28 października 2014 11:18

"Ludzie, miejsca, zdarzenia. Tyszanie w I połowie XX wieku” to tytuł nowej wystawy, którą od 31 października można będzie oglądać w Muzeum Miejskim w Tychach.

Wystawa prezentowana będzie w sali ekspozycyjnej przy ulicy Katowickiej 9. Autorką scenariusza wystawy jest Agnieszka Ociepa-Weiss, kustosz w Dziale Historii Miasta.

 

Wystawą tą muzeum chce ocalić od zapomnienia sylwetki zasłużonych ludzi oraz obudzić wśród zwiedzających potrzebę pielęgnowania wspomnień o tych, którzy przez swą pracę, działalność społeczno-kulturalną na trwałe zapisali się w pamięci im współczesnych.

 

Ekspozycja przypomni postaci Jana Wieczorka, naczelnika Tychów w okresie międzywojennym, czy księdza Jana Kapicy, proboszcza parafii pw. Św. Marii Magdaleny. Pokaże historię rodzin mieszkających od pokoleń w Tychach i w sąsiednich gminach, które obecnie są dzielnicami miasta Tychy. Zwiedzający wystawę zobaczą między innymi zdjęcia i dokumenty rodziny Losków i Baronów z Tychów, Czardybonów z Paprocan i Skibów z Wilkowyj.

 

Na wystawie znajdzie się również sekwencja poświęcona pierwszemu stacjonarnemu kinu w Tychach, nazwanemu później „Halką” (od opery Stanisława Moniuszki, która doczekała się kilku filmowych adaptacji). Zaaranżowana zostanie sala kinowa, w której widzowie będą mieli okazję obejrzeć kilka krótkich filmów Polskiej Agencji Telegraficznej, użyczonych przez Filmotekę Narodową w Warszawie – partnera wystawy.

 

Zwiedzającym wystawa zostanie udostępniona 31 października, potrwa do 28 marca 2015 roku.

 

Z tematem wystawy związane będzie VIII Tyskie Sympozjum Historyczne „Ludzie dwudziestolecia międzywojennego. Obywatele Tychów i gmin ościennych”, które odbędzie się 27 listopada br. Warto tu podkreślić, że Tychy intensywnie rozwijały się w okresie międzywojennym. W 1934 roku Tychy stały się gminą wiejską na prawach miejskich. W tym roku obchodzimy 80-lecie otrzymania przez Tychy praw miejskich. Również ta rocznica wpisana jest w tematykę tegorocznego sympozjum.

 

Fot. Karolina i Antoni Niestrój z dziećmi, ok. 1918 r. Zbiory Muzeum Miejskiego w Tychach.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.