3 września 2009 10:26

Od 27 września do15 października na terenie całego województwa śląskiego przeprowadzona zostanie akcja ochronnego szczepienia lisów przeciw wściekliźnie.

Szczepionka zostanie rozprowadzona za pomocą samolotów AN -2, z wysokości około 200 metrów , na obszarze 10 tys. km kw.  powierzchni zielonych .  W sumie w całym województwie wyłożonych zostanie  202 610 dawek szczepionki nie tylko w lasach, ale i na łąkach , polach, ogródkach działkowych oraz parkach.
Szczepionka zatopiona jest w przynęcie w postaci małych, brunatnych kostek o intensywnym zapachu zepsutej ryby.  Apelujemy do mieszkańców o nie podnoszenie szczepionek z ziemi ( lisy, gdy wyczują zapach człowieka  nie zjedzą już takiej kostki), a także  przypominamy o zakazie wyprowadzania zwierząt domowych na tereny niezabudowane jeszcze przez dwa tygodnie po przeprowadzeniu akcji.  

Śląski  Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Katowicach informuje, że sama przynęta nie jest niebezpieczna dla człowieka, jednak w przypadku kontaktu z płynną zawartością kapsułki, niezwłocznie należy skontaktować się z  lekarzem . Należy także natychmiast umyć, bieżącą wodą z mydłem,  ręce oraz  inne części ciała, które miały styczność z płynną szczepionką.

Szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie odbywa się dwa razy do roku, wiosną i jesienią.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.