23 czerwca 2008 12:42

Są jeszcze miejsca w grupie terapeutycznej.

    Tyskie hospicjum zaprasza osoby z chorobą nowotworową, pacjentów, najbliższych, osoby wspierające oraz osoby przewlekle chore do udziału w grupie terapeutycznej. Pierwsze spotkanie przewidziane jest 2 lipca. Grupa będzie uczestniczyła w terapii metodą Simontona. Spotkania grupowe oraz indywidualne będą odbywać się w Hospicjum. W tej sprawie należy kontaktować się z hospicyjnym psychologiem Justyną Rutkowską pod numerem telefonu: (032) 218-10-13.
    18 czerwca 2008 r. w auli Urzędu Miasta Tychy odbyła się konferencja „Psychoonkologiczny Program Simontona”, której organizatorami było Społeczne Stowarzyszenie Hospicjum im. Św. Kaliksta I oraz Wydział Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Miasta Tychy.
    Konferencja miała charakter otwarty i była adresowana głównie do mieszkańców miasta Tychy, pacjentów z diagnozą nowotworową, ich rodzin, jak również pracowników służby zdrowia, oświaty, pomocy społecznej, stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, którym temat ten jest bliski. Jej zakres tematyczny dotyczył poznawczo-behawioralnego programu Simontona, który stosuje się w terapii z pacjentem chorym nowotworowo, ale także w terapii z pacjentami  przewlekle chorującymi. Konferencja składała się z dwóch części. Pierwsza dotyczyła aspektów teoretycznych związanych z terapią, druga z kolei nawiązywała do technik terapeutycznych z perspektywy praktycznego zastosowania. Metodę terapii Simontona przedstawiała Justyna Rutkowska, która jest terapeutą tej metody na co dzień pracującą w  tyskim Hospicjum domowym. Wykłady te zostały wzbogacone o dodatkowe dwa zagadnienia: współpraca lekarza z psychologiem omówione przez hospicyjnego lekarza Krystynę Rumieniuch oraz współpracy zespołu interdyscyplinarnego z pacjentem i jego rodziną przedstawione przez Wiesławę Sieczkę hospicyjną pielęgniarkę.
Niezwykle ważnym wkładem w wartość merytoryczną były wypowiedzi 3 pacjentek, które opowiadały o walorach terapii Simontona oraz istocie korzystania z pomocy psychologicznej w okresie leczenia onkologicznego. Jedna z pań, która pokonała chorobę nowotworową podzieliła się własnym odbiorem choroby, jej znaczeniem i przekazem na dalsze życie. Wypowiedzi nawiązywały do wartości życia zarówno w zdrowiu, jak i w chorobie, a przede wszystkim do zmiany stylu życia, która pojawiła się w momencie doświadczenia choroby.
Łącznie w konferencji wzięło udział 58 osób w tym 3 wykładowców. Uczestnikami byli przedstawiciele tyskiej służby zdrowia, oświaty, stowarzyszeń, a także pacjenci oraz ich rodziny. W konferencji brali udział również wolontariusze Hospicjum.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.