Miasto

5 października 2009, 14:44:21

Co wrzucić do Skrzyni Czasu? Coś osobistego, może zdjęcie żony, męża, wnuczki, całej rodziny. A może wspomnienia, pamiętnik, niekoniecznie o sobie, ale o kimś, z kim się pracowało albo kogo się szanowało.

W zabawie zorganizowanej przez Urząd Miasta dla mieszkańców, wzięło udział sporo osób, które chciały zostawić po sobie ślad w Skrzyni Czasu sprowadzonej do Tychów specjalnie na okoliczność 75-lecia nadania Tychom praw gminy miejskiej. Mieszkańcy proponowali między innymi, by w Skrzyni umieścić pamiątki po Ryśku Riedlu, soczewki kontaktowe, komórkę, pendrive z zapisem osobistych zdjęć czy np. zupki instant i środki odchudzające i wiele innych.

Z uwagi na spore zainteresowanie i prośby o więcej czasu potrzebnego do namysłu, postanowiliśmy przedłużyć naszą zabawę do 15 listopada. Chcielibyśmy zaapelować do Tyszan, by zgłaszali propozycje, które stanowiłyby o specyfice miasta, charakterze mieszkańców, były pamiątką po nas – tyszanach. Zwracamy się do Państwa z prośbą o jeszcze aktywniejszy udział w zabawie i wyobrażenie sobie: „Co ja - Tyszanin, chciałbym umieścić w Skrzyni Czasu, jaki ślad dla moich dzieci, wnucząt, dla przyszłych mieszkańców miasta, dla potomności mogę zostawić, jak chcę by mnie zapamiętano?”. Może akurat zdjęcia z dzieckiem przy fontannie, czy przy Niedźwiadku, będą kiedyś pokazywane na wystawie „Tychy i Tyszanie w XXI wieku”, na której mieszkańcy Tychów w XXIII wieku będą podziwiać nasze stroje, zwyczaje, tradycje...

Liczymy na Państwa pomysłowość i udział w zabawie. Na autorów najciekawszych pomysłów czekają jubileuszowe gadżety, a autorzy trzech najlepszych propozycji będą mogli wrzucić zaproponowane przez siebie przedmioty 10 grudnia 2009 r. na uroczystej Sesji Rady Miasta w Teatrze Małym, kiedy to Skrzynia Czasu zostanie uroczyście zamknięta. Sesja zakończy obchody jubileuszu 75-lecia nadania Tychom praw gminy miejskiej. Po Sesji Skrzynia Czasu zostanie zawieziona do Muzeum Miejskiego w Tychach i otwarta za 25 lat w rocznicę 100-lecia nadania Tychom praw gminy miejskiej w 2034 roku.

Kolejne propozycje można zgłaszać:

- telefonicznie, nr tel. 032776 39 16, 032776 39 18 od 8.00 do 15.00;

- na adres e-mail: marta.witek@umtychy.pl

- osobiście w siedzibie UM Tychy, Wydział Informacji, Promocji i Współpracy z Zagranicą, IX piętro, pokój 916 lub 918;

- oraz w siedzibie głównej MBP, ul.Wyszyńskiego 27.

Więcej informacji o Skrzyni Czasu i jubileuszowych imprezach na stronie: http://www.umtychy.pl/ w zakładce „Tyszanin/75 lat nasze Tychy”.

Przypominamy, że Skrzynia Czasu została zaprezentowana po raz pierwszy 23 stycznia 2009 roku na Uroczystej Sesji Rady Miasta inaugurującej obchody 75-lecia nadania Tychom praw gminy miejskiej w Teatrze Małym w Tychach. Wtedy trafiły do niej pierwsze cenne przedmioty od Honorowych Obywateli Miasta: koszulka hokejowa Mariusza Czerkawskiego, batuta Marka Mosia, dyrygenta i dyrektora artystycznego Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy „AUKSO”, książka pod redakcją Marka S. Szczepańskiego „Tychy 1939 – 1993 monografia miasta” oraz popiersie Jana Pawła II – dar od arcybiskupa Damiana Zimonia. Od tej pory Skrzynia jest obecna na każdej ważniejszej imprezie, organizowanej w roku jubileuszowym, a przedmioty, które się w niej znajdują, już teraz mają ogromną wartość dla miasta.

1 listopada - zmiany w organizacji ruchu i komunikacji miejskiej

1 listopada - zmiany w organizacji ruchu i komunikacji miejskiej

W związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych, w dniu 1 listopada wprowadzona zostanie bezpłatna komunikacja miejska oraz zmiany w jej funkcjonowaniu. Od 29 października do 2 listopada spodziewać się można także wprowadzenia czasowej organizacja ruchu.

Fundacja "Tychy - Dobre Miejsce" przyjmuje wnioski o dotację

Fundacja "Tychy - Dobre Miejsce" przyjmuje wnioski o dotację

Działająca na terenie miasta Fundacja "Tychy - Dobre Miejsce" rozpoczęła nabór wniosków o dotację. Fundacja dofinansowuje projekty w obszarze szeroko rozumianych działań promocji miasta Tychy, ochrony środowiska, gospodarki, kultury, edukacji, sportu i rekreacji.

47,5 milionów dofinansowania dla Tychów

47,5 milionów dofinansowania dla Tychów

Miasto Tychy otrzymało 47,5 milionów złotych dofinansowania z Programu Inwestycji Strategicznych na przebudowę dwóch wiaduktów drogowych w ciągu drogi krajowej 44 - ul. Mikołowskiej w Tychach. Szacunkowy koszt całej inwestycji to 50 milionów złotych.

Zastępcza komunikacja autobusowa S4 na odcinku kolejowym Tychy - Tychy Lodowisko

Zastępcza komunikacja autobusowa S4 na odcinku kolejowym Tychy - Tychy Lodowisko

W związku z pracami przy remontowanym wiadukcie na ul. Gen. Grota-Roweckiego w dniach 26-28 października wprowadzona zostanie zastępcza komunikacja autobusowa na odcinku kolejowym Tychy - Tychy Lodowisko.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×