17 lutego 2009 11:43

Jeśli ktoś zmienił dane , a nie dokonał zmian w dowodzie osobistym, to takie dokumenty będą nieważne.

Od dnia 1 stycznia 2009 r. obowiązują nowe przepisy ustawy o ewidencji ludności
i dowodach osobistych, na podstawie których będą unieważniane z urzędu dowody osobiste tych osób, które na skutek zmiany danych zawartych w dowodzie osobistym nie dokonały wymiany dokumentu.
Posiadacz dowodu osobistego ma obowiązek wymienić ten dokument w razie zmiany danych, które zamieszcza się w dowodzie osobistym, w terminie 14 dni od daty zmiany.
W przypadku nie złożenia wniosku o wymianę dokumentu, dowód osobisty podlega unieważnieniu po upływie 3 miesięcy od zmiany danych w nim zawartych.
WYJĄTEK:
Obywatele polscy przebywający za granicą, w przypadku zmiany danych, które zamieszcza się w dowodzie osobistym, mają obowiązek wystąpić o wymianę tego dokumentu w terminie 3 miesięcy od daty zmiany. W przypadku nie złożenia wniosku o wymianę, dowód osobisty tych osób podlega unieważnieniu po upływie 4 miesięcy od zmiany danych w nim zawartych.

Podstawa prawna: art. 40 i 43 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności
i dowodach osobistych (Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 993 z późn. zm.).
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.