Miasto

25 sierpnia 2008, 10:57:28

Podczas budowy nowej kanalizacji w dzielnicy Stare Tychy odkryto fragment wodociągu pochodzący z XIX wieku.

Pracownicy firmy Budimex Dromex S.A., która jest wykonawcą robót budowlanych w Starych Tychach, podczas prowadzenia wykopów przy ul. Starokościelnej natknęli się na metrowy, drewniany fragment rurociągu. Niezwłocznie po dokonaniu odkrycia pracownicy zawiadomili archeologa prowadzącego nadzór nad pracami budowlanymi.
- Jest to najstarsze tego typu znalezisko w Tychach. Ze względu na brak kontekstu archeologicznego nie można precyzyjnie określić lat powstania znalezionego fragmentu.  Prawdopodobnie pochodzi z późnych lat 80-tych XIX wieku, na kiedy przypada szybki rozwój gospodarczy miasta, powstanie browaru obywatelskiego oraz fabryki celulozy. Dzięki czujności wykonawców miasto jest bogatsze o cenne historyczne wykopalisko – mówi Jarosław Święcicki, archeolog prowadzący nadzór prac w ramach projektu „Gospodarka ściekowa w Tychach”.
- Podczas prowadzenia rozległej inwestycji musimy być przygotowani na takie wydarzenia na placu budowy – mówi Zbigniew Gieleciak, Pełnomocnik ds. realizacji projektu - z tego powodu niezbędne jest zapewnienie nadzoru wykwalifikowanych ekspertów, takich jak archeolog, hydrolog, geodeta czy też specjaliści ds. ochrony środowiska i gospodarki wodno-ściekowej. Dzięki temu możemy odpowiednio reagować na takie sytuacje – dodaje Zbigniew Gieleciak.
Znalezisko zostało wydobyte oraz właściwie zabezpieczone. Zabytkowy odcinek wodociągu najprawdopodobniej już niebawem będzie można oglądać w Muzeum Miejskim  w Tychach.
Spodek w zenicie

Spodek w zenicie

„Spodek w Zenicie” – taki tytuł nosi książka napisana przez Annę Syskę – Miejskiego Konserwatora Zabytków w Tychach. Książka w przyszłym tygodniu trafi do sprzedaży.

Rusza projekt "Model rehabilitacja kompleksowa"

Rusza projekt "Model rehabilitacja kompleksowa"

Rusza projekt PFRON mający na celu kompleksową rehabilitację i aktywizację zawodową osób, które z powodu choroby lub wypadku straciły możliwość wykonywania dotychczasowego zawodu, ale chciałyby podjąć inną pracę, adekwatną do ich zainteresowań i stanu zdrowia.

Nowy radny w Tychach

Nowy radny w Tychach

Podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta ślubowanie złożył nowy radny - Ali Nurbagandow. Zastąpił on radną Magdalenę Łukę, która złożyła mandat w związku z rozpoczęciem pracy na stanowisku naczelnika Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Tychy.

Nowa dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tychach

Nowa dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tychach

Od czwartku, 25 lutego br. funkcję Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tychach pełni Iwona Rogalska. Zastąpiła na tym stanowisku Mariannę Feith, która przeszła na emeryturę.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×