Miasto

9 września 2009, 8:29:47

Co działo się w Tychach w czasie Powstań Śląskich? O tym przekonają się uczestnicy miejskiej gry. 11 września 2009 roku wspólną zabawę organizują Muzeum Miejskie w Tychach, Miejskie Centrum Kultury wraz z Komendą Hufca ZHP w Tychach oraz grupą tyskich nauczycieli.

Pod hasłem „Tu się zaczęło...” około trzystu uczestników – uczniów szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół średnich z terenu Tychów, poznają historię miasta.  Gra ma charakter edukacyjno-przygodowy i została przygotowana w ramach obchodów 90. rocznicy I Powstania Śląskiego. Punkty startowe gry mieszczą się w kilkunastu miejscach m.in. na placu Baczyńskiego czy Rynku przy fontannie z wydrami. Tam grupy spotykają się między godziną 10.00 a 11.00. Najdłuższe trasy do pokonania mają licealiści, np. grupa uczniów z I LO wyrusza z Urbanowic. Zatrzymają się m.in. przy dawnych zabudowaniach folwarcznych księcia pszczyńskiego i wybudowanej w XIX wieku szkole w Urbanowicach.  Uczniowie z II LO wyruszą z kolei z Czułowa. Meta mieści się przy ul. Paprocańskiej (przy Przedszkolu nr 3). Dla uczestników najważniejszym kryterium jest wykonać bezbłędnie zadania. Nie liczy się tu czas.
Na zakończenie gry na terenie sąsiadującym z Przedszkolem nr 3 zostanie uroczyście rozpalone ognisko. Ognisko rozpalą dwie tyszanki, córki powstańców śląskich z Tychów: Stefania Urbanek (córka powstańca Franciszka Krzyżowskiego ze znanej i zasłużonej tyskiej rodziny Krzyżowskich) i Krystyna Kosma (córka powstańca Zygmunta Loski, który mimo bardzo młodego wieku - w 1919 roku miał 13 lat – już brał udział w działaniach powstańczych).

Współorganizatorami przedsięwzięcia są: Rada Osiedla Paprocany, Przedszkole nr 3 w Tychach. Sponsorem nagród dla uczestników jest Bank Spółdzielczy  w Tychach

Sztab organizacyjny gry tworzą:
Agnieszka Ociepa – Muzeum Miejskie w Tychach (koordynator)
Lucyna Staniczek – I Liceum Ogólnokształcące im. Leona Kruczkowskiego w Tychach
Monika Rosińska – Szkoła Podstawowa nr 7 im. Powstańców Śląskich w Tychach
Janusz Sikorski – Komenda Hufca ZHP w Tychach
Marcin Zarzyna – Gimnazjum nr 12 w Tychach
Wodny Park Tychy znów uczy pływać wszystkich drugoklasistów z Tychów

Wodny Park Tychy znów uczy pływać wszystkich drugoklasistów z Tychów

Dzięki współpracy z Miastem Tychy rusza kolejna edycja zajęć nauki i doskonalenia pływania w Wodnym Parku Tychy. Przez cały semestr będzie z nich korzystać 1136 dzieci z klas drugich ze wszystkich tyskich szkół podstawowych.

Dziękujemy za każdy głos!

Dziękujemy za każdy głos!

20 września zakończyliśmy głosowanie na projekty mieszkańców złożone do Budżetu Obywatelskiego. W tym roku głosowanie odbyło się głównie w formie elektronicznej.

Bezpłatne szkolenia cyfrowe

Bezpłatne szkolenia cyfrowe

Zapraszamy do udziału w projekcie „Ctrl+C – Ctrl+V” w ramach, którego realizowane będą bezpłatne szkolenia cyfrowe.

Zastępcza komunikacja autobusowa S4 na odcinku kolejowym Tychy - Tychy Lodowisko

Zastępcza komunikacja autobusowa S4 na odcinku kolejowym Tychy - Tychy Lodowisko

W związku z pracami przy remontowanym wiadukcie na ul. Gen. Grota-Roweckiego w dniach 21- 23 września wprowadzona zostanie zastępcza komunikacja autobusowa na odcinku kolejowym Tychy - Tychy Lodowisko.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×