujące. Wprowadziliśmy tez specjalne procedury przyjęć m.in. osobne drogi wejścia i wyjścia. Do żłobka będzie uczęszczało ponad 40 spośród 150 dzieci, które chodziły do żłobka przed epidemią koronawiursa. Tyle jesteśmy w stanie przyjąć biorąc pod uwagę reżimy sanitarne i wytyczne Głównego Inspektora Sanepidu – mówi Ewa Bryndal, dyrektor Żłobka Miejskiego w Tychach.

W Tychach spośród 22 niepublicznych żłobków, Siedem już działa. Od 25 maja otwarcie zadeklarowało 14 kolejnych. Jeden niepubliczny żłobek wskazał termin otwarcia 1 czerwca.

Przedszkola

Po ponad tygodniu intensywnych przygotowań udostępnione zostaną ponownie przedszkola i oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych. Dzieci będą mogły korzystać z prawie wszystkich samorządowych placówek przedszkolnych. - W mieście funkcjonują 22 publiczne przedszkola, w tym cztery w zespołach szkolno-przedszkolnych. Ponadto w Tychach działają oddziały przedszkolne w czterech szkołach podstawowych. 25 maja wszystkie przedszkola publiczne, do których rodzice zgłosili dzieci, będą uruchomione - mówi Dorota Gnacik – Dyrektor Miejskiego Centrum Oświaty w Tychach.

Chęć posłania dzieci do przedszkoli zgłosiło ok. 10 % rodziców. Jeśli nic się nie zmieni do przedszkoli publicznych w poniedziałek rodzice zaprowadzą ok. 350 dzieci.

Wszelkie informacje, komunikaty i zapytania kierowane są do rodziców za pomocą poczty elektronicznej oraz poprzez kontakt osobisty pracowników przedszkola. Należy również śledzić stronę internetową danej placówki.

Rodzice, którzy zadeklarowali wolę oddania dziecka pod opiekę placówek powinni pamiętać o podstawowych zasadach higieny i bezpieczeństwa:

- Do przedszkoli i żłobków mogą przychodzić jedynie dzieci zdrowe.

- W placówce należy też przekazać wszelkie informacje o stanie zdrowia dziecka. Jeśli ma ono jakiekolwiek objawy infekcji powinno pozostać w domu. Kwarantanna w rodzinie jest bezwzględnym powodem do pozostania w domu.

- Dzieci nie mogą przynosić swoich zabawek.

- Każdy maluch musi mieć maseczkę osłaniającą nos i usta, z której korzysta w drodze do i z placówki.

Trzeba też przypominać dzieciom o cz ęstym myciu i dezynfekcji rąk, a także o zachowaniu zasad bezpieczeństwa – zachowaniu dystansu i nie podawaniu rąk na powitanie, oraz o tym, żeby zasłaniać buzię przy kichaniu czy kaszlu. To co niezmiernie istotne, to zadbanie o seniorów, babcie i dziadków. Jeżeli dziecko wraca do przedszkola, rodzice powinni całkowicie ograniczyć kontakt z osobami starszymi. 

Szkoły

Zajęcia stacjonarne w tyskich szkołach są zawieszone do 29 maja. Uczniowie mają zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

Terminy umożliwienia zajęć opiekuńczo-wychowawczych z elementami zajęć dydaktycznych” dla dzieci z klas I- III szkoły podstawowej oraz konsultacje dla uczniów klas 8 i maturzystów będą podane w najbliższych dniach.

fot. Michał Janusiński

Program profilaktycznych szczepień przeciwko grypie w Tychach

Program profilaktycznych szczepień przeciwko grypie w Tychach

Miasto Tychy realizuje program profilaktycznych szczepień przeciwko grypie. Z bezpłatnych szczepionek skorzystać mogą mieszkańcy Tychów powyżej 65 roku życia, którzy są przewlekle chorzy i/lub o niskich dochodach.

Zmiany organizacji ruchu na ul. Dzwonkowej

Zmiany organizacji ruchu na ul. Dzwonkowej

Od poniedziałku - 28.09 przebudowa ulicy Dzwonkowej wkracza w kolejny etap - oznacza to zmiany w organizacji ruchu. Dotyczą one zarówno kierowców, jak i osób korzystających z komunikacji miejskiej.

Kręć kilometry i walcz o nagrody!

Kręć kilometry i walcz o nagrody!

Lubisz rowerowe wyprawy? Jeździsz na rowerze dla zdrowia lub traktujesz go jako główny środek transportu? Kręć kilometry w walce o tytuł Rowerowej Stolicy Polski i wygraj jedną z trzech głównych nagród!

Nowy parking Park & Ride powstanie w Tychach

Nowy parking Park & Ride powstanie w Tychach

Parking wielopoziomowy Park&Ride oraz Bike&Ride powstanie u zbiegu ulic Wyszyńskiego i Edukacji w Tychach. Urząd Miasta Tychy otrzymał właśnie informację o przyznaniu 11,5 milionów złotych dofinansowania na realizację tej szacowanej na 14,9 miliona złotych inwestycji.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×