1 kwietnia 2016 9:23

Zawód=praca. To się opłaca! - To hasło ruszającej właśnie kampanii miejskiej, która skierowana jest do uczniów ostatnich klas gimnazjów. Jej celem jest promocja kształcenia zawodowego realizowanego przez tyskie zasadnicze szkoły zawodowe i technika.

Kampania ma przede wszystkim jedno zadanie - uświadomić młodym ludziom, że zdobycie zawodu jest gwarancją szybkiego znalezienia zatrudnienia. Bo na rynku pracy właśnie najbardziej poszukiwani są wykwalifikowani fachowcy. Organizatorami akcji są: Urząd Miasta Tychy i Miejski Zarząd Oświaty.

- Chcemy promować szkolnictwo zawodowe i technika. Mamy dobre szkoły ze świetnie wyposażonymi pracowniami, a nie mamy tam uczniów. Zainteresowanie dniami otwartymi jest minimalne. Wciąż nie potrafimy zainteresować młodzieży tą ofertą. Tak wygląda sytuacja w całym kraju – mówi Daria Szczepańska, zastępca prezydenta ds. społecznych. - Z drugiej strony mogę jednak dodać, że w naszym mieście nie jest jeszcze tak źle. Ostatecznie w innych gminach odsetek młodzieży, która wybiera szkoły zawodowe i technika i tak jest niższy niż u nas. W Tychach mniej niż połowa gimnazjalistów wybiera licea. I można śmiało powiedzieć, że to już jest sukces – dodaje.

Miejski Zarząd Oświaty przygotował już plakaty i ulotki zachęcające do podjęcia nauki w tyskich szkołach zawodowych i technikach. 

- Ruszamy z kampanią informacyjną. Już wkrótce na mieście pojawią się plakaty, ulotki, bilbordy. Trafią do gimnazjów, bibliotek i wielu innych instytucji. Chcemy dotrzeć do jak największej liczby gimnazjalistów – wyjaśnia Dorota Gnacik, dyrektor Miejskiego Zarządu Oświaty w Tychach i dodaje, że wszystkie informacje oraz pełna oferta tyskich szkół zawodowych i techników dostępna będzie również na stronie portalu oświatowego www.oswiata.tychy.pl.

Powiatowy Urząd Pracy w Tychach od lat zaangażowany jest i wspiera wszelkie możliwe działania na rzecz promocji szkolnictwa zawodowego. 

- Od dłuższego czasu obserwujemy zjawisko ogromnego niedoboru absolwentów szkół zawodowych, co przekłada się na to, że pracodawcy rozpaczliwie wręcz poszukują wykwalifikowanych pracowników fizycznych min. elektryków, diagnostów i mechaników samochodowych, operatorów obrabiarek sterowanych numerycznie, kelnerów, kucharzy, fryzjerów, pracowników budowlanych – mówi Katarzyna Ptak, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Tychach. - W naszej ocenie tyska oferta szkół zawodowych w pełni dopasowana jest do potrzeb lokalnego rynku pracy oraz spełnia jego oczekiwania, co do kierunków i zakresu kształcenia. Problemem jednak jest wybór jakiego dokonują młodzi ludzie po zakończeniu kształcenia gimnazjalnego. Wybór szkoły zawodowej z całą pewnością ułatwi młodemu człowiekowi start w karierze zawodowej, czym będzie uzyskanie pracy tuż po ukończeniu szkoły – uważa.

W akcję promowania szkolnictwa zawodowego włączyła się również po raz kolejny KSSE Podstrefa Tyska. 

- Sukces ubiegłorocznego przedsięwzięcia, które skierowane było do tyskiej młodzieży gimnazjalnej, zaowocował programem „Gimnazjalista w strefie szans”, który niedawno ruszył – mówi Ewa Stachura-Pordzik, prezes KSSE Podstrefa Tyska. - Podczas wielu spotkań, debat i konferencji, które odbyły się w ubiegłym roku z udziałem tyskich gimnazjalistów, młodzież sygnalizowała problemy związane z dalszą edukacją, wyborem szkoły oraz zawodu. Istotnym problemem, na który zwracali uwagę młodzi ludzie, był brak umiejętności orientowania się w swoich zasobach - określenia mocnych i słabych stron osobowości, odkrycia uzdolnień, zainteresowań i preferencji, a w końcu trafnego wyboru zawodu. Stąd w ramach projektu „Gimnazjalista w strefie szans” zaplanowaliśmy warsztaty kompetencyjne – „Sięgam po przyszłość – odkrywam moje mocne strony”, które są wspólnych projektem Podstrefy Tyskiej KSSE oraz Urzędu Miasta Tychy – dodaje.

Warsztaty będą realizowane wspólnie z psychologami i doradcami zawodowymi w maksymalnie 15-osobowych grupach. Według zabezpieczonego na ten cel przez Podstrefę Tyską KSSE budżetu obejmą ok. 55 grup tyskich gimnazjalistów, czyli około 750 uczniów.


Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.