VIII Tyskie Sympozjum Historyczne
Ludzie dwudziestolecia międzywojennego. Obywatele Tychów i gmin ościennych to temat VIII Tyskiego Sympozjum Historycznego, na które Muzeum Miejskie w Tychach zaprasza w czwartek (27 XI) do budynku przy ul. Katowickiej 9.
Sympozjum towarzyszy wystawie Ludzie, miejsca, zdarzenia. Tyszanie w I połowie XX wieku.
Sympozjum rozpocznie się o godz. 14.00. W tematykę tegorocznego spotkania wprowadzi uczestników prof. dr hab. Ryszard Kaczmarek z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
W pierwszej części sympozjum, która potrwa do godz. 15.30, referaty wygłoszą: dr Maria Lipok- Bierwiaczonek – „Nauczyciele tyskich szkół”, Elżbieta i Piotr Matuszkowie z Archiwum Państwowego w Katowicach – „Z dziejów tyskiego lecznictwa. Prawdy i mity o wybranych przedstawicielach służby zdrowia oraz Agnieszka Ociepa-Weiss z Działu Historii Miasta Muzeum Miejskiego w Tychach – „Tyszanie. Przekrój społeczny mieszkańców gminy”.
Druga część sympozjum rozpocznie się o godz. 16.00. W tej części prelegentami będą: Adam Dudek z Archiwum Państwowego w Katowicach – „Tyscy policjanci” oraz dr Wojciech Schäffer z Archiwum Archidiecezjalnego w Katowicach – „Duchowni, służba kościelna, zakony w parafii w Tychach i parafiach ościennych (Paprocany, Mikołów, Bieruń Stary) w okresie międzywojennym.
Po referatach zaplanowano czas na dyskusję. Ostatnim punktem tegorocznego sympozjum będzie projekcja filmu o Hannie i Kazimierzu Wejchertach „Jest miasto” (scenariusz i reżyseria Bożena Filas i Mieczysław Herba, czas trwania ok. 30 min). Zakończenie sympozjum planowane jest ok. godz. 18.00.
Wstęp wolny.
Fot. Rodzina Niestrojów i czeladnicy przed zakładem ślusarskim przy ulicy Książęcej.