Miasto

7 lipca 2009, 12:51:16

Lampa górnicza w skali 10:1 stanęła przy ul. Burschego. To kopia lampy, którą ustawiono w latach 60. ubiegłego wieku, dla podkreślenia funkcji osiedla A jako osiedla górniczego.

Replika lampy została wykonana ze stali nierdzewnej i szkła przez firmę Stal-Brat Piotr Marciniak z Tychów. Jej wysokość to 4.80 m a ciężar wynosi 720 kg. Oświetlenie wewnątrz lampy będzie zapalane w momencie uruchamiania oświetlenia ulicznego. Na lampie umieszczony zostanie napis:
OSIEDLE A, NAJSTARSZE W NOWYCH TYCHACH
ZBUDOWANE W LATACH 1951-1955
WG. PROJEKTU TADEUSZA TEODOROWICZA-TODOROWSKIEGO
KOPIA LAMPY GÓRNICZEJ W SKALI 10:1
W tym tygodniu rozpocznie się również remont wejścia do osiedla "A" od strony ul. Burschego. Wykonana zostanie nowa nawierzchnia, remont schodów, murków oraz powstanie nowe oświetlenie. Wykonawcą prac jest firma "Zakład budowlany Roman Tajak" z Żor. Wartość umowy to 302 677,60 zł brutto.
Lampa górnicza na osiedlu A to kolejny element małej architektury w Tychach, który odzyskał swój blask. W kwietniu br. do Parku przy ul. Edukacji po odnowieniu wróciły rzeźby trzech niedźwiadków. W tym tygodniu do renowacji oddana została rzeźba „ Chłopcy z gęsią” z osiedla B. Wykonali ją pod koniec 1950 roku Augustyn Dyrda i Tadeusz Głód.
Powyżej zdjęcie:
Montaż nowej lampy na osiedlu A
Zajezdnia PKM Tychy przebudowana

Zajezdnia PKM Tychy przebudowana

Trwające ponad dwa lata prace przy przebudowie zajezdni PKM Tychy dobiegły końca. Dziś nowa zajezdnia została uroczyście otwarta.

Wodny Park Tychy znów uczy pływać wszystkich drugoklasistów z Tychów

Wodny Park Tychy znów uczy pływać wszystkich drugoklasistów z Tychów

Dzięki współpracy z Miastem Tychy rusza kolejna edycja zajęć nauki i doskonalenia pływania w Wodnym Parku Tychy. Przez cały semestr będzie z nich korzystać 1136 dzieci z klas drugich ze wszystkich tyskich szkół podstawowych.

Dziękujemy za każdy głos!

Dziękujemy za każdy głos!

20 września zakończyliśmy głosowanie na projekty mieszkańców złożone do Budżetu Obywatelskiego. W tym roku głosowanie odbyło się głównie w formie elektronicznej.

Bezpłatne szkolenia cyfrowe

Bezpłatne szkolenia cyfrowe

Zapraszamy do udziału w projekcie „Ctrl+C – Ctrl+V” w ramach, którego realizowane będą bezpłatne szkolenia cyfrowe.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×