Miasto

28 sierpnia 2008, 11:11:37

Muzeum Miejskie w Tychach otrzymało fragment wodociągu z XIX wieku. Znalezisko zostało odkryte przy okazji budowania kanalizacji w Starych Tychach.

26 sierpnia 2008 roku, Zbigniew Gieleciak, pełnomocnik ds. realizacji projektu „Gospodarka ściekowa w Tychach”, przekazał znaleziony fragment wodociągu Marii
Lipok-Bierwiaczonek, dyrektorMuzeum Miejskiego w Tychach. Nad działaniami związanymi z przekazaniem i transportowaniem wodociągu czuwał Jarosław Święcicki, archeolog pełniący nadzór nad budową kanalizacji. O znalezisku został poinformowany również Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków.
- Bardzo się cieszymy, że przekazano nam znaleziony fragment. Dzięki temu muzeum będzie bogatsze o nowy, ciekawy eksponat – mówi Maria Lipok-Bierwiaczonek, dyrektor Muzeum Miejskiego w Tychach.
Na zabytkową część rurociągu przy ul. Starokościelnej natknęli się pracownicy firmy
Budimex-Dromex, budujący nową kanalizację w dzielnicy Stare Tychy.
Muzeum Miejskie  w Tychach było bardzo zainteresowane odkrytym fragmentem, ponieważ jest to najstarsze tego typu znalezisko w mieście. Rurociąg powstał około roku 1880, kiedy Tychy były jeszcze wsią, ale właśnie wchodziły w okres szybkiego rozwoju gospodarczego. Nowy eksponat będzie dostępny w muzeum po przeprowadzeniu konserwacji.
Powyżej zdjęcie z uroczystości przekazania zabytkowego wodociągu.

Gospodarka Ściekowa w Tychach jest drugim co do kwoty dofinansowania projektem dotowanym przez Europejski Fundusz Spójności w 2004 r. w sektorze środowiska. Szacowana wartość inwestycji wynosi ponad 140,3 mln EUR (561 263 801 zł), z czego 75 093 900 EUR stanowi dofinansowanie z Funduszu Spójności.
Inwestycja obejmuje wybudowanie oraz zmodernizowanie ok. 322 km sieci kanalizacji sanitarnej i deszczowej, uregulowanie 31,3 km rowów i potoków oraz zmodernizowanie gospodarki osadowej w Oczyszczalni Ścieków Urbanowice. Projekt obejmie kolejno następujące dzielnice miasta Tychy: Wygorzele, Jaroszowiec, Cielmice, Stare Tychy, Zwierzyniec, Wartogłowiec, Zawiść, Wilkowyje, Mąkołowiec oraz Czułów. Realizacja projektu została rozłożona na 3 lata.Spodek w zenicie

Spodek w zenicie

„Spodek w Zenicie” – taki tytuł nosi książka napisana przez Annę Syskę – Miejskiego Konserwatora Zabytków w Tychach. Książka w przyszłym tygodniu trafi do sprzedaży.

Rusza projekt "Model rehabilitacja kompleksowa"

Rusza projekt "Model rehabilitacja kompleksowa"

Rusza projekt PFRON mający na celu kompleksową rehabilitację i aktywizację zawodową osób, które z powodu choroby lub wypadku straciły możliwość wykonywania dotychczasowego zawodu, ale chciałyby podjąć inną pracę, adekwatną do ich zainteresowań i stanu zdrowia.

Nowy radny w Tychach

Nowy radny w Tychach

Podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta ślubowanie złożył nowy radny - Ali Nurbagandow. Zastąpił on radną Magdalenę Łukę, która złożyła mandat w związku z rozpoczęciem pracy na stanowisku naczelnika Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Tychy.

Nowa dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tychach

Nowa dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tychach

Od czwartku, 25 lutego br. funkcję Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tychach pełni Iwona Rogalska. Zastąpiła na tym stanowisku Mariannę Feith, która przeszła na emeryturę.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×