Miasto

26 czerwca 2009, 20:51:37

Kosztem blisko ośmiu milionów Euro zakończono pierwszy kontrakt budowlany realizowany w ramach projektu „Gospodarka ściekowa w Tychach” dotyczący modernizacji oczyszczalni ścieków w Tychach-Urbanowicach.

Dzięki zastosowaniu najnowszej generacji urządzeń oraz innowacyjnych technologii oczyszczania ścieków i przeróbki osadów, tyska oczyszczalnia jest jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce.
Projekt modernizacji części osadowej Oczyszczalni Ścieków w Tychach - Urbanowicach rozpoczął się w grudniu 2006 roku i pochłonął  7 910 795,86 mln Euro. Był to jeden z sześciu kontraktów realizowanych w ramach projektu „Gospodarka ściekowa w Tychach”, największej inwestycji w historii miasta, współfinansowanej z Funduszu Spójności.
- W ramach kontraktu „Gospodarka Osadami na Oczyszczalni Ścieków w Urbanowicach” zmodernizowano zagęszczacze grawitacyjne, zbiornik biogazu, budynek stacji odwadniania,
a także wymiennikownię ciepła oraz dyspozytornię. Ponadto zbudowano komory fermentacyjne o objętości 11 000 m3 oraz budynek stacji zagęszczania osadów. Na Oczyszczalni Ścieków zamontowano również wirówkę, drugi agregat kogeneracyjny, zagęszczacz mechaniczny, biofiltry, pochodnię biogazu oraz nową stację odsiarczania - tłumaczy Mirosław Sojka, Kierownik Działu Rozwoju i Inwestycji w RCGW S.A.
Na oczyszczalni stosowane są innowacyjne metody mechaniczno - biologicznego oczyszczania ścieków z usuwaniem związków biogennych oraz hermetyzacją obiektów mogących emitować nieczystości do środowiska. Dzięki inwestycji, Oczyszczalnia w Tychach – Urbanowicach produkuje energię cieplną pokrywającą w całości jej zapotrzebowanie oraz energię elektryczną, która w 65 proc. zaspokaja potrzeby energetyczne oczyszczalni.
- Po zrealizowaniu inwestycji, oczyszczalnia jest jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce. Jest jedną z nielicznych, w której biogaz wytwarzany podczas fermentacji osadów pościekowych zamieniany jest na prąd elektryczny i ciepło, co pozwala na oszczędności w wysokości 200 000 zł w skali miesiąca – mówi Zbigniew Gieleciak, Pełnomocnik Prezydenta ds. realizacji Projektu.
Oczyszczalnia w Tychach - Urbanowicach oczyszcza ścieki pochodzące z tyskich gospodarstw domowych oraz zakładów przemysłowych takich jak Browary Tyskie, Hoop oraz przedsiębiorstwa z Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Podstrefa Tychy. Łącznie Oczyszczalnia w Tychach – Urbanowicach rocznie oczyszcza 12 mln m3  ścieków.
Wykonawcą modernizacji tyskiej oczyszczalni była firma SKANSKA S.A.
###
Gospodarka Ściekowa w Tychach jest drugim co do kwoty dofinansowania projektem dotowanym przez Europejski Fundusz Spójności w 2004 r. w sektorze środowiska. Szacowana wartość inwestycji wynosi ponad 140,7 mln EUR (535 388 269 zł), z czego 75 093 900 EUR stanowi dofinansowanie z Funduszu Spójności.
Inwestycja obejmuje wybudowanie oraz zmodernizowanie ok. 322 km sieci kanalizacji sanitarnej
i deszczowej, uregulowanie 31,2 km rowów i potoków oraz zmodernizowanie gospodarki osadowej w Oczyszczalni Ścieków Urbanowice. Projekt obejmie kolejno następujące dzielnice miasta Tychy: Wygorzele, Jaroszowiec, Cielmice, Stare Tychy, Zwierzyniec, Wartogłowiec, Zawiść, Wilkowyje, Mąkołowiec oraz Czułów. Realizacja projektu została rozłożona na 3 lata.

Zajezdnia PKM Tychy przebudowana

Zajezdnia PKM Tychy przebudowana

Trwające ponad dwa lata prace przy przebudowie zajezdni PKM Tychy dobiegły końca. Dziś nowa zajezdnia została uroczyście otwarta.

Wodny Park Tychy znów uczy pływać wszystkich drugoklasistów z Tychów

Wodny Park Tychy znów uczy pływać wszystkich drugoklasistów z Tychów

Dzięki współpracy z Miastem Tychy rusza kolejna edycja zajęć nauki i doskonalenia pływania w Wodnym Parku Tychy. Przez cały semestr będzie z nich korzystać 1136 dzieci z klas drugich ze wszystkich tyskich szkół podstawowych.

Dziękujemy za każdy głos!

Dziękujemy za każdy głos!

20 września zakończyliśmy głosowanie na projekty mieszkańców złożone do Budżetu Obywatelskiego. W tym roku głosowanie odbyło się głównie w formie elektronicznej.

Bezpłatne szkolenia cyfrowe

Bezpłatne szkolenia cyfrowe

Zapraszamy do udziału w projekcie „Ctrl+C – Ctrl+V” w ramach, którego realizowane będą bezpłatne szkolenia cyfrowe.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×