Kultura

8 lipca 2009, 9:24:48

Miejska Biblioteka Publiczna w Tychach serdecznie zaprasza na wernisaż będący połączeniem obrazu ruchomego i malarstwa. W dniu 10 lipca 2009 r. o godz. 18.00 Krzysztof Szala i Wojciech Szwiec zaprezentują swoje prace w Galerii „Ósemka” znajdującej się w Czytelni Centralnej , przy ul. Wyszyńskiego 27.

Pomysł wspólnego wernisażu z Wojtkiem Szwiecem zrodził się w głowie Krzysztofa  Szali  wiosną 2007 roku. Już wtedy artyści, prezentujący swój dorobek na wystawie postanowili, że połączenie obrazu, filmu i prozy będzie ciekawą formą przekazu dla współczesnego odbiorcy, który powinien odnieść złudzenie wkroczenia w subtelny  trójwymiarowy świat.
Na wystawie „Tam gdzie zatrzymał się czas” można obejrzeć ponad 20 prac Krzysztofa Szali, z których większość poświęcona jest tematyce kolejowej.
Wojciech Szwiec przybliży postać Leona Wojtali, Tyszanina prawdziwego amatora – miłośnika, który połowę swojego życia poświęcił całkowicie dla filmu i ruchu amatorskiego. W filmach Leona Wojtali zatrzymał się czas. W krótkich obrazach „Bez komentarzy”, „Gdy nadejdzie zima” „Blisko Piekła” oglądamy świat który wielu pamięta z dzieciństwa , ale którego już nie ma. Krótkie filmy Wojtali doskonale współgrają z malarstwem Krzysztofa Szali, który też zatrzymuje czas nie na celuloidzie ale na płótnie i papierze. Nie kamerą a pędzlem i piórkiem. Wystawa jest też okazją do obejrzenia 10 minutowego filmu Wojtka Szwieca , autorze opowiadającego o nestorze filmu amatorskiego Leonie Wojtali.

Krzysztof Szala urodził się w 1964 roku w Iwanowicach koło Kalisza. Już jako 5 letni chłopiec lubił rysować ołówkiem. Od 20 lat uprawia malarstwo sztalugowe, głównie
w technice olej i akryl oraz w technice mieszanej. W dalszym ciągu rysuje, a jego ulubioną techniką jest rysunek tuszem. Jego wiodące tematy to „Lokomotywy i parowozy” oraz „Afryka”, ten drugi temat wyraża w zdecydowanych kolorach.
Od 2000 roku dużo podróżuje po kraju, czego plonem jest udział w 20 plenerach malarskich, w tym w trzech o charakterze międzynarodowym i 16 o zasięgu ogólnopolskim. Do tej pory brał udział w 44 wystawach, w tym 10 z nich miały charakter wystaw indywidualnych. Głównym obszarem wystaw indywidualnych jest Miejska Biblioteka Publiczna w Tychach i jej placówki na terenie miasta.  
Z dotychczasowych osiągnięć artysty na uwagę zasługuje odznaczenie w 2002 roku medalem przez Kapitułę „Błękitnego Gryfa” za szczególny wkład w rozwój
i upowszechnianie kultury i sztuki na terenie województwa zachodniopomorskiego.Zajezdnia PKM Tychy przebudowana

Zajezdnia PKM Tychy przebudowana

Trwające ponad dwa lata prace przy przebudowie zajezdni PKM Tychy dobiegły końca. Dziś nowa zajezdnia została uroczyście otwarta.

Wodny Park Tychy znów uczy pływać wszystkich drugoklasistów z Tychów

Wodny Park Tychy znów uczy pływać wszystkich drugoklasistów z Tychów

Dzięki współpracy z Miastem Tychy rusza kolejna edycja zajęć nauki i doskonalenia pływania w Wodnym Parku Tychy. Przez cały semestr będzie z nich korzystać 1136 dzieci z klas drugich ze wszystkich tyskich szkół podstawowych.

Dziękujemy za każdy głos!

Dziękujemy za każdy głos!

20 września zakończyliśmy głosowanie na projekty mieszkańców złożone do Budżetu Obywatelskiego. W tym roku głosowanie odbyło się głównie w formie elektronicznej.

Bezpłatne szkolenia cyfrowe

Bezpłatne szkolenia cyfrowe

Zapraszamy do udziału w projekcie „Ctrl+C – Ctrl+V” w ramach, którego realizowane będą bezpłatne szkolenia cyfrowe.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×