Miasto

9 września 2009, 8:29:47

Co działo się w Tychach w czasie Powstań Śląskich? O tym przekonają się uczestnicy miejskiej gry. 11 września 2009 roku wspólną zabawę organizują Muzeum Miejskie w Tychach, Miejskie Centrum Kultury wraz z Komendą Hufca ZHP w Tychach oraz grupą tyskich nauczycieli.

Pod hasłem „Tu się zaczęło...” około trzystu uczestników – uczniów szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół średnich z terenu Tychów, poznają historię miasta.  Gra ma charakter edukacyjno-przygodowy i została przygotowana w ramach obchodów 90. rocznicy I Powstania Śląskiego. Punkty startowe gry mieszczą się w kilkunastu miejscach m.in. na placu Baczyńskiego czy Rynku przy fontannie z wydrami. Tam grupy spotykają się między godziną 10.00 a 11.00. Najdłuższe trasy do pokonania mają licealiści, np. grupa uczniów z I LO wyrusza z Urbanowic. Zatrzymają się m.in. przy dawnych zabudowaniach folwarcznych księcia pszczyńskiego i wybudowanej w XIX wieku szkole w Urbanowicach.  Uczniowie z II LO wyruszą z kolei z Czułowa. Meta mieści się przy ul. Paprocańskiej (przy Przedszkolu nr 3). Dla uczestników najważniejszym kryterium jest wykonać bezbłędnie zadania. Nie liczy się tu czas.
Na zakończenie gry na terenie sąsiadującym z Przedszkolem nr 3 zostanie uroczyście rozpalone ognisko. Ognisko rozpalą dwie tyszanki, córki powstańców śląskich z Tychów: Stefania Urbanek (córka powstańca Franciszka Krzyżowskiego ze znanej i zasłużonej tyskiej rodziny Krzyżowskich) i Krystyna Kosma (córka powstańca Zygmunta Loski, który mimo bardzo młodego wieku - w 1919 roku miał 13 lat – już brał udział w działaniach powstańczych).

Współorganizatorami przedsięwzięcia są: Rada Osiedla Paprocany, Przedszkole nr 3 w Tychach. Sponsorem nagród dla uczestników jest Bank Spółdzielczy  w Tychach

Sztab organizacyjny gry tworzą:
Agnieszka Ociepa – Muzeum Miejskie w Tychach (koordynator)
Lucyna Staniczek – I Liceum Ogólnokształcące im. Leona Kruczkowskiego w Tychach
Monika Rosińska – Szkoła Podstawowa nr 7 im. Powstańców Śląskich w Tychach
Janusz Sikorski – Komenda Hufca ZHP w Tychach
Marcin Zarzyna – Gimnazjum nr 12 w Tychach
47,5 milionów dofinansowania dla Tychów

47,5 milionów dofinansowania dla Tychów

Miasto Tychy otrzymało 47,5 milionów złotych dofinansowania z Programu Inwestycji Strategicznych na przebudowę dwóch wiaduktów drogowych w ciągu drogi krajowej 44 - ul. Mikołowskiej w Tychach. Szacunkowy koszt całej inwestycji to 50 milionów złotych.

Zastępcza komunikacja autobusowa S4 na odcinku kolejowym Tychy - Tychy Lodowisko

Zastępcza komunikacja autobusowa S4 na odcinku kolejowym Tychy - Tychy Lodowisko

W związku z pracami przy remontowanym wiadukcie na ul. Gen. Grota-Roweckiego w dniach 26-28 października wprowadzona zostanie zastępcza komunikacja autobusowa na odcinku kolejowym Tychy - Tychy Lodowisko.

Jesienne nasadzenia

Jesienne nasadzenia

Tyski Zakład Usług Komunalnych zakończył obsadzanie jesiennych rabat sezonowych. W sumie posadzono 8 tysięcy roślin: kompozycje z kapust ozdobnych, wrzosów, chryzantem oraz jarmużu ozdobnego.

Mecz polskiej reprezentacji na Stadionie Miejskim Tychy

Mecz polskiej reprezentacji na Stadionie Miejskim Tychy

We wtorek 26 października na murawie Stadionu Miejskiego Tychy rozegrany zostanie mecz polskiej reprezentacji kobiet w piłce nożnej. W eliminacjach do Mistrzostw Świata Polki zmierzą się z reprezentacją Albanii. Początek spotkania o godzinie 19.45.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×