28 listopada 2016 14:20

Autor otrzymał nagrodę w LXI Konkursie im. ks. prof. Szczęsnego Dettloffa na prace naukowe młodych członków Stowarzyszenia Historyków Sztuki w kategorii prac naukowych opublikowanych.

Uroczystość odbyła się w czasie LXIV Ogólnopolskiej sesji naukowej Stowarzyszenia Historyków Sztuki 24 listopada w Warszawie.

Warto przypomnieć, że w maju br. Muzeum Miejskie w Tychach otrzymało za książkę Patryka Oczko wyróżnienie w Konkursie Marszałka Województwa Śląskiego za Wydarzenie Muzealne Roku 2015.
Książka jest pierwszym tak obszernym opracowaniem monograficznym poświęconym sztukom wizualnym w Tychach. Stanowi także podsumowanie intensywnych badań prowadzonych przez Dział Sztuki.

Na szczególe podkreślenie zasługuje fakt, iż dzięki publikacji Muzeum Miejskie w Tychach wyszło poza standardowe ramy swojej działalności – można powiedzieć, że nieformalnie włączyło do swych zbiorów, a tym samym w zakres swych zainteresowań, dziedzictwo kulturowe funkcjonujące stricte w przestrzeni miejskiej.

Publikacja ukazuje różnorodne przejawy sztuki, współtworzące krajobraz Tychów na przestrzeni kilku ostatnich dziesięcioleci. Zostały w niej zaprezentowane dzieła rzeźbiarskie, mozaiki i inne obiekty o istotnych walorach artystycznych, zlokalizowane na placach, osiedlach, w parkach i na murach budynków użyteczności publicznej.

Autor we wnikliwy sposób omawia proces i okoliczności powstawania poszczególnych dzieł oraz sytuuje je we współczesnych im realiach społecznych, politycznych i gospodarczych. Dopełnieniem takiego ujęcia są biogramy twórców.

Książka opatrzona została tekstami wstępu prof. Ewy Chojeckiej oraz dr Marii Lipok-Bierwiaczonek. Autorką opracowania graficznego jest dr Zofia Oslislo. 

Niezaprzeczalną wartość książki doceniło także Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przyznając Muzeum Miejskiemu w Tychach środki na jego realizację. Działania zmierzające do wydania książki wsparł finansowo także Urząd Miasta w Tychach.

Wydawnictwo korespondowało z noszącą ten sam tytuł wystawą, która prezentowana była w siedzibie Muzeum w Dawnej Młótowni w okresie od 15 maja do 31 sierpnia 2015 r.
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.