1 lipca 2013 15:02

Stefan Komoß - burmistrz berlińskiej dzielnicy Marzahn-Hellersdorf i Oleg Peters – prezes Stowarzyszenia Miast Partnerskich Marzahn-Hellersdorf w miniony weekend, podczas trwających w mieście „Dni Tyskich” odwiedzili Tychy.

W czasie dwudniowej wizyty spotkali się m.in. z prezydentem Tychów – Andrzejem Dziubą i jego zastępcami: Darią Szczepańską, Alicją Kulką i Mieczysławem Podmokłym.

 

- Od wielu lat realizujemy wspólne projekty (Berlin Marzahn-Hellersdorf jest naszym miastem partnerskim od 1992 roku), ostatnia wizyta może być początkiem jeszcze szerszej i ściślejszej współpracy między naszymi miastami w dziedzinie gospodarki, edukacji, kultury i sportu - mówi Andrzej Dziuba – prezydent Tychów, który towarzyszył gościom z Niemiec podczas sobotnich koncertów na Placu pod Żyrafą i pokazał najciekawsze miejsca w Tychach m.in. Plac św. Anny, Plac Baczyńskiego, Ośrodek Wypoczynkowy „Paprocany". To właśnie ostatnie z tych miejsc zrobiło największe wrażenie na burmistrzu Marzahn-Hellersdorf.

 

- Jestem zachwycony tym, jak zagospodarowano teren wokół jeziora i jak wielu ludzi z dostępnych tam atrakcji korzysta. Nie wystarczy zrewitalizować jakiś teren czy odrestaurować plac, trzeba jeszcze sprawić, by ludzie na ten plac przychodzili. Borykamy się z tym problemem w naszym mieście, a władzom Tychów udało się to znakomicie – mówi Stefan Komoß - burmistrz leżącej na północno-wschodnim krańcu Berlina dzielnicy Marzahn-Hellersdorf.


Umowa partnerstwa z liczącym 253 tys. ludności Marzahn-Hellersdorf zakłada współpracę w zakresie nawiązywania kontaktów oraz wymiany doświadczeń w dziedzinie zarządzania, gospodarki, spraw socjalnych, edukacji (wymiany nauczycieli i uczniów), kultury i sportu. W ramach programu INTERREG III B, na zaproszenie Berlin Marzahn Hellersdorf Tychy uczestniczyły w projekcie LHASA (Large Housing Areas Stabilisation Action). Celem projektu było wypracowanie rozwiązań przestrzennych, społecznych i ekonomicznych dla osiedli z tzw. wielkiej płyty. Efektem prac było wykonanie studium wykonalności modernizacji budynku przy ul. Darwina 2-8.

 

W maju 2007 roku Tychy zostały zaproszone do prezentacji miasta na Święcie Kwiatów w Berlin Marzahn Hellersdorf.

 

- W trakcie imprezy zorganizowaliśmy wystawę kwiatów (Giełda Kwiatowa) oraz koncert tyskiego zespołu Cree. W 2010 roku wspólnie z Firmą Autoklimat w Tychach zorganizowaliśmy wizytę przedsiębiorców z dzielnicy Berlin Marzahn Hellersdorf. W ramach wizyty goście zwiedzili tyskie firmy (Autoklimat, Mateco i Hager Polo) oraz Tyskie Browarium – wymienia Iwona Ciepał – Naczelnik Wydziału Informacji, Promocji i Współpracy z Zagranicą.


Od kilku lat oba miasta wspólnie realizują liczne projekty wymiany młodzieży z dofinansowaniem Polsko Niemieckiej Wymiany Młodzieży we współpracy z Pro Social w Berlin Marzahn. W tym roku odbyło się 5 takich wymian w tym jedna z młodymi piłkarzami z MOSM Tychy. Ostatnia wymiana (w Tychach) zakończyła sie 28 czerwca tego roku.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.