Miasto

13 października 2009, 11:18:46

Fragmenty twórczości K.K. Baczyńskiego znajdą się na placu jego imienia. Rozstrzygnięto konkurs na rzeźbę i instalację przestrzenną upamiętniającą poetę.

Na konkurs napłynęło sześć projektów. W ubiegły piątek, 9 października, zebrała się komisja konkursowa (w jej skład weszli przedstawiciele władz miasta, architekci, plastyk miejski), która oceniła prace. Wygrała propozycja Mariusza Chodorka i Łukasza Łyducha z Tychów.

Pomysł uhonorowania patrona placu był szeroko komentowany przez mieszkańców miasta. Po analizie ich opinii, w założeniach konkursu zawarto nie tylko możliwość nadsyłania projektów rzeźby, ale też instalacji przestrzennej. Tę ostatnią formę wybrali tyszanie, których projekt wygrał.

Zaproponowali stworzenie symbolicznej liczby sześcianów (23), zbudowanych z kamiennej bazy i szklanego elementu. Sześciany znajdą się na płycie placu oraz na przyległych do niego ulicach. Szklany motyw będzie składać się z tafli ułożonych warstwowo, na których wygrawerowane zostaną utwory poety. Moduły będą opatrzone specjalnymi płaszczyznami, a na nich znajdą się teksty Baczyńskiego napisane Alfabetem Braille'a. Dodatkowo, szklane kryształy zostaną podświetlone lampami led, aby były widoczne w nocy.

- Propozycja ta jest nowatorska, autorzy odeszli od tradycyjnego myślenia o pomniku. Uznaliśmy, że realizacja tego projektu będzie służyła nie tylko uhonorowaniu samej postaci patrona placu, ale również przybliży tyszanom jego twórczość. A ta jest uniwersalna, ponadczasowa i ponadregionalna. Ten projekt najlepiej współgra zprzestrzenią placu, nie konkurując z istniejącymi elementami i ich funkcjami - mówi Wojciech Łuka.

 
Dodatkowe informacje:
  • konkurs ogłoszono 26 czerwca 2009 roku – data zamieszczenia w BIP
  • wnioski do konkursu można było zgłaszać do 15 lipca,
  • termin składania prac konkursowych upłynął 30 września
  • konkurs rozstrzygnięto - 9 października 2009 roku.
  • Prace oceniała komisja w składzie:

Daria Szczepańska – przewodnicząca komisji, Zastępca Prezydenta ds. Społecznych

Michał Gramatyka, Zastępca Prezydenta ds. Gospodarki Przestrzennej

Maria Lipok – Bierwiaczonek, dyrektor Muzeum Miejskiego

Wojciech Łuka – plastyk miejski

Grzegorz Ratajski, Adam Matysiak - architekci

Anna Poloczek - Pracownia Planowania Przestrzennego.

  • chęć udziału w konkursie zgłosiło 11 podmiotów, z czego 6 złożyło swoje propozycje
  • został wybrany jeden projekt Mariusza Chodorka i Łukasza Łyducha z Tychów, którzy zaproponowali ustawienie na placu 23 sześcianów (poeta żył 23 lata).
  • nagrodą jest otrzymanie zlecenia na wykonanie pracy – odpłatnie.
  • kontakt i więcej informacji:

Daria Szczepańska, Zastępca Prezydenta ds. Społecznych 032776 32 08

Wojciech Łuka, plastyk miejski – 601530899

Mikołajki w Tychach

Mikołajki w Tychach

6 grudnia już za tydzień. W Tychach z tej okazji w najbliższych dniach będą odbywały się m.in. spotkania z Mikołajem, spektakle teatralne, animacje i warsztaty. Sprawdź ofertę mikołajkową, jaką przygotowały tyskie instytucje. Szczegóły na: kultura.tychy.pl

Ruszają prace nad Strategią Rozwoju Miasta Tychy 2030+

Ruszają prace nad Strategią Rozwoju Miasta Tychy 2030+

W związku z rozpoczęciem prac nad Strategią Rozwoju Miasta Tychy 2030+ urząd miasta zachęca tyszan do aktywnego udziału w tworzeniu nowego dokumentu strategicznego. Od 18 listopada do 3 grudnia mieszkańcy mogą wypełnić anonimową ankietę.

Bezpłatna mammografia

Bezpłatna mammografia

Zapraszamy tyszanki w wieku 50 – 69 lat na bezpłatne badania mammograficzne w mobilnej pracowni mammograficznej, które odbędą się 13 grudnia przy markecie Auchan (al. Bielska 107)

Prosto i zrozumiale – tak piszą tyscy urzędnicy

Prosto i zrozumiale – tak piszą tyscy urzędnicy

W połowie 2018 roku Urząd Miasta Tychy jako pierwszy urząd miasta w kraju rozpoczął realizację projektu, którego celem było wprowadzenie prostego języka do pism i dokumentów, które urzędnicy kierują do mieszkańców.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×