Miasto

5 kwietnia 2019, 8:29:48

Rozmowy z przedstawicielami związków zawodowych z rządem nadal trwają. Nie wiadomo jednak jak się zakończą, dlatego w Tychach przygotowano specjalną ofertę kulturalną i sportową dla dzieci i młodzieży.

Szkolna klasa Autor: Michał Janusiński

Rodzice dostaną także list z informacjami dotyczącymi opieki nad dziećmi w tym trudnym czasie strajku. Spośród 53 placówek, strajku nie będzie tylko w 5 z nich.

Przedszkole nr 1, Przedszkole nr 18, Przedszkole nr 19, Szkoła Podstawowa nr 36 oraz Zespół Szkół Muzycznych – w tych placówkach strajku nie będzie. W pozostałych od poniedziałku szykują się duże zmiany. - W związku z nadzwyczajną sytuacją, jaka może nastąpić biorąc pod uwagę bardzo wysoki stopień poparcia strajku oraz wynik referendum, a także brakiem możliwości wcześniejszego ustalenia ostatecznej liczby strajkujących nauczycieli, 8 kwietnia wszystkie zajęcia w szkołach podstawowych i przedszkolach będą odwołane. Bardzo proszę o zrozumienie tej wyjątkowej sytuacji i pozostawienie dzieci w domach oraz zapewnienie im opieki we własnym zakresie – mówi Dorota Gnacik – dyrektor Miejskiego Centrum Oświaty w Tychach.

W szkołach ponadpodstawowych lekcje nie odbędą się, natomiast decyzję o organizacji dodatkowych zajęć dla młodzieży podejmie dyrektor danej szkoły w zależności od możliwości kadrowych. 9 kwietnia, jeśli strajk będzie kontynuowany, planowane zajęcia i lekcje w szkołach oraz przedszkolach także się nie odbędą.

- W przypadku szkół i przedszkoli, w których nie wszyscy nauczyciele będą strajkować, dyrektor placówki zorganizuje, w miarę możliwości, zajęcia świetlicowe dla dzieci, których rodzice nie będą w stanie zapewnić opieki we własnym zakresie. Liczba dzieci, jaka będzie mogła uczestniczyć w zajęciach świetlicowych będzie uzależniona od liczby nauczycieli gotowych do pracy – dodaje dyrektor Gnacik.

Przyjęcie dziecka na te zajęcia będzie wymagało wcześniejszych uzgodnień z dyrektorem. Miejski Zarząd Oświaty prosi jednak o wyrozumiałość w przypadku, gdy dyrekcja odmówi przyjęcia dziecka na zajęcia. Taka decyzja zostanie podjęta wyłącznie z troski o ich bezpieczeństwo, do zapewnienia którego niezbędni są opiekunowie. 

W szkołach podstawowych oraz szkołach z oddziałami gimnazjalnymi, dni przeprowadzania egzaminu gimnazjalnego (10–12 kwietnia) oraz egzaminu ósmoklasisty (15-17 kwietnia) są dniami wolnymi od zajęć lekcyjnych (niezależnie od strajku). - Niestrajkujący nauczyciele ze wszystkich tyskich szkół, będą zaangażowani do pracy w zespołach nadzorujących przebieg egzaminów. Zależy nam, aby umożliwić szkołom przeprowadzenie egzaminów podczas strajku. W związku z tym szkoły nie będą organizowały zajęć świetlicowych w dniach, kiedy odbywać się będą egzaminy gimnazjalne i ósmoklasisty – podkreśla Dorota Gnacik.

Wciąż jest wiele pytań i niewiadomych. Ilu nauczycieli przystąpi do strajku i  jak długo on potrwa? Dlatego zarządzający oświatą w mieście zachęcają, by na bieżąco śledzić informacje na stronach internetowych szkół, przedszkoli oraz w dzienniku elektronicznym. To od liczby strajkujących w dużej mierze zależy możliwość organizacji zajęć świetlicowych czy dodatkowych zajęć w szkołach dla dzieci i młodzieży.

Takie zajęcia po spotkaniach i konsultacjach z różnymi instytucjami w mieście przygotował tyski samorząd. - Poprosiliśmy dyrektorów różnych instytucji kultury i sportu działających w mieście o pomoc i wspólnie przygotowaliśmy ofertę bezpłatnych zajęć dla dzieci – wystawy, warsztaty, spektakle, zwiedzanie teatru i stadionu - to tylko kilka propozycji, z których będą mogły skorzystać tyskie dzieci. Mam oczywiście świadomość, że nie zaspokoi to wszystkich potrzeb, ale mam nadzieję, że choć trochę pomoże rodzicom, którzy nie będą w stanie zapewnić opieki swoim dzieciom w czasie strajku – mówi Andrzej Dziuba – Prezydent Miasta Tychy.

I dodaje: Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w tę pomoc. W tej szczególnej sytuacji musimy wykazać się zrozumieniem i solidarnością, dlatego podjąłem decyzję, że pracownicy Urzędu Miasta w czasie strajku, będą mogli przyjść do pracy z dziećmi.

Uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponad gimnazjalnych będą mogli od 9 do 16 za darmo skorzystać z krytej pływalni (uczniowie do 13 roku życia mogą korzystać z pływalni wyłącznie pod opieką osób pełnoletnich). Pełna oferta zajęć będzie jest dostępna na stronie tyskich szkół i przedszkoli oraz na stronie Urzędu Miasta Tychy w dziale WYDARZENIA/AKCJA STRAJK NAUCZYCIELI, a także Tyskim Portalu Oświatowym (www.oswiata.tychy.pl).

Jeśli rodzic zdecyduje się zostać z dzieckiem w domu, może otrzymać zasiłek z ZUS. Pod jednym warunkiem, że dziecko nie ma więcej niż 8 lat. Rodzice i opiekunowie prawni dzieci do 8 roku życia, w przypadku zamknięcia szkoły lub przedszkola mają prawo do 60 dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy i zasiłku opiekuńczego z ZUS. Osoby zatrudnione składają wniosek u pracodawcy, natomiast osoby prowadzące działalność gospodarczą w najbliższym oddziale ZUS. Więcej szczegółów na ten temat m.in. na stronie https://obywatel.gov.pl/zasilki-i-pomoc-finansowa/zasilek-opiekunczy-na-opieke-nad-zdrowym-dzieckiem-w-wieku-do-8-lat.

Załączniki

Badania Urzędu Statystycznego w Katowicach

Badania Urzędu Statystycznego w Katowicach

W ramach stałego informowania o realizacji na terenie województwa śląskiego badań ankietowych, prowadzonych przez ankieterów – pracowników Urzędu Statystycznego w Katowicach przekazujemy w załączeniu ogólny plakat o badaniach ankietowych.

Urząd Miasta Tychy zamknięty dla klientów do odwołania

Urząd Miasta Tychy zamknięty dla klientów do odwołania

Załatwianie spraw i udzielanie informacji odbywa się telefonicznie, drogą elektroniczną za pośrednictwem poczty oraz skrzynek wystawionych przed urzędem.

Kolejne ograniczenia w związku z koronawirusem

Kolejne ograniczenia w związku z koronawirusem

Wychodzenie z domu ograniczone do niezbędnego minimum, poruszanie po ulicach w grupach maksymalnie dwuosobowych i kary za nie przestrzeganie zakazu gromadzenia się. Takie obostrzenia ogłosił dziś premier Mateusz Morawiecki.

Tyski pakiet wsparcia dla przedsiębiorców

Tyski pakiet wsparcia dla przedsiębiorców

Przedstawiamy tyski pakiet wsparcia dla przedsiębiorców.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×