Miasto

20 maja 2019, 13:19:0

Po trzech latach nieobecności tyski Teatr Alternatywny BELFEgoR wychodzi z cienia. Szatańska trupa Żukowskiego wraca na scenę z nowym premierowym spektaklem „Bal w operze” według Juliana Tuwima.

Najnowszy spektakl Teatru BELFEgoR to rozkołysana słowno-muzyczna inscenizacja na motywach poematu Juliana Tuwima, podczas której zalotom, męsko-damskim igraszkom i spojrzeniom nie ma końca.

Kształt całości to jedenaście obrazów. Ich akcja rozgrywa się jednocześnie w gmachu opery, na ulicach, obrzeżach miasta, w kosmosie, dzięki czemu widz uzyskuje syntetyczny obraz naszej rzeczywistości. „Bal w operze” jest bowiem obrachunkiem ze światem. Julian Tuwim bezlitośnie rozlicza drobnomieszczaństwo – ducha swoich - naszych - czasów.

Reżyser - Sławomir Żukowski - znany z twórczego sarkazmu, kreśli grubą satyryczną krechą snobizm, zakłamanie i fałsz. Groteskowe obrazy dopełniają piosenki i układy taneczne, dobrze znane widowni z początków twórczości Teatru BELFEgoR. Nawiązują formą do głośnych i nagrodzonych przed laty „Upiorów” Sławomira Żukowskiego i „Folwarku Zwierzęcego” Georga Orwella.

Satyryczny poemat “Bal w operze” to jedno z najbardziej obrazoburczych dzieł Juliana Tuwima. Co zrobi z nim Teatr BELFEgoR? Publiczność będzie się mogła przekonać 25 maja – wtedy odbędzie się premiera spektaklu.

CZYM JEST BELFEgoR?

Odpowiedź na to pytanie zna każdy tyszanin, który choć trochę interesuje się teatrem. Już od przeszło 30 lat ta offowa grupa założona przez Sławomira Żukowskiego wystawia swoje premiery na deskach Teatru Małego w Tychach. W tym roku – po trzyletniej przerwie – grupa wraca na scenę. Z tej okazji 25 maja w Teatrze Małym odbędzie się premiera sztuki „BAL W OPERZE” na motywach Juliana Tuwima, oczywiście w reżyserii Żukowskiego.  Aktualny skład Teatru Alternatywnego BELFEgoR to zawodowcy i amatorzy, weterani i nowe twarze, tyszanie i goście , dorośli i młodzież, nauczyciele i uczniowie. Wszyscy razem na jednej scenie. Dla dobra TEATRU.

Co wyróżnia BELFEgoRa spośród innych teatrów?

Tym, co wyróżnia BELFEgoRa spośród innych teatrów jest historia. Mało która offowa grupa może poszczycić się tak długą i bogatą tradycją teatralną. W ciągu ostatnich trzydziestu lat przez „szatańską” trupę przewinęło się przeszło 150 osób – jedni odchodzą, drudzy przychodzą, ale teatr zostaje.

OBSADA:

Scenariusz – reżyseria – scenografia: Sławomir Żukowski.

Piotr Adamczyk, Agata Cichy, Agnieszka Kijas, Monika Szydłowiecka, Henryk Bielas, Piotr Zawadzki, Barbara Orzechowska, Piotr Rybak, Dorota Prynda oraz Marek Rybarczyk, Dawid Marut, Jan Botor, Oliwia Strauchman.

Grupa wokalna Multiintegry pod kierunkiem Elżbiety Wacławek-Czmok.

Grupa taneczna MDK1 pod kierunkiem Macieja Gruchlika

Światło – Leszek Szamański.

Dźwięk – Tomasz Cichocki

Prognoza IMiGW - upał

Prognoza IMiGW - upał

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Krakowie wydał prognozę na dni od 25 do 27 czerwca br., w której przewiduje wystąpienie upału.

Ostrzeżenie IMiGW

Ostrzeżenie IMiGW

Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie ostrzega przed burzami i burzami z gradem, które mogą wystąpić w powiecie bieruńsko-lędzińskim 21 i 22 czerwca.

Dzień Przedsiębiorcy w Tychach

Dzień Przedsiębiorcy w Tychach

Chcesz założyć własną firmę, a może jesteś już przedsiębiorcą i potrzebujesz fachowej porady. Zapraszamy cię na dzień otwarty, podczas którego będziesz mógł skorzystać z pomocy specjalistów. 26 czerwca w Urzędzie Miasta odbędzie się Dzień Przedsiębiorcy.

Biblioteki w Tychach będą nieczynne

Biblioteki w Tychach będą nieczynne

Od 24 czerwca do 29 czerwca Biblioteka Główna Mediateka i wszystkie filie na terenie miasta będą nieczynne z powodu reinstalacji systemu bibliotecznego.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×