20 września 2019 14:19

W poniedziałek, 23 września br. w Powiatowym Urzędzie Pracy w Tychach uruchomione zostanie specjalne stanowisko, gdzie zarówno pracodawcy, jak i cudzoziemcy mogą zasięgać informacji dotyczących praw i obowiązków związanych z legalnym zatrudnianiem cudzoziemców.

To pierwszy taki punkt utworzony w urzędzie pracy w województwie śląskim.

Punkt konsultacyjny do spraw zatrudniania cudzoziemców będzie znajdował się w Powiatowym Urzędzie Pracy w Tychach przy ul. Budowlanych 59 na II piętrze w pokojach 202 i 203.

Będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 14:00. Z pracownikami można kontaktować się również telefonicznie pod numerem telefonu 32 781 58 69 lub mailowo pod adresem: punktkonsultacyjny@pup.tychy.pl

W punkcie konsultacyjnym do spraw zatrudniania cudzoziemców można otrzymać informacje na temat:
− możliwości legalnego zatrudnienia cudzoziemców w Polsce (wynikające z tego prawa i obowiązki dla pracodawców oraz cudzoziemców),
− gdzie dokonać legalizacji pobytu cudzoziemców w Polsce,
− gdzie i jakie dokumenty należy złożyć celem zalegalizowania pracy cudzoziemca,
− gdzie otrzymać dokumenty związane z delegowaniem pracownika poza granice RP (wniosek A1),
− zagadnień związanych z załatwianiem przez cudzoziemców spraw urzędowych (szkoła, nr PESEL, meldunek itp.),
− gdzie należy złożyć informacje o niepodjęciu, rozpoczęciu lub zakończeniu pracy przez cudzoziemca,
− pozostałe kwestie związane z legalną pracą i pobytem cudzoziemców w Polsce.

W punkcie będzie można skonsultować także wszelkie zagadnienia dotyczące wydawania przez Wojewodę zezwoleń na pracę.

- Coraz więcej cudzoziemców pracuje i mieszka w naszym mieście, dlatego od jakiegoś czasu zastanawialiśmy się, jak pomóc im przebrnąć przez wszelkie formalności np. związane z załatwieniem pracy, legalizacją pobytu itp. Teraz w jednym miejscu będzie można się tego dowiedzieć. Chcemy też pomóc pracodawcom, którzy poszukują pracowników, a dziś mają problem z dotarciem do informacji m.in. o zasadach zatrudniania cudzoziemców – mówi Katarzyna Ptak, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Tychach.


Od 1 stycznia do 31 sierpnia tego roku w Powiatowym Urzędzie Pracy w Tychach zarejestrowano 5717 „oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi". W analogicznym okresie roku poprzedniego zarejestrowano ich znacznie mniej: 4417. Wśród cudzoziemców rejestrowanych w Tychach przeważają obywatele Ukrainy – do końca sierpnia było ich 5 409.

Powrót na miejską stronę DLA PRZEDSIĘBIORCÓW.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.