Miasto

1 kwietnia 2008, 12:42:40

Choć wiele osób narzeka na zanieczyszczone ulice i parki, widok osoby sprzątającej po psie należy do rzadkości. Dlatego też chcemy zachęcić i ułatwić opiekunom psów sprzątanie po swych czworonogach.


1 kwietnia br. w Parku Miejskim na placu pod „Żyrafą” rozpoczęliśmy kolejną kampanię społeczną pod hasłem „sKUPmY się na problemie”.
W działaniach na rzecz podnoszenia jakości życia w naszym mieście, postanowiliśmy zmierzyć się z problemem pozornie drobnym, lecz bardzo dokuczliwym i często podnoszonym przez mieszkańców – sprzątaniem nieczystości po psach.
Warto przypomnieć, że uchwała Rady Miasta Tychy z 27 kwietnia 2006 r. w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta stanowi m.in.: „Osoby utrzymujące zwierzęta domowe zobowiązane są do usuwania wszelkich pozostawionych przez nie nieczystości w miejscach i pomieszczeniach przeznaczonych do wspólnego lub publicznego użytku a w szczególności takich jak: ulice, chodniki, place, drogi, parkingi, zieleńce i inne. Uprzątnięcia można dokonać poprzez wrzucenie zanieczyszczeń w szczelnym opakowaniu, do pojemników na odpady komunalne.”
Aby ułatwić realizowanie tych zasad, Wydział Komunalny Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta, zakupił 20 stacji na psie nieczystości, wyposażone w biodegradowalne worki.
Zamontowane są one w następujących miejscach:
Park Miejski – 3 szt.
Park Suble – 2 szt.
Park Jaworek – 2 szt.
Park Niedźwiadków – 2 szt.
Park Łabędzi – 1 szt.
Park Górniczy – 1 szt.
Park św. Franciszka z Asyżu – 2 szt.
Park na osiedlu A – 1 szt.
Skwer Nad Potokiem Tyskim – 1 szt.
Park Północny – 2 szt.
Plac Curie – Skłodowskiej – 1 szt.
Paprocany – 2 szt.
Miasto szacuje, że w przyszłym roku na skwerach i w parkach pojawi się kilkanaście nowych „psich stacji”.
Integralną częścią akcji jest edukacja społeczności lokalnej, w tym głównie dzieci i młodzieży, którym chcemy uświadomić, że posiadanie psa wiąże się z odpowiedzialnością, m. in. poprzez sprzątanie po nim.
W ramach kampanii w szkołach podstawowych przedstawiciele Policji, Straży Miejskiej i pracownicy Schroniska dla Zwierząt prowadzić będą prelekcje. Atrakcją spotkań będzie pokaz umiejętności psa „do zadań specjalnych”. Pierwsza wizyta odbędzie się już 10 kwietnia o godzinie 9.00 w Szkole Podstawowej nr 5, a o godzinie 11.00 w Szkole Podstawowej nr 3.
Miejska Biblioteka Publiczna przygotowała i przeprowadzi konkurs literacki i plastyczny dla dzieci pt. „Zwierzę moim przyjacielem”. Jego rozstrzygnięcie nastąpi 2 czerwca br.
Do udziału w kampanii zaprosiliśmy wszystkie spółdzielnie mieszkaniowe w mieście. Już teraz niektóre z nich wyraziły zainteresowanie zakupem stacji na psie nieczystości. Do wielu miejsc w mieście m.in. lecznic dla zwierząt, szkół, przedszkoli i bibliotek trafią plakaty i materiały informujące o akcji.
Organizatorami kampanii są: Urząd Miasta Tychy, Straż Miejska, Komenda Miejska Policji, Miejski Zarząd Oświaty, Miejska Biblioteka Publiczna.

Powyżej zdjęcia
Zastępca Prezydenta Henryk Borczyk na inauguracji kampanii ze swoim psem Nuką;
Dzieci z SP 18 i Szkoły Muzycznej na rozpoczęciu kampanii w Parku Miejskim;


 

 

Wizyta studyjna senackiej Komisji Nadzwyczajnej do spraw Klimatu w Tychach

Wizyta studyjna senackiej Komisji Nadzwyczajnej do spraw Klimatu w Tychach

W środę, 1 grudnia br. Tychy odwiedziła senacka Komisja Nadzwyczajna do spraw Klimatu. W wizycie wzięli udział m.in. Wicemarszałkini Senatu RP Gabriela Morawska-Stanecka oraz Przewodniczący Komisji Nadzwyczajnej do spraw Klimatu - Senator Stanisław Gawłowski.

Przyłącz się do programu STOP SMOG

Przyłącz się do programu STOP SMOG

Wydział Komunalny, Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Tychy poszukuje osób chętnych do udziału w projekcie STOP SMOG (osób fizycznych o niskim dochodzie, będących właścicielem lub współwłaścicielem budynków jednorodzinnych).

Mikołajki w Tychach

Mikołajki w Tychach

6 grudnia już za tydzień. W Tychach z tej okazji w najbliższych dniach będą odbywały się m.in. spotkania z Mikołajem, spektakle teatralne, animacje i warsztaty. Sprawdź ofertę mikołajkową, jaką przygotowały tyskie instytucje. Szczegóły na: kultura.tychy.pl

Ruszają prace nad Strategią Rozwoju Miasta Tychy 2030+

Ruszają prace nad Strategią Rozwoju Miasta Tychy 2030+

W związku z rozpoczęciem prac nad Strategią Rozwoju Miasta Tychy 2030+ urząd miasta zachęca tyszan do aktywnego udziału w tworzeniu nowego dokumentu strategicznego. Od 18 listopada do 3 grudnia mieszkańcy mogą wypełnić anonimową ankietę.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×