23 stycznia 2009 7:55

Socjolog, profesor Marek Szczepański, dyrektor Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy Aukso Marek Moś oraz hokeista Mariusz Czerkawski to nowi Honorowi Obywatele Miasta Tychy. Dziś w naszym mieście rozpoczynają się obchody 75-lecia nadania Tychom praw gminy miejskiej.

Z tej okazji, na uroczystej sesji, Honorowi Obywatele odbiorą z rąk Prezydenta Andrzeja Dziuby akty nadania tego tytułu.
    1 stycznia 1934 roku weszła w życie uchwała Śląskiej Rady Wojewódzkiej, która nadawała Tychom prawa gminy miejskiej. Jak czytamy w monografii Ludwika Musioła z 1939 roku, nastąpiło to dzięki staraniom ówczesnego naczelnika gminy Jana Wieczorka „z uwagi na rozwój osady Tychy i zmienione potrzeby administracji gminnej". Tychy wówczas zajmowały 35,45 km kw. powierzchni i liczyły 9827 mieszkańców.
Obecnie miasto liczy 127 377 mieszkańców. Zajmuje powierzchnię 82 km kw. W skali kraju i województwa należy do dość gęsto zaludnionych obszarów (1553 os./km kw.). Od 1997 roku patronem miasta jest św. Krzysztof. Tychy słyną z ekologicznego transportu. To jedno z trzech miast w Polsce, w którym jeżdżą trolejbusy. Ponadto po mieście jeżdżą autobusy napędzane gazem. Wśród śląskich miast Tychy wyróżniają się sporą powierzchnią obszarów zielonych. Na jednego mieszkańca miasta przypada około 170 m. kw. lasów.
   Imprezy jubileuszowe będą odbywać się w Tychach przez okrągły rok. Inauguruje je uroczysta sesja Rady Miasta Tychy. W marcu na deskach Teatru Małego premierę będzie mieć spektakl przygotowany przez Amatorski Teatr Ruchu i Pantomimy „Migreska”.
1 kwietnia, na jeden dzień, stanowisko Prezydenta Miasta Tychy obejmie tyszanin, który wylicytuje je podczas aukcji na rzecz tyskiego hospicjum im. św. Kaliksta I. Natomiast w maju, z okazji Dnia Samorządowa, odbędzie się Dzień Otwarty Urzędu Miasta Tychy. W tym roku Tyskie Seminarium Majowe będzie poświęcone przestrzeni publicznej w Tychach. Podczas spotkania naukowego o przedstawiony zostanie również portret tyszan.
Muzeum Miejskie przygotuje na wiosnę dwie wystawy: plenerową (fotografie z lat 30. XX wieku) oraz w placówce ekspozycję prezentującą życie tyszan w latach międzywojennych. Mieszkańcy będą mogli także uczestniczyć w konkursie pod hasłem „Wspomnienia o przedwojennych Tychach”. W planach jest wydanie Kroniki Miasta (na podstawie dokumentu, który znajduje się w SP nr 1).
Na przełomie maja i czerwca zostaną wykonane zbiorowe zdjęcia mieszkańców Tychów w dwunastu miejscach charakterystycznych dla naszego miasta, z których powstanie kalendarz na 2010 rok.
1 czerwca odbędzie się festyn rozpoczynający VIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem „Czytamy o Tychach”, organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną. MBP zaprosi także do udziału w konkursach: fotograficznym dla młodzieży, poetyckim i plastycznym dla uczniów oraz przygotuje dwie wystawy: „Tychy chciały być polskie” (ilustrująca dokonania tyszan i Ślązaków z powiatu pszczyńskiego w walce o przyłączenie Śląska do Polski) i „Tychy i tyszanie w pierwszej połowie XX wieku” (prezentująca m.in. unikalne zdjęcia tyskich rodzin z lat 1910-1940, świadectwa szkolne, dokumenty).
W trakcie czerwcowych Dni Tyskich odbędzie się Festiwal Miast Partnerskich (Berlin Marzahn-Hellersdorf, Huddinge i Cassino) oraz konkurs „Tyskie Talenty” (uzdolnieni tyszanie amatorzy, będą mieć możliwość zaprezentowania się na scenie). Zostanie też rozegrany mecz piłki nożnej i odbędzie się impreza pożegnalna Radka Gilewicza.
Osoby zameldowane w Tychach będą mogły wziąć udział w Tyskim Biegu Ulicznym.
We wrześniu Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji zaprosi na zawody i turnieje m.in. w piłce nożnej, siatkówce, koszykówce. Natomiast w październiku odbędą się IX Tyskie dni Literatury (drugi tydzień poświęcony Tychom). W listopadzie Muzeum Miejskie zaprosi na III Tyskie Sympozjum Historyczne na temat: Tychy w latach międzywojennych. Uroczysta sesja Rady Miasta podsumuje całoroczne obchody jubileuszu grudniu 2009 roku.
To tylko wybrane wydarzenia wpisujące się w obchody jubileuszu 75-lecia nadania Tychom prawa gminy miejskiej. Warto dodać, że na potrzeby rocznicy, w ramach konkursu, przygotowane zostało logo obchodów 75-lecia. Powstaje również plakat okolicznościowy, puzzle ze zdjęciami z Tychów, jubileuszowa strona internetowa oraz kalendarz jubileuszowy i przewodnik tyski, a na imprezach związanych z jubileuszem wybijana będzie moneta okolicznościowa.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.