Miasto

8 września 2009, 13:51:35

Wydział Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Tychy 7 września ogłosił przetarg na sprzedaż Huty Paprockiej. Oferty można składać do 16 listopada, natomiast przetarg ustny odbędzie się cztery dni później.

Cena wywoławcza to 1.200.000 złotych. Zgodnie z Ustawą o Gospodarce Nieruchomościami wylicytowana kwota zostanie obniżona o 50% ponieważ jest to nieruchomość zabytkowa.
Huta Paprocka to zabytkowy obiekt pochodzący z początku XVIII wieku. Jak pisze dr Maria Lipok-Bierwiaczonek w katalogu wystawy Muzeum Miejskiego w Tychach:. „W 1703 roku pan na Pszczynie, baron Baltazar Erdmann Promnitz kazał założyć kuźnicę żelaza w pobliżu wsi Paprocany, na skraju lasu, nad rzeką Gostynią". W 1775 roku hutę rozbudowano, trzy lata później jej zarządcą został August Kiss (ojciec sławnego rzeźbiarza). Z hutą związana jest też inna znana postać - John Baildon, inżynier, który w 1835 roku przeprowadził modernizację zakładu (poza tym m.in. zbudował w Gliwicach pierwszy w Europie piec na koks). W 1878 roku huta została zamknięta.
Teraz zabudowania wymagają inwestycji, więc po zgodzie wojewody śląskiego
(teren należy do Skarbu Państwa) zapadła decyzja o sprzedaży dawnej kuźnicy. Zabudowania Huty Paprockiej mieszczą się przy ul. Nad Jeziorem 44, działka ma powierzchnię 4562 m2, a na jej terenie znajdują się:
Budynek mieszkalno-administracyjny (224 m2)
Budynek produkcyjny (208m2)
Budynek gospodarczy (64,5 m2)
Stodoła (143 m2)
Piwniczka (8m2)
Pełną informację o przetargu można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Tychy.


 

 
47,5 milionów dofinansowania dla Tychów

47,5 milionów dofinansowania dla Tychów

Miasto Tychy otrzymało 47,5 milionów złotych dofinansowania z Programu Inwestycji Strategicznych na przebudowę dwóch wiaduktów drogowych w ciągu drogi krajowej 44 - ul. Mikołowskiej w Tychach. Szacunkowy koszt całej inwestycji to 50 milionów złotych.

Zastępcza komunikacja autobusowa S4 na odcinku kolejowym Tychy - Tychy Lodowisko

Zastępcza komunikacja autobusowa S4 na odcinku kolejowym Tychy - Tychy Lodowisko

W związku z pracami przy remontowanym wiadukcie na ul. Gen. Grota-Roweckiego w dniach 26-28 października wprowadzona zostanie zastępcza komunikacja autobusowa na odcinku kolejowym Tychy - Tychy Lodowisko.

Jesienne nasadzenia

Jesienne nasadzenia

Tyski Zakład Usług Komunalnych zakończył obsadzanie jesiennych rabat sezonowych. W sumie posadzono 8 tysięcy roślin: kompozycje z kapust ozdobnych, wrzosów, chryzantem oraz jarmużu ozdobnego.

Mecz polskiej reprezentacji na Stadionie Miejskim Tychy

Mecz polskiej reprezentacji na Stadionie Miejskim Tychy

We wtorek 26 października na murawie Stadionu Miejskiego Tychy rozegrany zostanie mecz polskiej reprezentacji kobiet w piłce nożnej. W eliminacjach do Mistrzostw Świata Polki zmierzą się z reprezentacją Albanii. Początek spotkania o godzinie 19.45.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×