15 maja 2019 12:35

VI edycja Tyskiego Budżetu Partycypacyjnego była rekordowa – mieszkańcy złożyli ponad 200 wniosków – to najwięcej od rozpoczęcia realizacji projektu budżetu partycypacyjnego w Tychach. Właśnie zakończyła się ich formalna i merytoryczna ocena.

Teraz rozpoczną się spotkania z wnioskodawcami, które  potrwają do 28 czerwca. Głosowanie zaplanowano na wrzesień, a zwycięskie projekty za łączną kwotę 5-iu milionów złotych zostaną zrealizowane w 2020 roku.  Po raz pierwszy w tyskim budżecie partycypacyjnym projekty można było zgłaszać w dwóch kategoriach: ogólnomiejskich – czyli tych skierowanych do mieszkańców całego miasta i lokalnych – obejmujących konkretny okręg konsultacyjny.

 Spośród 38 zgłoszonych projektów ogólnomiejskich pozytywną opinię uzyskało 11, kolejne 3 oceniono wstępnie pozytywnie. - Wśród nich są np. montaż trybun przy boisku przy ul. Andersa oraz budowa ogólnodostępnych sensorycznych placów zabaw na terenie przedszkoli przy ul. Brzozowej, Wojska Polskiego i Leśnej. Pozytywnie oceniono też pomysł budowy sceny plenerowej przy Zespole Szkół Sportowych nr 8, organizacje konkursu artystycznego „Młode talenty”,  a także warsztatów z pszczelarstwa dla dzieci –mówi Krystyna Rumieniuch z Urzędu Miasta w Tychach.

Negatywną lub wstępnie negatywną ocenę otrzymały 24 zadania. - Powodem najczęściej było niespełnienie wymogu ogólnodostępności, niezgodność z planami zagospodarowania terenu albo brak możliwości realizacji zadania w zakładanym przez budżet partycypacyjny budżecie i harmonogramie- dodaje Krystyna Rumieniuch.

Niektóre zadania zgłoszone jako ogólnomiejskie i zaopiniowane negatywnie zostały przesunięte do puli zadań lokalnych. Najaktywniejsi w tej edycji okazali się mieszkańcy okręgu Jaroszowice, Urbanowice Wygorzele, którzy zgłosili 14 projektów (dziewięć spośród tych wniosków zostało zaopiniowanych pozytywnie lub wstępnie pozytywnie). Najmniej, bo po jednym projekcie zgłoszono w okręgach Osiedle F i Zawiść oraz Osiedla H i Ł.

Analiza zgłoszonych projektów pokazuje, że mieszkańcy Tychów wciąż są pragmatyczni - wśród projektów pojawiły się te dotyczące montażu ławek i wiat przystankowych, remontów chodników, budowy wiat śmietnikowych czy miejsc parkingowych. - Coraz więcej pojawia się także zadań związanych z organizacją wydarzeń kulturalnych, imprez integracyjnych, różnego rodzaju warsztatów oraz projektów związanych z nasadzeniami zieleni – dodaje naczelnik Rumieniuch.

Teraz rozpoczną się spotkania z wnioskodawcami i mieszkańcami, które potrwają do 28 czerwca. Od 6 września do 20 września tyszanie będą głosowali na projekty, które zostaną zrealizowane w 2020 roku. Które to będą projekty? Tego dowiemy się 4 października, na ten dzień zaplanowano ogłoszenie wyników VI edycji Tyskiego Budżetu Partycypacyjnego.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.