10 lutego 2014 14:59

Baseny ze sztucznymi falami dla amatorów morskich kąpieli i surferów, skały, wodospady, gejzery, wysepki, zjeżdżalnie i Edukatorium - „małe centrum Kopernika”, to tylko niektóre atrakcje, jakie będzie można znaleźć w tyskim Aquaparku. W piątek, 7 lutego Wydział Budownictwa Urzędu Miasta w Tychach wydał pozwolenie budowlane na realizację tej inwestycji.

Tyski Aquapark powstanie przy ul. Sikorskiego, w pobliżu Ośrodka Wypoczynkowego Paprocany. Pracę nad projektem trwały ok. 1,5 roku.

 

- Otrzymane pozwolenie jest zwieńczeniem intensywnej pracy ostatnich miesięcy. Koniec roku 2013 r. upłynął pod znakiem ostatecznych konsultacji dotyczących m.in. zagospodarowania terenu wokół obiektu, technologii uzdatniania wody, podłączenia niezbędnych mediów oraz kluczowego dla inwestycji źródła energii – mówi Zbigniew Gieleciak, prezes Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej S.A. w Tychach, które realizuje tę inwestycję.

 

Jednak jak podkreśla prezes, etap projektowania jeszcze się nie zakończył - trwają prace nad Projektem Wykonawczym Parku Wodnego. Ten będzie gotowy za 3-4 miesiące. Wtedy poznamy wszystkie szczegóły dotyczące aranżacji wnętrza Aquaparku m.in. zastosowanych kształtów i kolorów, roślinności, jaka znajdzie się w obiekcie, wyposażenia poszczególnych stref: basenowej – sportowej i rekreacyjnej, saunowej, wellness, fitness, edukacyjnej oraz gastronomicznej.

 

Z pewnością jednak największą atrakcją będzie „Edukatorium", zespół zjeżdżalni o różnej długości oraz strefa basenów rekreacyjnych ze sztucznymi falami, wodospadem, gejzerami i zewnętrzny basen rekreacyjny czynny cały rok. Sama powierzchnia luster wody to ponad 1,6 tysiąca metrów kwadratowych.

 

- To ma być Aquapark dla wszystkich, zarówno dzieci i młodzieży, jak i dla ludzi starszych. Chcemy dać mieszkańcom możliwość spędzania wolnego czasu korzystając z atrakcji, jakich do tej pory w Tychach nie było (cześć z nich będzie dużym zaskoczeniem). Co więcej chcemy przy jego budowie zastosować innowacyjne rozwiązania, jakich nie spotkamy w tego typu obiektach w Polsce - mówi Andrzej Dziuba prezydent Tychów.


Do produkcji energii elektrycznej i ciepła w Parku Wodnym wykorzystywany będzie biogaz powstający w Oczyszczalni Ścieków w Tychach - to jeden z najważniejszych wyznaczników wartego blisko 100 milionów złotych przedsięwzięcia.

 

- Jedyną oczyszczalnią wystarczalną energetycznie w Polsce jest oczyszczalnia tyska. Chcemy to wykorzystać. Użyjemy biogaz wytarzany w oczyszczalni do wytworzenia ciepła i prądu. U nas energia będzie za darmo, to uczyni całą inwestycją tańszą w utrzymaniu i bardziej efektywną, a tym samym dostępną dla mieszkańców – mówi Zbigniew Gieleciak, prezes Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej S.A. w Tychach.


Prace budowlane mają się rozpocząć w drugiej połowie 2014 roku, tak by dwa lata później, w 2016 roku Aquapark w Tychach było gotowy. Niebawem zostanie uruchomiona strona internetowa parku wodnego: www.parkwodnytychy.pl, gdzie sukcesywnie będą publikowane szczegóły dotyczące wystroju wnętrz i projektowanych atrakcji. Zostanie także ogłoszony konkurs na nazwę parku wodnego w Tychach, którego projekt został nagrodzony w konkursie dla architektów i projektantów "Zmień wizję w projekt" za „odwagę i wyrazistość projektu tyskiego Parku Wodnego, a także jasny i czytelny wyraz przestrzenny oraz idealne wyrażenie przeznaczenia obiektu".

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.