Sport

15 czerwca 2009, 14:30:57

Pierwszy w historii miasta Festiwal Miast Partnerskich

 

W Tychach od 15 do 20 czerwca odbywać się będzie, po raz pierwszy w historii miasta, Festiwal Miast Partnerskich – Berlina (dzielnica Marzahn – Hellersdorf, Niemcy), Huddinge (Szwecja), Cassino (Włochy).

W ramach Festiwalu przewidziano:

  • Prezentacje miast partnerskich w centrali Miejskiej Biblioteki Publicznej, ul. Wyszyńskiego 27.

Poniedziałek, 15 czerwca – prezentacja Włoch i miasta Cassino. Prezentację przedstawi Katarzyna Kubka, miłośniczka Włoch, która odwiedziła Włochy w ramach wymiany studenckiej programu Socrates Comenius.

Wtorek, 16 czerwca – prezentacja Niemiec i Berlina dzielnicy Marzahn – Hellersdorf. Prezentacja w wykonaniu Ulricha Schmidta, mieszkańca dzielnicy Marzahn-Hellersdorf.

Środa, 17 czerwca – prezentacja Szwecji i miasta Huddinge. Prezentacja Krzysztofa Bednarza, który do wraz ze swoją dziewczyną dotarł do Huddinge na rowerze.

Dodatkową atrakcją w tym dniu będzie promocja książki „Inna jasność. Opowieści z podróży na najdalszą północ" autorstwa Zygmunta Barczyka, Polaka pracującego wgminie Huddinge.

  • Dni kuchni narodowych w restauracjach:

Szwejk, al. Jana Pawła II nr 10, 16 czerwca od godziny 15 do wyczerpania zapasów menu.

W tym dniu będzie można zakosztować m.in. pieczonych ziemniaków nadziewanych Matjasami z kwaśną śmietaną, zupy serowej z szynką szwarcwaldzką i świeżą bazylią, Bratwurst z Kartoffelsalat lub Frikadele w sosie grzybowym ze Spetzlami i duszoną kapustą po bawarsku, a na deser gorący Apfelstrudel lub Tort Szwarcwaldzki.

Avanti, Tychy Plac Baczyńskiego, 17 czerwca od godziny 15 do wyczerpania zapasów menu.

Mistrz kuchni przewiduje specjalną ofertę, która pozwoli na spróbowanie kilku różnych potraw przygotowanych na jednym talerzu: tris di bruschette i tris di pasta. Ponadto będzie możliwość skosztowania w promocyjnej cenie pizzy Avanti, i deseru panna cotta.

Paco, al. Jana Pawła II nr 58, 18 czerwca od godziny 15 do wyczerpania zapasów menu.

W tym dniu m.in. szwedzka zupa grochowa z wieprzowiną, śledź z buraczkami, łosoś grillowany z dipem cytrynowym, klopsiki mięsne w sosie i deser: lody waniliowe z oliwą z pestek dyni.

Ponadto w restauracjach muzyka na żywo, przebierańcy, ciekawostki o Niemczech, Włoszech, Szwecji i naszych miastach partnerskich i wiele innych atrakcji.

  • Stoiska miast partnerskich na Dniach Tyskich, wParku Miejskim pod „Żyrafą”, 20 czerwca od godziny 15.00

W trzech namiotach: niemieckim, włoskim i szwedzkim, sporo atrakcji i niespodzianek dla mieszkańców Tychów. Malowanie twarzy dzieciom, smakołyki za symboliczną złotówkę: niemieckie hekele, szwedzkie kottbullar w sosie żurawinowym i włoska pizza.

Ponadto przyspieszone „kursy językowe”, przebierańcy, czytanie bajek, wierszyków, zabawy edukacyjne dla najmłodszych, konkursy z nagrodami, ciekawostki, warsztaty tańca, strojenie i stawianie szwedzkiego maika, tańce i śpiewy związane z obchodami Midsommer (szwedzka Noc Świętojańska) i wiele innych atrakcji.

Festiwal Miast Partnerskich ma za zadanie przybliżyć mieszkańcom Tychów kulturę i zwyczaje krajów, wktórych leżą miasta partnerskie. Degustacja kuchni, gry i zabawy, zdjęcia będą zachętą dla tyszan do odbycia podróży do Włoch, Niemiec i Szwecji.
Impreza odbywa się wramach obchodów 75-lecia nadania Tychom praw gminy miejskiej
Wodny Park Tychy znów uczy pływać wszystkich drugoklasistów z Tychów

Wodny Park Tychy znów uczy pływać wszystkich drugoklasistów z Tychów

Dzięki współpracy z Miastem Tychy rusza kolejna edycja zajęć nauki i doskonalenia pływania w Wodnym Parku Tychy. Przez cały semestr będzie z nich korzystać 1136 dzieci z klas drugich ze wszystkich tyskich szkół podstawowych.

Dziękujemy za każdy głos!

Dziękujemy za każdy głos!

20 września zakończyliśmy głosowanie na projekty mieszkańców złożone do Budżetu Obywatelskiego. W tym roku głosowanie odbyło się głównie w formie elektronicznej.

Bezpłatne szkolenia cyfrowe

Bezpłatne szkolenia cyfrowe

Zapraszamy do udziału w projekcie „Ctrl+C – Ctrl+V” w ramach, którego realizowane będą bezpłatne szkolenia cyfrowe.

Zastępcza komunikacja autobusowa S4 na odcinku kolejowym Tychy - Tychy Lodowisko

Zastępcza komunikacja autobusowa S4 na odcinku kolejowym Tychy - Tychy Lodowisko

W związku z pracami przy remontowanym wiadukcie na ul. Gen. Grota-Roweckiego w dniach 21- 23 września wprowadzona zostanie zastępcza komunikacja autobusowa na odcinku kolejowym Tychy - Tychy Lodowisko.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×