"Uśmiech kretyna" w Teatrze Małym
W piątek (13 IX) o godz. 20 Teatr Mały zaprasza na „Uśmiech kretyna” wg Witkacego – premierę monodramu Roberta Trybusa ze Studia Młodych Tychy.
Przedstawienie zostało zrealizowane na podstawie dwóch pubklikacji - "Nieumytych dusz" i "Narkotyków". Scenariusz: Ammar, reżyseria i wykonanie: Robert Trybus. Spektakl z widownią na scenie, ograniczoną do 150 widzów. Bielty są jeszcze dostępne w kasie Teatru Małego i kosztują 20 zł, a na kartę stałego widza 16 zł.
Witkacy po raz pierwszy postanawia na serio powiedzieć swoim odbiorcom o rzeczach najistotniejszych stwierdzając : „Ponieważ tzw. <swobodną twórczością> to jest tzw. <śpiewaniem ptaszka na gałęzi> nic dla społeczeństwa i narodu zrobić nie mogłem, postanowiłem po szeregu eksperymentów zwierzyć się ogółowi z moich poglądów... Oświadczam oficjalnie, że mówię poważnie i chcę wreszcie coś bezpośrednio pożytecznego zdziałać, a na idiotów i ludzi nieuczciwych sposobu nie ma, jak to w ciągu mojej dość smutnej działalności miałem sposobność przekonać się... Może i ta praca (z powodu pewnego tonu w sformułowaniu gorzkich prawd) potraktowana będzie humorystycznie lub negatywnie, jak moja estetyka, filozofia, sztuki sceniczne, i s t o t n e portrety, dawne kompozycje itp. „swobodne wytwory".
Tymczasem sceniczna opowieść oparta na fragmentach książek „Niemyte dusze" i „Narkotyki" nabiera nowych znaczeń, odniesień, rezonuje z naszym dzisiejszym rozumieniem świata, dopomina się o traktowanie go serio. Witkacy rozmawia z nami o sprawach podstawowych dla każdego młodego, rozwijającego się człowieka, o sprawach wobec których musimy się sami określić, aby nie pozostać z przyklejonym przez naszą historię i nasze przyzwyczajenia, do naszej twarzy uśmiechem kretyna, czyli uśmiechem niezrozumienia procesu rozwoju świata. Bardzo mało współczesnych dzieł mierzy się twórczo i serio ze swoim światem, który razem współtworzymy, aby osiągnąć jego najciekawszy dla nas wymiar. Ten spektakl pozwala zrozumieć mechanizmy życia które możemy wykorzystać dla własnego, mądrego, twórczego rozwoju. Każdy z nas chce przecież osiągnąć w życiu to, na czym mu najbardziej zależy, wartościowa sztuka pomaga nam w tym procesie.