Kultura

11 maja 2020, 12:44:52

Maj w tyskich instytucjach kultury rozkwita nowościami. Miejskie Centrum Kultury w Tychach wraz z Klubem Urbanowice i Wilkowyje MCK przygotowały bogaty program.

Zdjęcie przedstawiające w drugim planie nieostrą osobę za mikrofonem, na pierwszym planie napis MCK w sieci

Pod hasłem #zostańwdomu z MCK od marca kryje się dostęp do ciekawych i różnorodnych wydarzeń i propozycji z niemal każdej dziedziny. Wśród nich znajdują się cykle muzyczne, podróżnicze, plastyczne, taneczne oraz wywiady, a nawet... survival.

Na pierwszy plan wysuwają się propozycje muzyczne, bo tego tyszanie wydają się być spragnieni najbardziej, na początek wystąpi tyski zespół „Chłodno". „Otwieramy przestrzeń MCK dla tyskich kapel, dając im możliwość udziału w projekcie Dla Tych zagrają w sieci - oczywiście z zachowaniem wymogów sanitarnych. Przed nami cykl koncertów lokalnych artystów w okrojonym składzie, ale z mnóstwem pozytywnej energii i przede wszystkim dobrej muzyki" - mówi Małgorzata Król , dyrektor MCK, o pierwszej z nowych propozycji jednostki. „Planujemy także przybliżać tyszanom sylwetki lokalnych twórców i wszystkich związanych z kulturą – będą to wywiady z cyklu Miasto Całkiem Kulturalne. Śledźcie nasze social media, Facebook i Instagram, a docelowo także kanał na YouTube, który rusza już niedługo" – dodaje.

Kulturalnym smaczkiem dla tęskniących za dobrze znanym już Kinem FreeLove, czyli comiesięcznymi projekcjami filmowymi w sali lub ogrodzie MCKu są... emotikonkowe zagadki filmowe. „Nie możemy zaprosić Was na nasze pokazy, ale proponujemy zabawę, w której na podstawie popularnych "buziek" używanych w internecie należy odgadywać tytuły filmów czy seriali zgodnie z tematem danego tygodnia. Wbrew pozorom nie jest to takie proste, a nawet sprawia, że przez kilka dobrych godzin nasi fani zastanawiają się, o jaki tytuł chodzi" - śmieje się Piotr Kumor z MCKu, tłumacząc zasady łamigłówek.

Niedzielne wieczory spędzić można na wirtualnych Spotkaniach Karolińskich organizowanych przez MCK razem z Ośrodkiem Christoforos oraz parafią bł. Karoliny Kózkówny. W pierwszy majowy weekend mieliśmy okazję wysłuchać pereł muzyki polskiej w wykonaniu Marcina Sidora oraz Kamila Pawłowskiego, zaś najbliższa niedziela należeć będzie do Ireneusza Krosnego. Organizatorzy zapraszają do oglądania transmisji LIVE na You Tube TV Karolina o godzinie 18.15 i przypominają, że spotkanie z najsłynniejszym polskim mimem będzie możliwe tylko w trybie LIVE. Kolejne tygodnie przyniosą koncerty „W hołdzie Ojcu Ojczyzny” z okazji 100 rocznicy urodzin papieża Jana Pawła II w wykonaniu Piotra i Katarzyny Pudełko Pudełko oraz Agnieszki Zimnej (17 maja) oraz "Jej portret" z okazji Dnia Matki w wykonaniu Klaudii Walencik i Dariusza Fijaka (24 maja). Ostatnia niedziela maja upłynie pod znakiem spektaklu dla dzieci „Tajemnica skarbu na kurzej nóżce” Teatru Trip.

„ Niemożliwe? Nie dla Polaków. Miniwywiady o podróżach na koniec świata" to rozmowy z podróżnikami i jednocześnie wycieczki w różne rejony świata, często połączone z pokazami slajdów. Dopełnieniem podróżniczych propozycji są comiesięczne „eSpotkania z Podróżnikiem w Klubie Wilkowyje MCK”, gdzie wzorem wcześniejszych, stacjonarnych, spotkań w Wilkowyjach w wybrany poniedziałek miesiąca spotkamy się z ciekawym gościem. Dotychczas o swoich wyprawach opowiedzieli Robert Gondek i tyszanin Zdzich Rabenda. Te unikatowe spotkania i prezentacje przygotowywane są specjalnie dla MCK i dostępne są na Facebooku MCK i Klubu Wilkowyje MCK tylko przez określony czas. Już wiemy, że w kolejną podróż - tym razem na wyciągnięcie ręki, bo po Jurze i zielonych okolicach Krakowa, zabiorą nas Kasia, Marek i Malwina. Start 18 maja o godzinie 19.00.

Przeciwności losu nie przeszkadzają także w organizacji corocznego konkursu plastycznego dla dzieci „Mama, Matusia, Mateńka" przygotowanego przez Klub Wilkowyje MCK. Jak opowiada koordynator konkursu, Maria Blachnicka-Bielecka, tematem tegorocznej edycji jest hasło „Moja Mama Czarodziejka", a dzieci zachęcane są do przygotowania pracy z okazji Dnia Matki. Skany (w formacie JPG 300 DPI) lub zdjęcia prac (bez retuszu) w formacie A4 należy wysyłać mailowo na adres klub@mck.tychy.pl (w tytule wiadomości MMM) w nieprzekraczalnym terminie do 21 maja.

Chcąc złożyć życzenia wszystkim mamom, MCK zaprasza do wspólnej inicjatywy i zachęca wszystkie dzieci przy nieocenionej pomocy tatusiów do nagrania kreatywnych i ciekawych filmików, w których milusińscy zwracają się do swoich mam. Filmy (format poziomy)można będzie przesyłać do 18 maja na adres michal.pozniak@mck.tychy.pl za pośrednictwem serwisu WeTransfer. Szczegóły już niebawem na FB MCKu, gdzie 26 maja zostanie opublikowana wspólna produkcja.

Uczestnicy stacjonarnych zajęć w Klubach Urbanowice i Wilkowyje MCK także nie mogą narzekać na artystyczną nudę. Organizatorzy zachęcają wszystkich chętnych do wzięcia udziału w zdalnych zajęciach oraz skorzystania z przygotowanych instrukcji. Wśród propozycji Klubów, które teraz znalazły swoje wirtualne odzwierciedlenie znalazły się decoupage, rękodzieło dla dorosłych, zajęcia typu zrób to sam „Majsterkowicz" (Klub Urbanowice MCK), a także planszówki, warsztaty rodzinne, zabawy plastyczne, balet i taniec nowoczesny, a nawet... survival (Klub Wilkowyje MCK). W najbliższym czasie będziemy mogli także upiec własny chleb dzięki zajęciom z Piotrem Mojżyszkiem, który opowie historie związane z tymi pachnącymi wyrobami oraz zachęci do spróbowania swoich sił w kuchni.

Możemy przyglądać się próbom zespołów teatralnych MCKu – „Gęba" i „DoRo" udostępniają fragmenty nagrań przygotowań do swoich premier, w tym zapowiadanego już wcześniej, a wstrzymanego ze względu na pandemię koronawirusa, „Małego Księcia".

E-propozycje Miejskiego Centrum Kultury w Tychach i Klubów skierowane są do całych rodzin – dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów i dostępne są na fanpage'ach placówek (www.facebook.com/mcktychy oraz działające od lutego bieżącego roku www.facebook.com/KlubUrbanowiceMCK oraz www.facebook.com/KlubWilkowyjeMCK), Instagramie, a niedługo także kanale YouTube.

Więcej informacji o działaniach tyskich instytucji kultury można znaleźć na www.kultura.tychy.pl

47,5 milionów dofinansowania dla Tychów

47,5 milionów dofinansowania dla Tychów

Miasto Tychy otrzymało 47,5 milionów złotych dofinansowania z Programu Inwestycji Strategicznych na przebudowę dwóch wiaduktów drogowych w ciągu drogi krajowej 44 - ul. Mikołowskiej w Tychach. Szacunkowy koszt całej inwestycji to 50 milionów złotych.

Zastępcza komunikacja autobusowa S4 na odcinku kolejowym Tychy - Tychy Lodowisko

Zastępcza komunikacja autobusowa S4 na odcinku kolejowym Tychy - Tychy Lodowisko

W związku z pracami przy remontowanym wiadukcie na ul. Gen. Grota-Roweckiego w dniach 26-28 października wprowadzona zostanie zastępcza komunikacja autobusowa na odcinku kolejowym Tychy - Tychy Lodowisko.

Jesienne nasadzenia

Jesienne nasadzenia

Tyski Zakład Usług Komunalnych zakończył obsadzanie jesiennych rabat sezonowych. W sumie posadzono 8 tysięcy roślin: kompozycje z kapust ozdobnych, wrzosów, chryzantem oraz jarmużu ozdobnego.

Mecz polskiej reprezentacji na Stadionie Miejskim Tychy

Mecz polskiej reprezentacji na Stadionie Miejskim Tychy

We wtorek 26 października na murawie Stadionu Miejskiego Tychy rozegrany zostanie mecz polskiej reprezentacji kobiet w piłce nożnej. W eliminacjach do Mistrzostw Świata Polki zmierzą się z reprezentacją Albanii. Początek spotkania o godzinie 19.45.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×