Goście z Berlina z wizytą w Tychach
Stefan Komoß - burmistrz berlińskiej dzielnicy Marzahn-Hellersdorf i Oleg Peters – prezes Stowarzyszenia Miast Partnerskich Marzahn-Hellersdorf w miniony weekend, podczas trwających w mieście „Dni Tyskich” odwiedzili Tychy.
W czasie dwudniowej wizyty spotkali się m.in. z prezydentem Tychów – Andrzejem Dziubą i jego zastępcami: Darią Szczepańską, Alicją Kulką i Mieczysławem Podmokłym.
- Od wielu lat realizujemy wspólne projekty (Berlin Marzahn-Hellersdorf jest naszym miastem partnerskim od 1992 roku), ostatnia wizyta może być początkiem jeszcze szerszej i ściślejszej współpracy między naszymi miastami w dziedzinie gospodarki, edukacji, kultury i sportu - mówi Andrzej Dziuba – prezydent Tychów, który towarzyszył gościom z Niemiec podczas sobotnich koncertów na Placu pod Żyrafą i pokazał najciekawsze miejsca w Tychach m.in. Plac św. Anny, Plac Baczyńskiego, Ośrodek Wypoczynkowy „Paprocany". To właśnie ostatnie z tych miejsc zrobiło największe wrażenie na burmistrzu Marzahn-Hellersdorf.
- Jestem zachwycony tym, jak zagospodarowano teren wokół jeziora i jak wielu ludzi z dostępnych tam atrakcji korzysta. Nie wystarczy zrewitalizować jakiś teren czy odrestaurować plac, trzeba jeszcze sprawić, by ludzie na ten plac przychodzili. Borykamy się z tym problemem w naszym mieście, a władzom Tychów udało się to znakomicie – mówi Stefan Komoß - burmistrz leżącej na północno-wschodnim krańcu Berlina dzielnicy Marzahn-Hellersdorf.
Umowa partnerstwa z liczącym 253 tys. ludności Marzahn-Hellersdorf zakłada współpracę w zakresie nawiązywania kontaktów oraz wymiany doświadczeń w dziedzinie zarządzania, gospodarki, spraw socjalnych, edukacji (wymiany nauczycieli i uczniów), kultury i sportu. W ramach programu INTERREG III B, na zaproszenie Berlin Marzahn Hellersdorf Tychy uczestniczyły w projekcie LHASA (Large Housing Areas Stabilisation Action). Celem projektu było wypracowanie rozwiązań przestrzennych, społecznych i ekonomicznych dla osiedli z tzw. wielkiej płyty. Efektem prac było wykonanie studium wykonalności modernizacji budynku przy ul. Darwina 2-8.
W maju 2007 roku Tychy zostały zaproszone do prezentacji miasta na Święcie Kwiatów w Berlin Marzahn Hellersdorf.
- W trakcie imprezy zorganizowaliśmy wystawę kwiatów (Giełda Kwiatowa) oraz koncert tyskiego zespołu Cree. W 2010 roku wspólnie z Firmą Autoklimat w Tychach zorganizowaliśmy wizytę przedsiębiorców z dzielnicy Berlin Marzahn Hellersdorf. W ramach wizyty goście zwiedzili tyskie firmy (Autoklimat, Mateco i Hager Polo) oraz Tyskie Browarium – wymienia Iwona Ciepał – Naczelnik Wydziału Informacji, Promocji i Współpracy z Zagranicą.
Od kilku lat oba miasta wspólnie realizują liczne projekty wymiany młodzieży z dofinansowaniem Polsko Niemieckiej Wymiany Młodzieży we współpracy z Pro Social w Berlin Marzahn. W tym roku odbyło się 5 takich wymian w tym jedna z młodymi piłkarzami z MOSM Tychy. Ostatnia wymiana (w Tychach) zakończyła sie 28 czerwca tego roku.