24 listopada 2008 10:19

W dzielnicy Jaroszowice w Tychach oddano 4 km nowej kanalizacji do użytkowania.Tym samym pierwsi tyszanie mogą rozpocząć podłączanie swoich domów do nowoczesnej sieci kanalizacyjnej.

o pierwszy fragment sieci oddany do użytku z 322 kilometrów, które powstają  ramach projektu „Gospodarka ściekowa w Tychach”.
Odcinek oddanej do użytku kanalizacji znajduje się w rejonie ulic Oświęcimskiej (od Długiej do Kościelnej), Głównej, Urbanowickiej (od Potoku Tyskiego), Pogodnej oraz ulicy Miłej.
- Cieszymy się, że udało nam się odebrać pierwszy odcinek nowej
kanalizacji. Dojście do tego etapu projektu wymagało sporego nakładu prac ze strony realizatorów projektu a szczególnie wykonawcy, który po zakończonych pracach budowlanych był zobowiązany do przygotowania kompletu dokumentów. Już dziś, 24 listopada, w skrzynce pocztowej każdej osoby mieszkającej w rejonie zakończonych prac, powinno znaleźć się zawiadomienie o możliwości podłączenia oraz dokładna instrukcja jak należy postąpić, aby szybko i sprawnie stać się użytkownikiem sieci – zapewnia Zbigniew Gieleciak, Pełnomocnik Prezydenta ds. Realizacji Projektu.
Wykonawcą prac budowlanych w dzielnicy Jaroszowice jest konsorcjum firm Mostostal Warszawa i „Hydrobiel”, które przed przekazaniem zakończonego odcinka zobowiązane było do przygotowania kompletu dokumentów wynikających zarówno z podpisanego kontraktu jak i z prawa budowlanego: m in. inwentaryzacji geodezyjnej powykonawczej, świadectw odbioru robót, wyników prób szczelności oraz pomiarów kontrolnych, certyfikatów zastosowanych materiałów, deklaracji zgodności oraz protokołów odbiorów technicznych.  Po sprawdzeniu zgodności wszystkich dokumentów miasto przejęło na początku tygodnia nowy fragment kanalizacji do użytkowania.
Jaroszowice wraz z dzielnicami Wygorzele i Cielmice są objęte pierwszym kontraktem budowlanym w ramach projektu „Gospodarka ściekowa w Tychach”. Łącznie w tych dzielnicach powstanie prawie 83,6 kilometrów nowej kanalizacji.


Gospodarka Ściekowa w Tychach jest drugim co do kwoty dofinansowania projektem dotowanym przez Europejski Fundusz Spójności w 2004 r. w sektorze środowiska. Szacowana wartość inwestycji wynosi ponad 141 mln EUR (515 634 140 zł), z czego 75 093 900 EUR stanowi dofinansowanie z Funduszu Spójności.
Inwestycja obejmuje wybudowanie oraz zmodernizowanie ok. 322 km sieci kanalizacji sanitarnej i deszczowej, uregulowanie 31,3 km rowów i potoków oraz zmodernizowanie gospodarki osadowej w Oczyszczalni Ścieków Urbanowice. Projekt obejmie kolejno następujące dzielnice miasta Tychy: Wygorzele, Jaroszowiec, Cielmice, Stare Tychy, Zwierzyniec, Wartogłowiec, Zawiść, Wilkowyje, Mąkołowiec oraz Czułów. Realizacja projektu została rozłożona na 3 lata.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.