27 października 2008 13:22

Projekty siedmiu polichromii autorstwa Jerzego Nowosielskiego to nowy nabytek Muzeum Miejskiego w Tychach.

Kupno projektów zaoferowała Muzeum Miejskiemu w Tychach Galeria Sztuki Współczesnej Teresa Starmach w Krakowie. Zakup eksponatów do zbiorów muzeum możliwy był dzięki specjalnej dotacji  z budżetu Miasta Tychy.
Polichromie zrealizowane są w  kościele p. w. Ducha Świętego w Tychach. Kościół ten słynie w Polsce i za granicą z wybitnej architektury (dzieło Stanisława Niemczyka) oraz z polichromii Jerzego Nowosielskiego, zdobiących jego wnętrze. Pozyskanie projektów tego artysty do zbiorów muzeum ma zatem głębokie uzasadnienie.
Projekty autorstwa Jerzego Nowosielskiego to nie pierwsze dzieła tego artysty, znajdujące się  w zbiorach Działu Sztuki Muzeum Miejskiego w Tychach. W 2007 roku zakupiony został jego obraz „Pejzaż z kościołem” z 1967 roku (olej na płótnie).
Twórczość Jerzego Nowosielskiego prezentowana była w muzeum na przełomie 2006 i 2007 roku na wystawie „Sztuka w przestrzeni miasta. Artyści znani z tyskich kościołów”, wyróżnionej w 2008 roku przez Marszałka Województwa Śląskiego w konkursie za Wydarzenie Muzealne Roku 2007.
Zakupione projekty polichromii Jerzego Nowosielskiego będzie można oglądać w muzeum na specjalnie przygotowanej ekspozycji, która czynna będzie od 28 października do połowy listopada 2008 roku.
Na wystawie zaprezentowane zostaną także zdjęcia kościoła p.w. Ducha Świętego w Tychach oraz obraz J. Nowosielskiego „Pejzaż z kościołem”. Muzeum wydało także folder „Jerzy Nowosielski w Tychach”.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.