Miasto

3 lipca 2009, 12:55:14

We wrześniu rozpocznie się remont Pałacu Ślubów tyskiego Urzędu Stanu Cywilnego. Prace, zgodnie z umową zawartą z wykonawcą, potrwają do połowy grudnia. Wszystkim parom, pragnącym zawrzeć związek małżeński, śluby będą udzielane w Sali Sesyjnej (nr 102 na pierwszym piętrze).

Modernizacja obejmie salę ceremonii, szatnię, poczekalnię dla klientów, a także biuro i archiwum. Zgodnie z projektem sala ceremonii zyska nowoczesne i stylowe wnętrze: ściany działowe wykonane będą ze szkła hartowanego, pozostałe ściany, podłogę i sufit ozdobi trawertyn, zmienione zostaną meble i krzesła. W budynku wymieniona zostanie instalacja centralnego ogrzewania., elektryczna, wodno-kanalizacyjna, wentylacyjna i klimatyzacja, wykonana zostanie przebudowa wnętrz wraz z wykończeniem. Na potrzeby osób niepełnosprawnych zainstalowana zostanie pionowa, przeszklona platforma.
Wykonawca został wybrany w drodze przetargu, jest nim Przedsiębiorstwo Budowlane „BUDEMENES” Rafał Nalepa. Koszt realizacji zadania to 760 451, 38 zł brutto. Autorem dokumentacji projektowej oraz aranżacji wnętrz jest firma RS+ Robert Skitek.

Pierwsze śluby w budynku tyskiego magistratu odbywały się na początku lat 70. ubiegłego wieku na 3 piętrze, w sali, w której dziś mieści się m.in. Biuro Rady Miasta. W miejscu, w którym dzisiaj jest sala ceremonii znajdowała się pracownicza stołówka. Obecne wnętrze Pałacu Ślubów powstało pod koniec lat 70 tych. Wówczas to rocznie ponad 1300 par zarówno tyszan jak i mieszkańców okolicznych miejscowości składało przysięgę małżeńską w naszym Urzędzie Stanu Cywilnego. Taka wysoka liczba zawieranych w Tychach małżeństw utrzymywała się do początku lat 90., do czasu wyłączenia pobliskich gmin
( m.in. Bierunia, Kobióra, Lędzin) z obszaru miasta. Zmiany w granicach administracyjnych i usamodzielnienie się sąsiadujących jednostek spowodowały znaczny spadek liczby zawieranych związków ( w roku 1992 odnotowano tylko 663 śluby).
Od kilku lat liczba ślubów wzrasta, na co ma wpływ także wkroczenie w odpowiedni wiek osób urodzonych na przełomie lat 70. i 80., czyli w okresie wyżu demograficznego. W roku 2006 zawartych zostało 910 małżeństw, 2007 – 1009, a w 2008- 1015. Zakochani, którzy pragną złożyć przysięgę małżeńską, to coraz częściej osoby w wieku 25-32 lata. Znacznie przeważają pary, w których to mężczyzna jest starszy od kobiety
( w 2008 roku takich par było 656), a ponad 80% stanowią pary, w których to mężczyzna jest kawalerem, a kobieta panną.
Od dnia wejścia Polski do Unii Europejskiej, czyli od 1 maja 2004r. wzrasta liczba małżeństw zawieranych w Tychach z obcokrajowcami, jak i małżeństw tyszan zawieranych poza granicami kraju. Wśród cudzoziemców, którzy wypowiadali uroczyste „tak” w ciągu ostatnich lat byli obywatele m.in. Wielkiej Brytanii, Włoch, Hiszpanii, Holandii, Maroko, Tunezji, Ukrainy, Chile, Australii.
    Ślub jest jednym z ważniejszych wydarzeń, jakie mają miejsce w naszym życiu. Remont tyskiego Pałacu Ślubów i jego nowe wnętrze na pewno sprawi, iż ceremonie ślubne zachowają swoją elegancką i dostojną formę.    

Wodny Park Tychy znów uczy pływać wszystkich drugoklasistów z Tychów

Wodny Park Tychy znów uczy pływać wszystkich drugoklasistów z Tychów

Dzięki współpracy z Miastem Tychy rusza kolejna edycja zajęć nauki i doskonalenia pływania w Wodnym Parku Tychy. Przez cały semestr będzie z nich korzystać 1136 dzieci z klas drugich ze wszystkich tyskich szkół podstawowych.

Dziękujemy za każdy głos!

Dziękujemy za każdy głos!

20 września zakończyliśmy głosowanie na projekty mieszkańców złożone do Budżetu Obywatelskiego. W tym roku głosowanie odbyło się głównie w formie elektronicznej.

Bezpłatne szkolenia cyfrowe

Bezpłatne szkolenia cyfrowe

Zapraszamy do udziału w projekcie „Ctrl+C – Ctrl+V” w ramach, którego realizowane będą bezpłatne szkolenia cyfrowe.

Zastępcza komunikacja autobusowa S4 na odcinku kolejowym Tychy - Tychy Lodowisko

Zastępcza komunikacja autobusowa S4 na odcinku kolejowym Tychy - Tychy Lodowisko

W związku z pracami przy remontowanym wiadukcie na ul. Gen. Grota-Roweckiego w dniach 21- 23 września wprowadzona zostanie zastępcza komunikacja autobusowa na odcinku kolejowym Tychy - Tychy Lodowisko.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×