Miasto

20 maja 2019, 13:19:0

Po trzech latach nieobecności tyski Teatr Alternatywny BELFEgoR wychodzi z cienia. Szatańska trupa Żukowskiego wraca na scenę z nowym premierowym spektaklem „Bal w operze” według Juliana Tuwima.

Najnowszy spektakl Teatru BELFEgoR to rozkołysana słowno-muzyczna inscenizacja na motywach poematu Juliana Tuwima, podczas której zalotom, męsko-damskim igraszkom i spojrzeniom nie ma końca.

Kształt całości to jedenaście obrazów. Ich akcja rozgrywa się jednocześnie w gmachu opery, na ulicach, obrzeżach miasta, w kosmosie, dzięki czemu widz uzyskuje syntetyczny obraz naszej rzeczywistości. „Bal w operze” jest bowiem obrachunkiem ze światem. Julian Tuwim bezlitośnie rozlicza drobnomieszczaństwo – ducha swoich - naszych - czasów.

Reżyser - Sławomir Żukowski - znany z twórczego sarkazmu, kreśli grubą satyryczną krechą snobizm, zakłamanie i fałsz. Groteskowe obrazy dopełniają piosenki i układy taneczne, dobrze znane widowni z początków twórczości Teatru BELFEgoR. Nawiązują formą do głośnych i nagrodzonych przed laty „Upiorów” Sławomira Żukowskiego i „Folwarku Zwierzęcego” Georga Orwella.

Satyryczny poemat “Bal w operze” to jedno z najbardziej obrazoburczych dzieł Juliana Tuwima. Co zrobi z nim Teatr BELFEgoR? Publiczność będzie się mogła przekonać 25 maja – wtedy odbędzie się premiera spektaklu.

CZYM JEST BELFEgoR?

Odpowiedź na to pytanie zna każdy tyszanin, który choć trochę interesuje się teatrem. Już od przeszło 30 lat ta offowa grupa założona przez Sławomira Żukowskiego wystawia swoje premiery na deskach Teatru Małego w Tychach. W tym roku – po trzyletniej przerwie – grupa wraca na scenę. Z tej okazji 25 maja w Teatrze Małym odbędzie się premiera sztuki „BAL W OPERZE” na motywach Juliana Tuwima, oczywiście w reżyserii Żukowskiego.  Aktualny skład Teatru Alternatywnego BELFEgoR to zawodowcy i amatorzy, weterani i nowe twarze, tyszanie i goście , dorośli i młodzież, nauczyciele i uczniowie. Wszyscy razem na jednej scenie. Dla dobra TEATRU.

Co wyróżnia BELFEgoRa spośród innych teatrów?

Tym, co wyróżnia BELFEgoRa spośród innych teatrów jest historia. Mało która offowa grupa może poszczycić się tak długą i bogatą tradycją teatralną. W ciągu ostatnich trzydziestu lat przez „szatańską” trupę przewinęło się przeszło 150 osób – jedni odchodzą, drudzy przychodzą, ale teatr zostaje.

OBSADA:

Scenariusz – reżyseria – scenografia: Sławomir Żukowski.

Piotr Adamczyk, Agata Cichy, Agnieszka Kijas, Monika Szydłowiecka, Henryk Bielas, Piotr Zawadzki, Barbara Orzechowska, Piotr Rybak, Dorota Prynda oraz Marek Rybarczyk, Dawid Marut, Jan Botor, Oliwia Strauchman.

Grupa wokalna Multiintegry pod kierunkiem Elżbiety Wacławek-Czmok.

Grupa taneczna MDK1 pod kierunkiem Macieja Gruchlika

Światło – Leszek Szamański.

Dźwięk – Tomasz Cichocki

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w Tychach

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w Tychach

W tym roku od 16 do 22 września będzie obchodzony w Tychach Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. W programie wiele atrakcji, a na zakończenie wielki finał na ul. Grota - Roweckiego, która 22 września od godziny 11.00 do 18.00 będzie zamknięta dla ruchu.

Nowa linia trolejbusowa zostanie uruchomiona w Tychach

Nowa linia trolejbusowa zostanie uruchomiona w Tychach

W poniedziałek, 23 września, zostaną wprowadzone zmiany w funkcjonowaniu komunikacji trolejbusowej w Tychach. Rozpocznie kursowanie nowa linia G. Zmieni się trasa linii E oraz organizacja odjazdów trolejbusów na Dworcu PKP.

Stypendia dla uczniów – ostania szansa na złożenie wniosku

Stypendia dla uczniów – ostania szansa na złożenie wniosku

Do 15 września można składać wnioski o przyznanie stypendium szkolnego, stypendium "Tyskie Orły", stypendium " Lider Zawodu", a do 16 września o przyznanie wyprawki szkolnej.

V Tyski Festiwal Teatrów Niezależnych Andromedon

V Tyski Festiwal Teatrów Niezależnych Andromedon

Od 12 do 15 września w Tychach odbędzie się V Tyski Festiwal Teatrów Niezależnych Andromedon. W programie spektakle dla każdej grupy wiekowej w różnych miejscach miasta Tychy – będzie ciekawie!

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×