Kultura

25 września 2009, 9:21:31

Małgorzata Kalicińska, Marek Krajewski, Agnieszka Fitkau-Perepeczko - to tylko niektóre z gwiazd tegorocznych Tyskich Dni Literatury. IX już edycja rozpoczyna się 5 października.

Organizatorzy, czyli Miejska Biblioteka Publiczna w Tychach, zaprosili osoby, z którymi spotkania zadowolą odbiorców w każdym wieku i o różnych gustach czytelniczych. Drugi tydzień poświęcony naszemu miastu wpisuje się w obchody 75-lecia nadania Tychom praw gminy miejskiej. Na wszystkie imprezy odbywające się w ramach TDL wstęp jest bezpłatny.
Program jest następujący:

- poniedziałek, 5 października, godz. 17.00 Szkoła Muzyczna Al. Niepodległości 53, spotkanie z Agnieszką Fitkau – Perepeczko, autorką książek: Babie lato, czyli bądź szczęśliwa całe życie, Fascynacje kulinarne gwiazd, Fascynujące podróże gwiazd i innych;

- wtorek, 6 października
, godz. 10.00, w filia nr 13 ul. Dmowskiego 13, trzecie warsztaty biblioterapeutyczne pt.: „ Książka pomaga żyć”.
W tym dniu:
•    przedstawienie teatralne „Opowieść o miłości” w wykonaniu młodzieży z Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Tychach, przygotowane pod kierunkiem nauczycielek Krystyny Kuskowskiej i Anny Łukowiec.
•    wykład prof. Katarzyna Krasoń, dyrektor Instytutu Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, autorką wielu książek, prowadzącą od wielu lat Ogólnopolski Festiwal Ekspresji Dziecięcej oraz Ogólnopolskie Konferencje na temat „Sztuka  i edukacja. Edukacja przez sztukę”;
•    warsztaty z mgr Julitą Błońską – Charchut, wykładowcą Kolegium Nauczycielskiego Pedagogiki Specjalnej w Gliwicach, pedagogiem specjalnym, animatorem Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów „Klanza” i mgr Alicją Niechciał, nauczycielem Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tychach;
Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa prezentująca dorobek osób niepełnosprawnych.
godz. 18.00, filia nr 3 ul. Batorego 9, spotkanie z Ryszardem Zawadą, podróżnikiem, alpinistą, skoczkiem spadochronowym, trenerem koszykówki, autorem książki Góry płaczą miłością; 

- środa, 7 października
, godz. 10.30 filia nr 2 Plac św. Anny 1, godz. 14.00 filia nr 7 al. Niepodległości 110 dwa spotkania z Izabellą Klebańską, absolwentką Akademii Muzycznej w Łodzi, popularyzatorką muzyki wśród najmłodszych, autorką książek Jak dżdżownica Akolada o muzyce opowiada, Muzyczna zgraja i Kaprys, żart i inne muzyczne fanaberie.
godz. 17.00 filia nr 13 ul. Dmowskiego 33 spotkanie z Markiem Krajewskim, polskim autorem kryminałów, laureatem wielu nagród. Najgłośniejsze książki to m.in. Śmierć w Breslau, Widma w mieście Breslau i Festung Breslau, Dżuma w Breslau, Głowa Minotaura;

- czwartek, 8 października, godz. 10.30 filii nr 12 ul. Zaręby 31, godz. 14.00 filia nr 7 al. Niepodległości 110) dwa spotkania dla najmłodszych z Ewą Chotomską, czyli  telewizyjną ciotką Klotką  z legendarnego „Tik-taka”, reżyserką i scenarzystką,  założycielką zespołu „Fasolki”. Autorka słowa takich piosenek, jak „Szczotka, pasta” czy „Mydło lubi zabawę”, znanych i lubianych od lat przez dzieci w całej Polsce.

- piątek 9 października
, godz.12.00, filia nr 7 al. Niepodległości 110, spotkanie z Martą Fox, popularną zwłaszcza wśród młodzieży poetką, powieściopisarką, felietonistką, która wydała ponad 20 książek, otrzymała za nie wiele nagród i wyróżnień. Najbardziej znane książki: Coraz mniej milczenia. O dramatach dzieciństwa bez tabu, Magda.doc, Niebo z widokiem na niebo, Pierwsza miłość, Karolina XL. Niebawem ukaże się Kobieta zaklęta w kamień.
godz. 17.00, filia nr 13 ul. Dmowskiego 33 spotkanie z Henrykiem „Hakiem” Kaźmierczakiem, bardem, poetą, kompozytorem, akordeonistą, podróżnikiem, który śpiewa własne teksty i akompaniuje na akordeonie. H. Kaźmierczak wydał dwa tomy poezji: Przymieranie Słowem” i „Nocne Życiowanie” oraz płyt CD: „To taka gra”  i „Kolumbowie Śmietnikowi”.

- sobota, 10 października
, godz. 17.00, Biblioteka Centralna ul. Kardynała Wyszyńskiego 27, wernisaż wystawy tyskich artystów nieprofesjonalnych, skupionych wokół grupy „Paleta”. Wystawa ta otwiera „tyski tydzień” IX TDL.

- poniedziałek,12 października
, godz. 17.00, Biblioteka Centralna ul. Kard. Wyszyńskiego 27, spotkanie z Bogdanem Prejsem, dziennikarzem, autorem kilku tomów i arkuszy poetyckich oraz książek: Tyszanie nie z tej ziemi, Dawno temu w Starych Tychach;

- wtorek, 13 października
, godz. 17.00, Biblioteka Centralna ul. Kard. Wyszyńskiego 27, spotkanie z Danutą Wencel, nauczycielką języka niemieckiego i szwedzkiego, tłumaczką, pomysłodawczynią i współorganizatorką obchodzonych przez 10 lat w Tychach Dni Szwecji oraz autorką wielu reportaży z podróży.

- środa, 14 października
, godz. 17.00 Biblioteka Centralna ul. Kard. Wyszyńskiego 27, spotkanie z o. Emilem Mirosławem Pacławskim – franciszkaninem Prowincji Wniebowzięcia NMP, proboszczem parafii św. Franciszka i św. Klary w Tychach, wykładowcą seminarium w Katowicach Panewnikach. Autorem książek: Kościół nie umarł, Paprocańska 90 kapłaństwem pisana, Polska flaga w Izraelu, Recepta na pewną miłość.

- czwartek, 15 października
, godz. 13.00, filia nr 7 al. Niepodległości 110, spotkanie dla najmłodszych z Marią Misiorek, tyszanką, wieloletnią nauczycielką nauczania przedszkolnego, autorką książeczek: Leśne przedszkolaki, Rok i bracia miesiące, Litery i inne wierszyki, Na łące i w strumyku.

- piątek, 16 października
, godz. 17.00 Szkoła Muzyczna, al. Niepodległości 53, spotkanie z autorką hitu dla kobiet „Dom nad rozlewiskiem”, Małgorzatą Kalicińską.
godz. 19.30 Biblioteka Centralna ul. Kard. Wyszyńskiego 27, koncert bluesowy tyszanki Agnieszki Łapki, malarki, absolwentki ASP w Katowicach, która zadebiutowała w zespole Ości złożonym z weteranów śląskiego bluesa.
W czasie koncertu zabawa Barwy i rytmy – widzowie zobaczą na gorąco jak powstają obrazy zainspirowane muzyką. Twórcami będą młodzi plastycy, tegoroczni absolwenci Liceum Plastycznego w Katowicach. W czasie koncertu będzie też wyświetlany film animowany do teksu Juliana Tuwima Mieszkańcy, autorstwa Arka Zuba.

Wystawy odbywające się w czasie trwania TDL:
Prezentacja dorobku zaproszonych gości - Galeria „Ósemka” w Bibliotece Centralnej ul. Kard. Wyszyńskiego 27;
Szczyty świata i ich zdobywcy w filii nr 3 ul. Batorego 9
Tyska Paleta – Galeria ”Ósemka” w Bibliotece Centralnej ul. Kard. Wyszyńskiego 27;
Wystawa Osób Niepełnosprawnych – Galeria „W Bramie” w filii nr 13 ul. Dmowskiego 33;
Wystawa Katarzyny Nowak- Zagórskiej – Galeria „Prowizorka” w filii nr 11 ul. Kopernika 3

Zajezdnia PKM Tychy przebudowana

Zajezdnia PKM Tychy przebudowana

Trwające ponad dwa lata prace przy przebudowie zajezdni PKM Tychy dobiegły końca. Dziś nowa zajezdnia została uroczyście otwarta.

Wodny Park Tychy znów uczy pływać wszystkich drugoklasistów z Tychów

Wodny Park Tychy znów uczy pływać wszystkich drugoklasistów z Tychów

Dzięki współpracy z Miastem Tychy rusza kolejna edycja zajęć nauki i doskonalenia pływania w Wodnym Parku Tychy. Przez cały semestr będzie z nich korzystać 1136 dzieci z klas drugich ze wszystkich tyskich szkół podstawowych.

Dziękujemy za każdy głos!

Dziękujemy za każdy głos!

20 września zakończyliśmy głosowanie na projekty mieszkańców złożone do Budżetu Obywatelskiego. W tym roku głosowanie odbyło się głównie w formie elektronicznej.

Bezpłatne szkolenia cyfrowe

Bezpłatne szkolenia cyfrowe

Zapraszamy do udziału w projekcie „Ctrl+C – Ctrl+V” w ramach, którego realizowane będą bezpłatne szkolenia cyfrowe.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×