16 lutego 2009 17:38

W pierwszym olimpijskim meczu hokejowym rozegranym dziś w Tychach Finlandia potwierdziła swoją dobrą formę pokonując Białoruś 6:0.

Przed meczem trener Finów – Juha Jyrkkio, był niepewny reprezentacji Białorusi. Jak przyznał nam, niewiele wiedział o rywalach, którzy jak większość drużyn tzw. byłego bloku wschodniego mogą okazać się wymagającym przeciwnikiem. Obawy okazały się przedwczesne. Na lodzie, mimo waleczności Białorusinów, dominowali Finowie.
Po meczu trener reprezentacji Białorusi Wladymir Korol zapytany o przyczyny przegranej wskazał na słabsze wyszkolenie techniczne i gorszą walkę na bandach. Zaznaczył również, że cztery z sześciu bramek jego zawodnicy stracili w osłabieniu i pochwalił Finów za grę w przewagach. Docenił również ich szybkość i grę zespołową.
Mimo wysokiego zwycięstwa, trener Finów nie był zadowolony z występu swojej drużyny. Stwierdził, że jego podopieczni nie zagrali na maksimum swoich możliwości i trochę zlekceważyli teoretycznie słabszego przeciwnika, co nie powinno mieć miejsca. Na pochwałę zasługuje jednak kilku zawodników pierwszej piątki, w tym zdobywca czterech bramek Vastila Markus. Powiększyła się również wiedza o drużynie białoruskiej, która preferuje siłowy styl gry i zgodnie z przedmeczowymi komentarzami, znacznie ustępowała Finom pod względem techniki i szybkości. Na pytanie o plany na kolejny mecz Juha Jyrkkio odpowiedział z uśmiechem: „Zamierzam porządnie kopnąć swoich chłopców …”
Jak pokazuje historia Finowie bardzo dobrze radzili sobie we wcześniejszych edycjach festiwalu, zajmując czołowe miejsca – raz złoto, trzy razy brązowe medale i srebro dwa lata temu w Jaca. Nic więc dziwnego, że obok Rosji są przez wielu stawiani w gronie faworytów tegorocznych zawodów.
Statystyka:
Finlandia : Aittokallio Sami- Arousva Santeri, Vastila Markus ,Donskoi Joonas, Koski Eetu, Rautiainen Teemu - Hovinen Miro, Saari Robin, Huhtala Santtu, Kuronen Mikael, Partanen Mika - Parkkonen Patrik, Vakiparta Riku, Sneck Jose, Hamalainen Roope, Simontaival Matias- Hiltunen Timo, Wilenius Tomi, Raty Otto

Białoruś : Anton Ahres - Artur Surkont, Uladzislau Liamachka, Aliaksei Kapuza, Ihar Karabanau, Yauheni Loskutau - Yauheni Liaonau, Aliaksandr Dzyachenka, Alex Skabelka, Yuri Serakov, Yahor Aheyenka - Nikita Mazur, Dzmitry Zheulachenka, Maksim Zakharau, Maksim Zakharau, Maksim Zakharau - Artsiom Lisiuk, Aliaksandr Kashevich, Yauheni Dadonau

Finlandia – Białoruś 6:0

1:0 Joonas Donskoi – Teemu Rautiainen (14:20)
2:0  Markus Vastila – Tomi Wilenius (37:09)
3:0  Markus Vastila – Timo Kiltunen (38:26)
4:0 Markus Vastila - Joonas Donskoi (43:47)
5:0 Teemu Rautiainen - Joonas Donskoi (56:19)
6:0 Markus Vastila - Joonas Donskoi (57:06)

Najlepsi gracze:

Finlandia: Markus Vastila
Białoruś: Aliaksei Kapuza

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.