8 września 2008 13:53

Punkt Konsultacyjny dla rodzin i dzieci z problemem FAS działa w Tychach. Został utworzony w ubiegłym roku, kiedy to miasto włączyło się do ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Ciążą bez alkoholu”.

Punkt Konsultacyjny dla rodzin i dzieci z problemem FAS działa w Tychach. Został utworzony w ubiegłym roku, kiedy to miasto włączyło się do ogólopolskiej kampanii  edukacyjnej „Ciążą bez alkoholu”. Punkt działa salce terapeutycznej przy ulicy Sienkiewicza 49a. Jego rolą jest propagowanie wiedzy na temat zagrożeń wynikających ze spożywania alkoholu przez kobiety ciężarne, prowadzone są także konsultacje dla rodziców, wychowawców i opiekunów dzieci z FAS. Możliwe jest rozpoznanie wczesnych problemów rozwojowych i realizowanie są indywidualne programy terapeutyczne dla poszczególnych podopiecznych.
W chwili obecnej pod stałą opieką Punktu Konsultacyjnego jest 32 dzieci i ich rodzin. Każde dziecko ma przeprowadzoną diagnozę oraz opracowany indywidualny program terapeutyczny.
W ubiegłym tygodniu w Sali konferencyjnej Urzędu Miasta Tychy, odbyła się konferencja informacyjna, której tematem był właśnie problem FAS (Fetal Alkohol Syndrome) – Płodowy Zespół Alkoholowy.  W konferencji uczestniczyło ok. 70 słuchaczy – przedstawicieli różnych środowisk, których działania mogą wywierać wpływ na postawy i wybory zdrowotne naszych mieszkańców. Wśród wykładowców były osoby, które na codzień zajmują się FAS -  wśród nich Małgorzata Klecka - ekspert PARPA ds. FAS, Wiceprzewodnicząca Stowarzyszenia Zastępczego Rodzicielstwa O/Śląski, matka adopcyjna dzieci z FAS; Teresa Jadczak-Szumiło - ekspert PARPA ds. terapii dzieci, Pracownia Psychologiczna ITEM – Umiejętności Społeczne, pracuje diagnostycznie i terapeutycznie z dziećmi z FAS a także tyskie instruktorki FAS - Zofia Szybra i Violetta Cierniewska.
Kolejnym etapem ogólopolskiej kampanii w Tychach są  planowane na październik i listopad szkolenia dla pedagogów i psychologów z naszego miasta na temat FAS oraz wrześniowa akcja plakatowa na przystankach MZK.

 

 


 
 
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.