Miasto

27 września 2018, 12:14:24

To bułka z masłem o tajemnicy zaginionej książki, opowieści futbolowej i urodzinach prosiaczka zamknięta komiksowo w dłuuugich książkach przez Detektywa Luppę i Julka Tuwima – tak w ogromnym skrócie można by streścić Rodzinny Festiwal Książki “TY CHYba czytasz?”.

Niemapa Tychy - premiera wydawnictwa

W tej słownej zabawie zawarte są tytuły spotkań, warsztatów oraz imiona bohaterów, którzy pojawią się na festiwalu 28 i 29 września br.  Jednym z najważniejszych wydarzeń będzie  premiera wyjątkowego przewodnika po Tychach: NIEMAPA Tychy, skierowanego do rodzin z dziećmi, który w atrakcyjny sposób zachęca do rodzinnego odkrywania miasta na nowo.

Festiwal Książki “TY CHYba czytasz?” to propozycja rodzinnego święta czytania skierowanego przede wszystkim do dzieci w wieku 7-12 lat.

- Jak pokazują badania, dzieci w tym wieku często tracą kontakt z książkami - bo choć umieją już dobrze czytać to nie zawsze potrafią się zmotywować, znaleźć odpowiednie lektury czy choćby zapisać się do biblioteki. Tegoroczna akcja “TY CHYba czytasz?” przyjmuje więc formę festiwalu skupionego na dzieciach w tym wieku i skierowanego zarówno do szkół jak i całych rodzin – mówi Miłosz Stec, z-ca prezydenta Tychów.

Od 24.09 do 28.09 w ramach festiwalu odbywają się spacery po Mediatece dla grup szkolnych
w wieku 7-12 lat.

- Detektyw Luppa zaprosił młodych ludzi do wspólnego rozwiązywania sprawy zaginionych książek, a jednocześnie pomaga lepiej poznać zasady funkcjonowania biblioteki publicznej
 i zapozna dzieci z ważnymi akcjami społecznymi związanymi z książkami – mówi Anna Krawczyk, dyrektor MBP w Tychach.

KONCERT I WARSZTATY

W piątek, 28 września o godz. 18.00 odbędzie się  wyjątkowy koncert Budyń Julka Tuwima. 

- Teksty oparte na twórczości Juliana Tuwima w rockandrollowej aranżacji grupy stworzonej przez Budynia znanego z zespołu Pogodno spodobają się zarówno dzieciom jak i rodzicom. W sobotę, od rana można odkrywać tajemnice biblioteki na spacerach z Detektywem Luppą, wziąć udział w ciekawych warsztatach. Zapraszamy - wstęp wolny, na warsztaty obowiązują jednak zapisy –mówi Pola Amber, współorganizator festiwalu.

BOOKCROSSING W TYCHACH – WYGRAJ ZAPROSZENIE NA ŚNIADANIE

Wszystkie uwolnione książki są na bieżąco oznaczane logotypem akcji oraz dodatkowo opieczętowane.

PREMIERA NIEMAPY

Podczas festiwalu nastąpi również premiera wyjątkowego przewodnika po Tychach: NIEMAPA Tychy, skierowanego do rodzin z dziećmi. Przewodnik w atrakcyjny sposób zachęca do rodzinnego odkrywania miasta na nowo.

- NIEMAPA TYCHY to ilustrowany przewodnik po mieście przeznaczony dla mieszkańców i przez nich tworzony. Odkrywanie ciekawostek na rodzinnych spacerach, nieoczywiste miejsca, miejskie zakamarki, kreatywne wyzwania, a przede wszystkim piękne ilustracje - to specjalność serii NIEMAPAmówi Małgosia Żmijska, pomysłodawczyni projektu.

Przewodnik zachęca do tworzenia katalogu rzeźb w przestrzeni miejskiej, pyta o ulubiony plac czy zwraca uwagę na ciekawe budownictwo sakralne lub mozaiki. Rowerzystom przypomina
o ciekawych szlakach i pumptracku a miłośnicy hokeja znajdą infografikę związaną ze strojem hokeistów. Rodzinne spacery to dobra okazja do tego, żeby pokazywać dzieciakom historię Tychów i łączyć ją z rodzinnymi opowieściami - NIEMAPA pokazuje jak zacząć tworzenie rodzinno-miejskiego albumu pełnego wspomnień i ciekawostek.

- Burzliwa historia Tychów  spowodowała, że to miasto bardzo wyjątkowe. Tyszanie, z którymi pracowałyśmy nad przewodnikiem dostrzegają tę niezwykłość i mamy nadzieję, że udało nam się pokazać miasto w sposób zachęcający do odkrywania go na nowo.mówi Joanna Studzińska z Mamy Projekt.

Iwona Ciepał z Urzędu Miasta dodaje: Zaprosiliśmy NIEMAPĘ, bo pozwala przedstawić miasto w nowej perspektywie i dostrzec to, czego czasami już nie zauważamy w codziennych wędrówkach utartymi szlakami.

Poręczny format i specjalny papier a także kolorowe ilustracje studia “Ładne Halo” zachęcają
do twórczych działań: rysowania, bazgrania i notowania, a dołączona do wydawnictwa pocztówka zachęca do wysyłania pozdrowień z Tychów.

Wydawnictwo zostało wydrukowane w ponad 10.000 egzemplarzy i będzie rozdawane bezpłatnie. Niemapa będzie dostępna w siedzibie głównej MBP Tychy w Mediatece oraz rozdawana podczas miejskich wydarzeń rodzinnych.

WIĘCEJ INFORMACJI O FESTIWALU NA STRONIE INTERNETOWEJ AKCJI: WWW.UMTYCHY.PL/BOOKCROSSING
ORGANIZATORZY:

Miasto Tychy

PARTNERZY:

MBP Tychy, AUKSO, Fundacja ależ Gustawie, Mamy Projekt, Śląscy blogerzy książkowi, Fundacja PZU, Wydawnictwo Publicat.

Premiera Niemapy Tychy - konferencja prasowa w Mediatece

Zagłosuj na tyskie iluminacje!

Zagłosuj na tyskie iluminacje!

Nasze miasto bierze udział w plebiscycie Świąteczna Magia Miast. Jeśli podobały się Wam świąteczne iluminacje w Tychach, zagłosujcie! Jak to zrobić?

Chcesz założyć firmę? Dowiedz się, jak to zrobić!

Chcesz założyć firmę? Dowiedz się, jak to zrobić!

Planujesz założyć własną firmę, ale nie za bardzo wiesz, jak się do tego zabrać? Obawiasz się, że przerosną Cię formalności związane z załatwieniem wszystkich spraw? Weź udział w spotkaniu informacyjnym i dowiedz się, co musisz zrobić, by założyć własną działalność gospodarczą.

Dodatkowe środki na poprawę jakości powietrza w Tychach

Dodatkowe środki na poprawę jakości powietrza w Tychach

Komisja Europejska zatwierdziła zwiększenie o 164 mln zł puli środków dla projektów dotyczących Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) na Śląsku. Ponad 16 mln zł z tej kwoty trafi do Tychów.

Ostrzeżenie meteorologiczne - silny wiatr

Ostrzeżenie meteorologiczne - silny wiatr

IMGW-PIB Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie ostrzega przed silnym wiatrem, który może występować w dniach od 12 do 13 lutego.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×