18 lutego 2014 12:16

Muzeum Miejskie zaprasza w sobotę, 22 lutego, do swojej sali ekspozycyjnej przy ul. Katowickiej 9 na prezentację wydawnictwa towarzyszącego wystawie "Z zakamarków szuflad, z zakamarków pamięci" oraz zwiedzanie wystawy, na którą składają się rodzinne pamiątki przekazane przez tyszan.

Po wystawie oprowadzać będzie autorka scenariusza, dyrektor muzeum dr Maria Lipok-Bierwiaczonek.

 

Początek sobotniego spotkania o godz. 15.00, wstęp wolny.

 

Ideą przewodnią wystawy jest ukazanie historii lokalnej poprzez historie osobiste mieszkańców miasta, poprzez dzieje konkretnych osób i ślady materialne ich losów. Tymi śladami są różnorodne przedmioty, dokumenty i fotografie, które dziś mają charakter pamiątek, pieczołowicie przechowywanych przez rodzinę.

 

Jest to wystawa szczególna, przygotowana w dziesiątą rocznicę powstania Muzeum Miejskiego w Tychach. Muzeum postanowiło uczcić tę rocznicę przygotowując wystawę, której współtwórcami są mieszkańcy miasta.

 

Maria Lipok-Bierwiaczonek, dyrektor tyskiego muzeum, autorka wystawy:
- Wystawa prezentuje pamiątki rodzinne wypożyczone od tyszan, wydobyte z prywatnych szuflad, domowych archiwów czy strychów. Uzupełnieniem są pamiątki przekazane przez mieszkańców miasta do zbiorów Muzeum Miejskiego w minionych latach. Na wystawę składają się rozmaite przedmioty, od drobiazgów, czasem zwyczajnych, czasem osobliwych, po prawdziwe unikaty. Wszystkie przedmioty mają jedną wspólną cechę – za każdą rzeczą, nawet najdrobniejszą, kryje się indywidualna historia, wyjątkowa, będąca częścią składową historii lokalnej społeczności.

 

W czasie spotkania zaplanowano także promocję wydawnictwa towarzyszącego wystawie.

 

Zaprezentowano w nim fotografie, listy, dokumenty, przedmioty opowiadające historie tyskich rodzin, a więc między innymi pamiątki po Franciszku Krzyżowskim, odznaczenia powstańcze Franciszka Waltera, pamiątki po Hannie i Kazimierzu Wejchertach, po Norbercie Okołowiczu, po pisarzu Władysławie Bochenku, majorze Aleksandrze Sałackim, pamiątki Leonarda Paszkowskiego z zesłania. Bogato ilustrowana książka opatrzona została wierszami oraz wstępem prof. Marka S.Szczepańskiego.

 

W sprzedaży są także ostatnie egzemplarze wydanej w grudniu 2013 roku książki "Dzieciństwo, młodość i wielka budowa. Wspomnienia tyszan", która także wydana została jako publikacja towarzysząca wystawie "Z zakamarków szuflad, z zakamarków pamięci".

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.