29 stycznia 2016 13:34

Program ograniczenia niskiej emisji dla miasta Tychy przyjęli na wczorajszej sesji (28.01.) tyscy radni. Program zakłada dofinansowanie do wymiany kotłów węglowych na bardziej ekologiczne oraz na montaż kolektorów słonecznych.

W marcu miasto planuje rozpocząć zbieranie wniosków od zainteresowanych udziałem w projekcie mieszkańców.

Program zakłada dofinansowanie do wymiany starych źródeł ciepła (niskosprawnych) oraz montażu instalacji kolektorów słonecznych w budynkach mieszkalnych pod warunkiem otrzymania przez gminę na ten cel pożyczki z Wojewódzkiego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

- Program daje mieszkańcom możliwość nie tylko wymiany starego pieca na nowy, bardziej ekologiczny, ale daje mieszkańców szanse współdecydowania o tym, jakim  powietrzem wszyscy oddychamy. To my sami przyczyniamy się do zanieczyszczenia powietrza, musimy mieć tego świadomość. Tychy były pierwszym miastem, które wprowadziło w 2003 roku Program Ograniczenia Niskiej Emisji. Miasto wypracowało model działania, który do dziś jest realizowany przez prawie 80 gmin województwa śląskiego – mówi Maciej Gramatyka – przewodniczący Rady Miasta Tychy i rzecznik prasowy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Katowicach.

Wówczas wymieniono 2200 kotłów węglowych na nowe i bardziej ekologiczne źródła ciepła. Wydano na ten cel w sumie 23 mln 849 tys. złotych, z czego sama dotacja wyniosła ponad 15 milionów złotych. Efekt – zmniejszenie emisji zanieczyszczeń o 96 %.

W drugim tyskim programie ograniczenia niskiej emisji schemat jest podobny.  Gmina finansuje działanie w 60 % (środki z pożyczki WFOŚiGW), Inwestor (mieszkaniec) w 40%.

- Maksymalna wartość inwestycji finansowana w ramach tego projektu to 10 000 zł. Udział własny inwestora wynosi 40%, w przypadku inwestycji przewyższającej kwotę 10 000 zł nadwyżkę dopłaca Inwestor, maksymalna kwota dofinansowania wynosić będzie 6 000 zł – mówi Anna Warzecha – naczelnik wydziału Komunalnego, Ochrony Środowiska i Rolnictwa UM Tychy.

W marcu planowane jest zbieranie deklaracji udziału w Programie od mieszkańców, w kwietniu bądź maju złożenie wniosku do WFOŚiGW w Katowicach o pożyczkę, termin samej realizacji projektu będzie zależny od daty podpisania umowy z WFOŚiGW.

Gmina szacuje, że łączny koszt „Programu” na realizację i obsługę wymiany źródeł ciepła oraz montaż instalacji kolektorów solarnych w budynkach mieszkalnych w latach 2016-2020  wyniesie: 20 680 000 zł. Wymienionych zostanie w latach 2016-2020 1150 urządzeń grzewczych (230 instalacji na rok) oraz 100 instalacji kolektorów słonecznych (20 na rok).

Dokumenty związane z uczestnictwem w programie dostępne są na stronie internetowej Urzędu Miasta Tychy www.umtychy.pl/niskaemisja oraz na stronie Operatora Programu www.niskaemisja.ekoscan.pl.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.