9 kwietnia 2015 15:58

W najbliższą niedzielę – 12 kwietnia tyszanie wybiorą swoich przedstawicieli w osiedlowych radach. W sumie będzie ich czternaście, a każda będzie składała się z 15 członków, którzy swój mandat obejmą na cztery lata.

Głosowanie będzie się odbywało bez przerwy w godzinach 8.00 - 18.00 w 20 lokalach wyborczych zlokalizowanych na terenie miasta (dokładne adresy można znaleźć np. w Biuletynie Informacji Publicznej w zakładce „Wybory”).

 

- Głosować może każdy, kto najpóźniej w dniu wyborów ukończy 18 lat i stale zamieszkuje na obszarze działania Rady, ale nie mogą w nim uczestniczyć osoby: pozbawione praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu, pozbawione praw wyborczych orzeczeniem Trybunału Stanu oraz ubezwłasnowolnione prawomocnym orzeczeniem sądowym – mówi Aneta Luboń-Stysiak – Sekretarz w Urzędzie Miasta Tychy.

 

Warunkiem przeprowadzenia wyborów jest zgłoszenie liczby kandydatów większej od liczby mandatów w Osiedlu. Udało się w to na wszystkich czternastu osiedlach. W niedzielę wybory do Rad Osiedli odbędą się na osiedlach: Anna, Cielmice, Czułów, F-6, Jaroszowcie-Urabnowice-Wygorzele, Karolina, Ogrodnik, Paprocany, Paprotka R-2, Stare Tychy, Wartogłowiec, Wilkowyje, Z-1.

 

Na osiedlu Anna mieszkańcy wybiorą 15 z 22 kandydatów, w Cielmicach i na osiedlu Z-1 jedynie dwie osoby nie zostaną wybrane do rady, ponieważ w tych dzielnicach kandydatów jest siedemnastu. Jeszcze mniej, bo szesnastu kandydatów zgłosiło swoje kandydatury na osiedlach: Karolina, Ogrodnik, Stare Tychy i Wartogłowiec. Na Wilkowyjach i na osiedlu F-6 pod głosowanie zostanie poddanych osiemnaście kandydatur, a na Czułowie i na osiedlu Paprotka – dwadzieścia. Mieszkańcy Paprocan wybiorą piętnastoosobową radę spośród 24 kandydatów, ale największa rywalizacja będzie toczyła się w dzielnicy Jaroszowice-Urbanowice-Wygorzele, gdzie o wejście do Rady Osiedla ubiega się aż 31 osób.

 

By wybory można było uznać za ważne, muszą być spełnione pewne wymagania określone Statutem Osiedla, przede wszystkich dotyczące frekwencji.

 

- Na Osiedlu w którym liczba uprawnionych do głosowania wynosi od 500 do 5000 osób swój głos musi oddać co najmniej 10% wyborców. Takie osiedla to: Anna, Cielmice, Czułów, Karolina, J-U-W, Paprocany, R-2, Stare Tychy, Wartogłowiec, Wilkowyje. Z kolei na osiedlach w którym liczba uprawnionych do głosowania jest mniejsza niż 500 osób np. F-6, Ogrodnik, Paprotka, Z-1 ten próg wynosi 15% - wyjaśnia Aneta Luboń-Stysiak.

 

Rady Osiedli mają swoje kompetencje, należą do nich m.in. formułowanie pod adresem Rady Miasta i Prezydenta postulatów oraz propozycji zmian prawa miejscowego określających potrzeby, dążenia i opinie mieszkańców, opiniowanie projektów, przedsięwzięć dotyczących mieszkańców i terenu Osiedla, współorganizowanie i wspieranie inicjatyw mieszkańców, zmierzających do poprawy warunków życia mieszkańców Osiedla, wyrażanie opinii o sposobie prowadzenia inwestycji i przedsięwzięć jednostek organizacyjnych Miasta w Osiedlu, zgłaszanie wniosków i propozycji do budżetu Miasta dotyczących obszaru działania Osiedla oraz opiniowanie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego Osiedla.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.