11 lutego 2009 9:09

„Tyszanie nie z tej ziemi” autorstwa Bogdana Prejsa to kolejne wydawnictwo, które ukazało się nakładem Muzeum Miejskiego w Tychach.

„Tyszanie nie z tej ziemi” autorstwa Bogdana Prejsa to kolejne wydawnictwo, które ukazało się nakładem  Muzeum Miejskiego w Tychach. Publikacja ukazała się w czasie obchodów 75. rocznicy nadania Tychom praw gminy miejskiej 1934-2009.
Mikołowianin Bogdan Prejs jest dziennikarzem, autorem kilku tomów i arkuszy poetyckich oraz książek.
„Tyszanie nie z tej ziemi” to niejako kontynuacja wydanej w 1999 roku książki „Dawno temu w Starych Tychach. Opowieść o ludziach i mieście w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku”.
Jak można przeczytać w opisie nowej książki, autor zawarł w niej wersje artykułów, które w latach 1993 – 2007 ukazywały się na łamach „Echa” i „Dziennika Zachodniego”. Ich bohaterami są mieszkańcy miasta i osoby związane z nim przez lata swą działalnością zawodową. Łączy ich jedno – młodość przeżyta w latach II wojny światowej. „Tyszanie nie z tej ziemi” to książka dowodząca, że Tychy są miastem wyjątkowym, bo tylko w nim spleść mogły się losy ludzi o tak zróżnicowanych biografiach.
„Tyszanie nie z tej ziemi” czyli bohaterowie książki Bogdana Prejsa to: Emilia Duka, Alfons Wieczorek, Stefania Urbanek, Augustyn Dyrda, Paweł Grychtolik,               ks. Edmund Szeliga, Tadeusz Teodorowicz-Todorowski, Andrzej Czyżewski, Aleksander Sałacki, Antoni Czernow, Ryszard Cholewczuk, Leonard Paszkowski, Jakub Taube, Grażyna Mordasiewicz, Stanisław Krzyżaniak, Józef Krupiński oraz pary, które w marcu 1993 roku w Urzędzie Stanu Cywilnego w Tychach odebrały medale za długoletnie pożycie małżeńskie: Stanisława i Stanisław Sierakowscy, Maria i Augustyn Radwańscy, Aniela i Brunon Piechowie, Wanda i Piotr Pietraszkowie, Waleria i Eugeniusz Durajowie, Anna i Antoni Złoteccy

12 marca o godz. 16.00 w Muzeum Miejskim w Tychach odbędzie się spotkanie  promujące książkę Bogdana Prejsa. Gośćmi spotkania będą autor i bohaterowie książki.


Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.