16 września 2008 10:03

W Tychach ruszają Kompleksowe Badania Ruchu (KBR). Od 22 września - przez sześć tygodni - do ponad 6 tysięcy mieszkańców miasta zapukają ankieterzy.

W Tychach ruszają Kompleksowe Badania Ruchu (KBR). Od 22 września - przez sześć tygodni - do ponad 6 tysięcy mieszkańców miasta zapukają ankieterzy. Przy drogach wyjazdowych z miasta pojawią się kamery, na skrzyżowaniach staną osoby zliczające pojazdy. KBR prowadzone są na zlecenie Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach.
W drodze przetargu wyłonione zostały dwie firmy, które zajmą się przeprowadzeniem badań. Pomiarami ruchu zajmie się Arup – międzynarodowa firma konsultingowa, specjalizująca się w planowaniu i zarządzaniu projektami związanymi z infrastrukturą techniczną. Ankietowe badania wśród mieszkańców miasta przeprowadzi firma GfK Polonia. To pierwsze tak duże badania ruchu w Tychach. Projekt kosztował będzie ok. 800 tys. zł.
Celem ankiety jest m.in. odtworzenie szlaków komunikacyjnych mieszkańców w dniu poprzedzającym wywiad. Pytani będą domownicy w wieku powyżej 9 lat. Natomiast pomiary ruchu na terenie miasta będą prowadzone całkowicie bezinwazyjnie, tzn. bez potrzeby zatrzymywania pojazdów.
Kompleksowe Badania Ruchu to zestaw różnorodnych badań, pomiarów i analiz, zmierzających do uzyskania obrazu przemieszczania się osób i pojazdów na terenie miasta. Badania te prowadzone będą na potrzeby planowania przyszłego systemu transportu i komunikacji w Tychach. Na podstawie wyników badań w programie PTV Visum stworzony zostanie model ruchu. Będzie on przedstawiał wszystkie podróże w mieście oraz będzie podstawą dla stworzenia modeli prognostycznych, które posłużą do planowania rozwoju miasta.
Model posłuży do wytyczania optymalnych tras komunikacji zbiorowej, pozwoli wybrać najbardziej korzystne – z punktu widzenia użytkownika - warianty rozbudowy sieci drogowej, pomoże w przebudowie skrzyżowań, zaproponuje optymalne rozwiązania w przypadku czasowych zmian w organizacji ruchu. Skorzystają z niego przede wszystkim Miejski Zarząd Ulic i Mostów, Wydział Komunikacji UM oraz Miejski Zarząd Komunikacji a co za tym idzie -użytkownicy dróg.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.