3 marca 2009 14:34

5 miejsce zajęły Tychy w rankingu tygodnika Wspólnota, w którym oceniana była kondycja finansowa samorządu.Pod lupę wzięta została nadwyżka operacyjna.

Jest to różnica między dochodami bieżącymi i wydatkami bieżącymi. Jak mówi twórca rankingu profesor Paweł Swianiewicz: „Nadwyżka operacyjna to najbardziej syntetyczna ocena kondycji finansowej samorządu, potencjału inwestycyjnego samorządu oraz zdolności kredytowej.". Tychy na 35 miast, które znalazły się w rankingu w kategorii  "Miast na prawach powiatu", zajęły w tegorocznym rankingu 5 miejsce. Nadwyżka operacyjna za 2007 rok wyniosła 836,30 złotych na osobę.
„Cieszy nas zajęcie tak wysokiego miejsca w rankingu. Pokazuje to, że potrafimy umiejętnie gospodarować środkami publicznymi. Racjonalnie podchodzimy do wydatków na bieżącą działalność, zapewniając sprawne funkcjonowanie miasta bez zbędnej rozrzutności. Równocześnie oceniany przez Wspólnotę 2007 rok był czasem sporych wydatków bieżących chociażby na remonty, komunikację miejską, poprawę estetyki miasta. W Tychach stawiamy na rozwój. W tym roku aż 50 % naszego budżetu przeznaczamy na inwestycje. Wszystko po to, aby naszym mieszkańcom żyło się coraz lepiej.” - powiedział Prezydent Miasta Tychy Andrzej Dziuba.
W 2006 roku Tychy w kategorii "Miasta na prawach powiatu" były na 6 miejscu z nadwyżką 427, 50 złotych na osobę.Warto również przypomnieć, że Tychy znalazły się na wysokim, 11 miejscu, w rankingu Newsweek Polska. Andrzej Dziuba Prezydent Miasta Tychy był w pierwszej 15. najwyżej ocenionych prezydentów miast Polski.
24 listopada 2008 roku Newsweek Polska ocenił samorządowców 108 miast. Ocena działań  prezydentów została wystawiona na podstawie szeregu pytań, nad którymi pracowali zarówno dziennikarze, specjaliści PR oraz socjolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego. Autorów rankingu interesował m.in. stopień realizacji planów rozwojowych miasta, liczba i charakter inwestycji powstałych podczas trwania prezydenckiej kadencji czy konkretne projekty, które ułatwiają życie mieszkańcom. Nie bez znaczenia był także stopień wykorzystywania przez miasto funduszy z Unii Europejskiej.
17 lutego wyróżnieni prezydenci 15 polskich miast spotkali się w Świdnicy. Debatę o kryzysie poprowadził Michał Kobosko, redaktor naczelny tygodnika „Newsweek Polska”. Obecni włodarze uznali, że ich aktywne działania, chociaż dotyczą lokalnych społeczności, mają duże znaczenie dla przezwyciężenia skutków kryzysu gospodarczego w kraju.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.