Miasto

14 września 2009, 14:38:41

Tychy skutecznie sięgają po zagraniczne środki. Potwierdza to najnowszy ranking Pisma Samorządu Terytorialnego Wspólnota (Nr37/939).

Nasze miasto zajęło 3 miejsce w kategorii Miast na Prawach Powiatu w wykorzystaniu środków zagranicznych przez samorządy w przeliczeniu na 1 mieszkańca. W 2008 roku było to 1045,03 złotych przypadających na jednego tyszanina.
Cieszy nas tak wysoka pozycja w rankingu. Duży wpływ na ten wynik ma z całą pewnością realizacja największej w historii miasta inwestycji pod nazwą Gospodarka Ściekowa w  Tychach. Muszę dodać, że Tychy mogą również poszczycić się realizacją aż 97 innych unijnych projektów. Warto zaznaczyć, że cały czas korzystamy z możliwości pozyskiwania środków zewnętrznych. Skuteczność naszych działań bierze się z przygotowanej z wyprzedzeniem dokumentacji oraz wykwalifikowanej kadry – powiedział Prezydent Miasta Tychy Andrzej Dziuba.
Naukowcy przygotowujący ranking Wspólnoty brali pod uwagę wydatki już poniesione i wykazane w budżetach samorządów. Obliczenia odnoszą się do całości projektów dofinansowywanych ze środków zagranicznych, a więc łącznie z wkładem własnym samorządów. Zaprezentowane zostały dwa wskaźniki: wielkość środków zagranicznych w przeliczeniu na jednego mieszkańca i wielkość środków przeznaczonych na inwestycje wspierane ze środków zagranicznych jako procent całych wydatków majątkowych jednostki samorządowej.  W drugim przypadku Tychy są na 4 miejscu wykazując 59.16%.

Tychy w rankingach, które w 2009 roku ukazały się w mediach:

 - 6 miejsce w kraju, a pierwsi w regionie – tak wysoko uplasowały się Tychy w rankingu najzamożniejszych samorządów (Wspólnota Nr 31/933). Tychy oceniane były w kategorii miast na prawach powiatu. W ocenie wzięto pod uwagę przede wszystkim dochody wpływające do budżetu. W Tychach na jednego mieszkańca w 2008 roku przypadało 4040,02 złotych. W rankingu za 2007 rok Tychy były na 18 miejscu, a za 2006 na 29.
 - W innym, ogólnopolskim  rankingu ( Wspólnota Nr 23/925) pt. „Wydatki bieżące na administrację w 2008 roku” w kategorii miast na prawach powiatu, Tychy  znajdują się w czołówce (4 miejsce) wśród miast o najniższych wydatkach  bieżących na administrację w przeliczeniu jednego mieszkańca, co w naszym mieście wynosi 170, 46 zł.
 - 5 miejsce zajęło nasze miasto w rankingu (Wspólnota z 27.02.09), w którym oceniana była kondycja finansowa samorządu. Pod lupę wzięta została nadwyżka operacyjna, która za 2007 rok wyniosła 836,30 złotych na osobę.
- W rankingu Rzeczpospolitej (lipiec 2009)Tychy znalazły się pośród najlepiej ocenianych samorządów. Spośród 464 wybrano te, które najbardziej dbają o rozwój i podniesienie jakości życia przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa finansowego i reguł odpowiedzialności. W rankingu tym Tychy znalazły się na 35 miejscu. Nasze miasto jest również w czołówce (9 miejsce)  polskich miast na prawach powiatu, które najskuteczniej  wykorzystują unijne środki. W tym rankingu miasto wykazuje się  bardzo wysokim przychodem z Unii Europejskiej w budżecie ( 12,99%), a także przychodem unijnym przypadającym na jednego mieszkańca ( 520,9 zł).
- Tychy zdobyły 4 miejsce w przeprowadzonym przez „Gazetę Prawną” (czerwiec) rankingu „Europejska Gmina- Europejskie Miasto”, w którym oceniane są działania samorządów województwa śląskiego na rzecz pozyskiwania środków unijnych. W ocenie wzięto pod uwagę wartość przyznanych środków z Unii Europejskiej, liczbę realizowanych projektów, a także liczbę mieszkańców. Tychy, liczące 129 776  mieszkańców, mogą poszczycić się realizacją 97 projektów, co w przeliczeniu na jednego tyszanina daje sumę 2520, 69  zł pozyskanych środków unijnych.
W tym samym rankingu, ale już w klasyfikacji ogólnopolskiej, Tychy są na 9 miejscu.
 - W kwietniowym wydaniu miesięcznika Forbes wysoko uplasowały się w rankingu miast atrakcyjnych dla biznesu. Zajęliśmy 7 miejsce w kraju wśród tzw. średnich miast ( od 50 tys do 150 tys mieszkańców).Zajezdnia PKM Tychy przebudowana

Zajezdnia PKM Tychy przebudowana

Trwające ponad dwa lata prace przy przebudowie zajezdni PKM Tychy dobiegły końca. Dziś nowa zajezdnia została uroczyście otwarta.

Wodny Park Tychy znów uczy pływać wszystkich drugoklasistów z Tychów

Wodny Park Tychy znów uczy pływać wszystkich drugoklasistów z Tychów

Dzięki współpracy z Miastem Tychy rusza kolejna edycja zajęć nauki i doskonalenia pływania w Wodnym Parku Tychy. Przez cały semestr będzie z nich korzystać 1136 dzieci z klas drugich ze wszystkich tyskich szkół podstawowych.

Dziękujemy za każdy głos!

Dziękujemy za każdy głos!

20 września zakończyliśmy głosowanie na projekty mieszkańców złożone do Budżetu Obywatelskiego. W tym roku głosowanie odbyło się głównie w formie elektronicznej.

Bezpłatne szkolenia cyfrowe

Bezpłatne szkolenia cyfrowe

Zapraszamy do udziału w projekcie „Ctrl+C – Ctrl+V” w ramach, którego realizowane będą bezpłatne szkolenia cyfrowe.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×