9 października 2009 20:14

Browary Tyskie są jednym z 7 Cudów Architektury Województwa Śląskiego.

Tak zadecydowali internauci, którzy wzięli udział w plebiscycie zorganizowanym przez Telewizję Silesia i portal MMSilesia.pl. Wyniki ogłoszono podczas wielkiej gali w Sali Błękitnej Urzędu Marszałkowskiego w piątek 9 października.

Wśród tyskich budowli, na które od 15 lipca do 15 września 2009 roku można było oddać głos, znalazły się: Socjalistyczne osiedle A, Tyskie Browary Książęce, kościół p.w. Ducha Świętego i Hotel Piramida. Ostatecznie, dzięki głosom tysięcy internautów, Tyskie Browary K siążęce znalazły się w finale i zajęły czwarte miejsce.

Jak mówią organizatorzy, plebiscyt przerósł ich najśmielsze oczekiwania. Na kilkadziesiąt obiektów, które zaproponowano w pierwszej turze, a później już 20 w ścisłym finale oddano w sumie kilkadziesiąt tysięcy głosów. W głosowanie na „7 Cudów Architektury Województwa Śląskiego” oprócz internautów, zaangażowały lokalne media, stowarzyszenia, parafie, towarzystwa i grupy nieformalne.

Bogusław Śmigielski, marszałek województwa śląskiego, który objął plebiscyt honorowym patronatem, rozdał nagrodzonym pamiątkowe tablice i dyplomy. Laureaci dostali tez zaszczytny tytuł „Cudu Architektury Województwa Śląskiego”.

- Angażowanie się mediów w takie akcje zmienia obraz Śląska – podkreślił podczas gali marszałek Bogusław Śmigielski.

Plebiscyt powstał na kanwie słynnego "New 7 Wonders", który na całym świecie przyciągnął miliony internautów. Efektem tego było wybranie nowych 7 cudów architektury na świecie.

W przyszłym roku planowana jest podobna akcja, w której najprawdopodobniej będziemy wybierać 7 Cudów Przyrody Województwa Śląskiego.
 
  1. Rynek w Bytomiu
  2. Elektrociepłownia Szombierki w Bytomiu
  3. Hala Widowiskowo – Sportowa Spodek w Katowicach
  4. Tyskie Browary Książęce
  5. Pałac i park zamkowy w Pszczynie
  6. Cmentarz Mater Dolorosa w Bytomiu
  7. Szyb Krystyna w Bytomiu

Więcej informacji:

http://www.mmsilesia.pl/

http://www.tvs.pl/7/

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.