Miasto

16 października 2019, 8:37:41

Maciej Gramatyka - zastępca prezydenta Tychów ds. społecznych, przekazał mł. insp. Sławomirowi Wojtylakowi – zastępcy Komendanta Miejskiego Policji w Tychach, walizkę edukacyjną z atrapami środków psychoaktywnych.

Walizka edukacyjna z atrapami środków psychoaktywnych.

Walizka jest autorskim projektem Marcina Kosmali, Głównego Specjalisty Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu, a jej wykonawcą Naczelna Organizacja Techniczna w Opolu. Projekt konsultowany był także z policyjnymi ekspertami – funkcjonariuszami wydziału kryminalnego oraz laboratorium kryminalistycznego. Zawiera przedmioty, które najczęściej wykorzystywane są do zażywania, przechowywania, dystrybucji i wykrywania narkotyków, a prezentowane atrapy są ciągle aktualizowane ze względu na nowe zagrożenie.

- Potrzeba zakupu tej walizki wzięła się z konieczności zwiększania świadomości rodziców, nauczycieli, pedagogów, a także opiekunów placówek pracujących z trudną młodzieżą. Na nasze dzieci czyha coraz więcej zagrożeń, musimy zdawać sobie z tego sprawę i jak najlepiej przygotować się do radzenia sobie z nimi. Powinniśmy wiedzieć, jak diagnozować zagrożenia i rozmawiać o tym otwarcie z młodzieżą – mówi Maciej Gramatyka – z-ca Prezydenta Miasta Tychy. - Chcemy, używając takich niestandardowych środków sprawić, by wiedza o zagrożeniach stała się standardem - dodaje.

Urząd Miasta zakupił dwie takie walizki. Jedną przekazał dziś tyskiej Policji. - Sprzęt będzie wykorzystywany do szkoleń policjantów, a także do spotkań z rodzicami przy okazji wywiadówek, na które zapraszana jest często mł. asp. Agnieszka Semik. Dzięki nawiązanemu kontaktowi udało się połączyć wiedzę i doświadczenie pani Agnieszki z działaniami Stowarzyszenia Trzeźwość Życia. Tak powstał pomysł na finansowane przez Urząd Miasta warsztaty „Życie jest tylko jedno – program edukacyjno-profilaktyczny z zakresu uzależnień od środków psychoaktywnych”. Druga z walizek będzie wykorzystywana właśnie podczas tych warsztatów – mówi Iwona Bińkowska z UM Tychy.

Program zakłada równoległą realizację dwóch spójnych ze sobą tematycznie działań. Pierwsze z nich skierowane jest do uczniów tyskich placówek oświatowych i polega na realizacji autorskiego programu edukacyjno-profilaktycznego dla młodzieży szkół ponadpodstawowych, która w okresie dojrzewania jest szczególnie narażona i podatna na wpływ grupy rówieśniczej. Omawiane będzie także radzenie sobie ze stresem i trudnościami przy użyciu środków psychoaktywnych i alkoholu. Prelekcje prowadzone będą przez terapeutów ds. uzależnień na terenie zainteresowanej placówki. Planowane są 43 edycje po 45 minut. Działaniem objętych zostanie około 800 uczniów tyskich szkół. Warsztaty prowadzane będą przez specjalistów, Pierwsze warsztaty odbyły się 10 października w Zespole Szkół nr 5.

Drugie działanie skierowanie jest do zainteresowanych pedagogów i psychologów z placówek oświatowych oraz placówek wsparcia dziennego. - W tym celu Urząd Miasta wypożyczył Stowarzyszeniu drugą walizkę. Zaplanowane są 3 edycje szkolenia, na którym poruszane będą psychologiczne mechanizmy uzależnień, rozpoznawanie i skutki zażywania substancji środków psychoaktywnych oraz możliwości wsparcia tyskich uczniów eksperymentujących ze środkami – dodaje Iwona Bińkowska.

Poza specjalistami ze stowarzyszenia, w szkoleniu weźmie udział także przedstawiciel Policji, który zapozna uczestników szkolenia z kompetencjami oraz rolą Policji w sytuacji znalezienia środków psychoaktywnych na terenie szkoły lub świetlicy. Szkolenia odbywać się będą na terenie STŻ, każde po 8 - godzin szkoleniowych dla łącznej grupy 34 pedagogów i psychologów. Warsztaty odbędą się w dniach od 15 do 17 października br. Projekt jest realizowany w ramach Miejskiego Programu Przeciwdziałania Narkomanii.

fot. Kamil Peszat/ Twoje Tychy

E-usługi w Urzędzie Miasta Tychy – wypowiedz się: wypełnij ankietę!

E-usługi w Urzędzie Miasta Tychy – wypowiedz się: wypełnij ankietę!

E-administracja w okresie pandemii staje się coraz bardziej popularna. Zwłaszcza, że katalog spraw, które można dziś załatwić drogą elektroniczną w niemal każdej publicznej instytucji stale się poszerza.

„My z osiedla A”, czyli Muzeum Miejskie w Tychach zbiera wspomnienia mieszkańców

„My z osiedla A”, czyli Muzeum Miejskie w Tychach zbiera wspomnienia mieszkańców

Jesteś z osiedla A? Mieszkasz tu od dziecka albo przeprowadziłeś lub przeprowadziłaś się w młodości? Opowiedz nam, jak tu było i jest. Podziel się swoją historią i wspólnie ocalmy ją od zapomnienia.

Koronawirus - nowe terminy w krajowych obostrzeniach

Koronawirus - nowe terminy w krajowych obostrzeniach

W sobotę 21 listopada premier rządu ogłosił nowe terminy i etapy wprowadzanych obostrzeń. Wśród najważniejszych: zdalne nauczanie aż do Bożego Narodzenia, wspólny dla całej Polski termin ferii zimowych, otwarcie galerii handlowych.

Dołącz do tyskiej Świątecznej Bazy Rzemieślników

Dołącz do tyskiej Świątecznej Bazy Rzemieślników

Zapraszamy producentów lokalnych produktów oraz osoby tworzące nietuzinkowe rękodzieło do dołączenia do bazy tyskich rzemieślników. Będzie ona dostępna miejskiej stronie internetowej oraz w aplikacji Treespot.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×