25 sierpnia 2009 13:12

30 sierpnia podczas festiwalu Port Pieśni Pracy w Parku Miejskim pod „Żyrafą” odbędzie się akcja informacyjno – edukacyjna organizowana przez Wydział Spraw Społecznych i Zdrowia we współpracy ze Stowarzyszeniem Trzeźwość Życia i Tyskim Klubem Abstynentów „Bosman”. Akcja organizowana jest w ramach ogólnopolskiej kampanii „Sprawdź czy Twoje picie jest bezpieczne?”

Sprawdź, czy Twoje picie jest bezpieczne

Przy zorganizowanym w dniu festiwalu stoisku będzie można uzyskać informacje o działalności stowarzyszeń abstynenckich w Tychach czy miejscach pomocy dla osób uzależnionych i ryzykownie pijących. Dzięki specjalnym alkogoglom każdy chętny będzie mógł sprawdzić jak widzi świat pod wpływem alkoholu. W czasie festiwalu będą też rozdawane ulotki informacyjno – edukacyjne.

Tychy są jednym z bliska 1400 miast, które przyłączyły się o ogólnopolskiej kampanii profilaktyczno - edukacyjnej "Sprawdź, czy Twoje picie jest bezpieczne". Organizatorem kampanii jest Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

- Włączając się w tę kampanię chcemy zachęcić każdego mieszkańca naszego miasta do oceny własnego modelu picia oraz odpowiedzi na pytanie - Czy moje picie jest bezpieczne? Chcemy także uświadomić mechanizmy uzależniania się, a w efekcie ostrzec przed zagrożeniami, jakie mogą pojawić się w związku z nadmiernym piciem alkoholu – mówi Daria Szczepańska, Zastępca Prezydenta do Spraw Społecznych.

Kampania adresowana jest do dorosłych konsumentów napojów alkoholowych - także do tych, którym wydaje się, że piją niewiele. Jej celem jest ograniczenie liczby osób pijących ryzykownie i szkodliwie oraz przekazanie wiedzy na temat szkód, jakie wiążą się ze spożywaniem alkoholu. Na potrzeby kampanii przygotowano spoty telewizyjne i radiowe, plakaty, ulotki edukacyjne, książki i broszury. Z informacją o konieczności monitorowania własnego wzoru picia chcemy dotrzeć do jak największej liczby mieszkańców gminy.

W ramach kampanii specjalny przekaz profilaktyczny zostanie skierowany do młodzieży. Z myślą o tej grupie docelowej powstała strona internetowa www.niebotak.pl, która pokazuje, że najbardziej bezpieczne dla osoby niepełnoletniej jest zachowanie abstynencji. Do szkół trafił, przygotowany przez PARPA, scenariusz wywiadówki dla rodziców, scenariusz zajęć profilaktycznych oraz materiały edukacyjne pod hasłem "Nie, bo tak" adresowane do ludzi młodych.

Zachęcamy do odwiedzenia strony www.wyhamujwpore.pl Na stronie znajdziecie Państwo m.in. test "Sprawdź, czy Twoje picie jest bezpieczne".

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.