Dobiega końca pilotażowy program "Trafny wybór"
Dobiega końca I pilotażowy program planowania kariery edukacyjnej i zawodowej dla uczniów klas II liceum ogólnokształcącego i profilowanego. Uczniowie tych klas stają przed wyborem dalszej ścieżki zawodowej.
Z doświadczenia Powiatowego Urzędu Pracy w Tychach wynika, iż bardzo często wybór dalszej ścieżki kształcenia lub rozpoczęcia aktywności zawodowej w danym zawodzie jest często przypadkowy. Młodzież nie posiada wyobrażenia o specyfice pracy w danym zawodzie, a także charakterystyce pracy w konkretnych przedsiębiorstwach. Nietrafiony, błędny wybór zawodu, niejednokrotnie prowadzi w przyszłości do bezrobocia. Wychodząc naprzeciw tym problemom, poza standardowymi działaniami realizowanymi przez urząd pracy, wykorzystując potencjał PUP Tychy w kontaktach z lokalnymi przedsiębiorstwami, umożliwiono młodzieży kontakt z realnym środowiskiem pracy.
W wyniku współpracy Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Tychach Katarzyny Ptak oraz Dyrektora Zespołu Szkół nr 1 Grażyny Jurek powstał program „Trafny wybór", którego głównym celem jest wsparcie realizacji obowiązku szkół w organizowaniu doradztwa zawodowego dla uczniów poprzez wspieranie uczniów metodami aktywnymi, w dokonywaniu wyboru kierunku dalszego kształcenia, zawodu i planowania kariery zawodowej. Szczegółowymi celami programu jest:
1. Przygotowanie młodzieży do dalszego kształcenia i właściwego wyboru zawodu.
2. Planowanie karier edukacyjnych i zawodowych.
3. Przygotowanie młodzieży do radzenia sobie w sytuacjach związanych z rozpoczęciem kariery zawodowej, adaptacją do nowych warunków pracy lub koniecznością przekwalifikowania się.
4. Zapoznanie młodzieży z realiami pracy na lokalnym rynku pracy.
5. Zapoznanie młodzieży ze specyfiką pracy na określonym stanowisku pracy w wybranym przedsiębiorstwie.
W ramach programu od stycznia do czerwca br. 90 uczniów Zespołu Szkół nr 1 w Tychach uczestniczyło w tygodniowych praktykach u lokalnych pracodawców we wskazanym przez siebie zawodzie (zawód uczniowie wskazywali w przygotowanych ankietach). Praktyka odbywała się u 40 pracodawców w 30 zawodach. Najczęściej uczniowie „pracowali" w aptekach, przychodniach, szpitalu, gabinecie stomatologicznym, jak również wykonywali prace biurowe. Zebrane wśród uczniów opinie na temat odbytych „praktyk" pozwalają stwierdzić, iż uczestnicy byli zadowoleni z udziału w programie. Młodzież zwróciła uwagę na życzliwość okazaną przez pracodawców, a możliwość udziału w programie bezpośrednio przyczyniła się do podjęcia decyzji zawodowych. Niektórzy uczniowie deklarują ponowne i gruntowne przemyślenie wyboru przyszłego zawodu. Ponadto uczniowie przekonali się, że praca zawodowa może być także uciążliwa i męcząca, a niektóre czynności zawodowe wręcz nudne, dlatego tak ważny jest wybór ścieżki zawodowej zgodnej z osobistymi predyspozycjami i zainteresowaniami.