20 lutego 2009 15:54

Meczem Szwajcaria – Rosja kończy się turniej hokejowy rozgrywany w ramach IX Zimowego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży „Śląsk-Beskidy 2009”.

Spotkanie kończy się wynikiem 3:5 dla drużyny „Sbornej”
Na tym turnieju widzieliśmy wiele ciekawych spotkań, ale finał był chyba najbardziej emocjonujący. Obie drużyny stworzyły fantastyczne widowisko i praktycznie do końca spotkania nie byliśmy pewni końcowego rozstrzygnięcia.
W pierwszej tercji Rosjanie narzucili rywalom swoje tempo i w 16 minucie strzelili pierwszą bramkę. Szwajcarzy też mieli swoje okazje, ale byli nieskuteczni. Po 20 minutach tablica świetlna pokazywała wynik 0:1.
Drugą odsłonę znowu lepiej rozpoczęli Rosjanie i szybko strzelili dwie bramki. Trener Szwajcarii wziął czas i nakazał swoim zawodnikom grę z kontry. Na efekty nie trzeba było długo czekać. W 33 minucie po szybkiej kontrze Samuel Walser strzela pierwszą bramkę dla Helwetów. Tercja kończy się wynikiem 1:2.
Trzecia odsłona zaczyna się od bramki na 2:3, która zwiastuje emocje do końca spotkania. W 51 minucie Helweci wyrównują i mecz zaczyna się niejako od nowa. Kiedy wydawało się, że do rozstrzygnięcia potrzebny będzie dodatkowy czasy gry, Rosjanie kolejny raz pokazali wyższość nad rywalem i strzelili bramkę, a jej autorem był Vladislav Namestnikov. W 59 minucie Szwajcarzy wycofują bramkarza i ostatni gol w turnieju pada do pustej bramki.
Trener zwycięskich Rosjan Vladimir Kryuchkow powiedział po meczu: „Hokej był na bardzo dobrym poziomie. W turnieju dominowały cztery drużyny: Szwajcarii, Finlandii, Słowacji no i nasza. Pozostałe tj. Białorusi i Polski prezentowały gorszy poziom. Cieszymy się ze złotego medalu, moi chłopcy zasłużyli na niego.
Olimpiadę przez wszystkie dni tak naprawdę widziałem przez pryzmat Tychów. Uważam, że impreza jest dobrze przygotowana i cieszymy się, że możemy brać w niej udział.”
Po meczu trener szwajcarskiej reprezentacji  Manuele Celio powiedział: „Jestem bardzo zadowolony, że po przerwie kiedy przegrywaliśmy 2:1 zdołaliśmy wyrównać  na 3:3. Drużyna rosyjska ma bardzo dobrych zawodników, skutecznych w grze indywidualnej.Moja drużyna charakteryzuje się jednak lepszą grą zespołową. Nie jestem nigdy zadowolony z drugiego miejsca, jednak występ mojego zespołu na tym turnieju był bardzo udany.  Podczas tego festiwalu moi zawodnicy mieli okazję poznać polską gościnność i uczynność. Wszyscy tutaj byli chętni do pomocy. Cała atmosfera panująca w miasteczku olimpijskim i tutaj w Tychach była niesamowita. Dziękujemy bardzo.”

To był fantastyczny turniej. Kibice zobaczyli mnóstwo bramek i piękną grę wszystkich ekip. Rosjanie zwyciężyli, bo byli najlepsi, ale innym ekipom niewiele do nich brakowało. Po meczu zostały rozdane medale oraz indywidualne nagrody.
Złoty medal : Rosja
Srebrny medal : Szwajcaria
Brązowy medal : Finlandia
Najlepszy bramkarz : LUKAS  MEILI  -  SUI
Najlepszy obrońca :  MARKUS  VASTILA  - FIN
Najlepszy napastnik :  NINO  NIEDERREITER  -  SUI
Najbardziej pożyteczny zawodnik : EVGENY  KUZNETSOV  -  RUS
Nagrodę fair play : Drużyna Szwajcarii