3 grudnia 2013 8:47

Co robić po utracie dokumentów? Jakie dokumenty zastrzegać i gdzie to zrobić? Tego wszystkiego dowiemy się z kampanii informacyjnej, dotyczącej systemu „Dokumenty zastrzeżone”, w której uczestniczą niemal wszystkie polskie banki oraz szereg innych firm i instytucji.

Kampania realizowana jest przez Związek Banków Polskich pod patronatem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz Federacji Konsumentów. Projekt wspiera również policja. Jej celem jest poszerzenie ogólnej wiedzy o potrzebie zastrzegania w bankach utraconych dokumentów tożsamości przez każdą osobę, której takowa sytuacja się przytrafiła. Nie ma znaczenia, czy stało się to w wyniku zgubienia czy kradzieży. Zastrzegać utracone dokumenty powinniśmy wszyscy, niezależnie od tego, czy jesteśmy już klientami jakiegoś banku, czy też nigdy z usług bankowych nie korzystaliśmy.

 

Co robić po utracie dokumentów?
1. Natychmiast zastrzec je w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE.
2. Powiadomić Policję (jeżeli dokonano kradzieży).
3. W gminie lub placówce konsularnej wyrobić nowy dokument.


Gdzie zastrzegać?
1. W dowolnej placówce swojego banku.
2. Gdy ktoś nie ma rachunku bankowego, powinien iść do banku przyjmującego zastrzeżenia nie tylko od swoich klientów (aktualna lista znajduje się na stronie internetowej www.DokumentyZastrzezone.pl)

Wystarczy zastrzec dokumenty w jednym oddziale, aby dane automatycznie trafiły do każdego banku, firmy lub instytucji korzystającej z systemu DZ.

 

Jakie dokumenty zastrzegać?
Najważniejsze są: dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, karta pobytu, książeczka wojskowa i marynarska, dowód rejestracyjny i karta płatnicza.


Dlaczego trzeba zastrzec dokumenty?
Nie ma znaczenia, czy dokument skradziono czy zgubiono. Dziennie zdarza się kilkadziesiąt prób posłużenia się cudzym lub podrobionym dokumentem:
- wyłudzenia kredytów i pożyczek,
- wynajem mieszkań i pokoi hotelowych (unikanie opłat, kradzieże wyposażenia),
- kradzieże wypożyczonych samochodów i innych rzeczy,
- zakładanie fikcyjnych firm do wyłudzania kredytów i zwrotu podatków.

 

Jak działa System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE?
Dane trafiają do wszystkich banków i innych uczestników sytemu np.: telefonia komórkowa, notariusze, placówki poczty, pośrednicy finansowi, agencje rozliczeniowe, firmy leasingowe, firmy ochroniarskie, wypożyczalnie, hotele, agencje pośrednictwa sprzedaży oraz wynajmu nieruchomości.

 

Link do portalu kampanii: www.DokumentyZastrzezone.pl

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.