31 stycznia 2020 12:03

8 stycznia uprawomocniła się decyzja o wpisie do rejestru zabytków województwa śląskiego, kościoła pod wezwaniem Ducha Świętego. Kościół został objęty ochroną wraz z dzwonnicą i otoczeniem.

- Wojewódzki Konserwator Zabytków uznał, że stopień zachowania wartości historycznych, artystycznych i naukowych kościoła uzasadnia objęcie go ochroną – mówi Igor Śmietański – z-ca prezydenta Tychów ds. gospodarki przestrzennej. Mamy to szczęście, że na terenie miasta powstał jeden z najwybitniejszych budynków sakralnych zrealizowanych po II wojnie światowej w Polsce – dodaje Igor Śmietański.

Na jego wyjątkowość złożyły się talenty i pomysły dwóch twórców: architekta Stanisława Niemczyka i artysty Jerzego Nowosielskiego, którzy połączyli elementy różnych tradycji. - Architekt odwołał się do symbolu starotestamentowego namiotu oraz do górnośląskich sobót, czyli podcieni otaczających kościoły drewniane, w fenomenalny sposób wykorzystał też cegłę, drewno i żelbet, zaprojektował także wyposażenie kościoła. Artysta natomiast wykonał dekoracje inspirowane malarstwem bizantyńskim o bogatej, symbolicznej kolorystyce. W efekcie powstała niezmiernie ciekawa budowla sakralną, która zachwyca – mówi Anna Syska – miejski Konserwator Zabytków w Tychach.

W rejestrze zabytków województwa śląskiego Tychy do tej pory było sześć tyskich obiektów: Browar Książęcy, Browar Obywatelski, Huta Paprocka, pałac myśliwski, kościół św. Marii Magdaleny oraz willa przy ul. Damrota.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.