6 listopada 2008 10:23

Najstarszy tyski wodociąg jest już w naszym Muzeum. Fragmenty drewnianej rury wodociągowej, które wróciły po wykonaniu prac konserwatorskich oraz po ekspertyzie dendrologicznej, można oglądać na wystawie „Osiem wieków historii Tychów i dzielnic podmiejskich”.

Rura została wykopana przy ulicy Starokościelnej, w czasie prowadzonych w Tychach robót kanalizacyjnych, latem 2008 roku. Zgodnie z przepisami, dotyczącymi tego typu znalezisk, obiekt został przekazany do zbiorów Muzeum Miejskiego w Tychach.
Konserwację zabytku przeprowadzono w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu.
Z literatury historycznej wiemy, że drewniane wodociągi układano w Tychach już w XVIII wieku – na przykład w 1761 roku poprowadzono wodociąg z drewnianych rur od studni przy kościele św. Marii Magdaleny do browaru. Pisze o tym m.in. Jerzy Buchs w swojej monografii browaru książęcego, wydanej na jego jubileusz 300-lecia w 1929 roku. Ekspertyza dendrochronologiczna wykonana przez profesora Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie dr hab. inż. Marek Krąpiec pozwala określić rok ścięcia jodły, z której wykonano rurę, na 1809.
 
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.